Odsłonięcie pomnika 9 Pułku Ułanów Małopolskich w Głubczycach

0
© fot. T. Michalewski

Pomnik upamiętniający kawalerzystów 9 Pułku Ułanów Małopolskich, jednego z najbardziej elitarnych spośród 40 pułków jazdy, powstałych w okresie II Rzeczpospolitej, odsłonięto w Parku św. Anny, przy ul. Jana Sobieskiego w Głubczycach.

W uroczystości, która odbyła się w piątek 22 września w południe, zorganizowanej wg ceremoniału wojskowego i w asyście kompani honorowej Wojska Polskiego (10 Brygady Logistycznej z Opola) oraz Orkiestry Wojskowej (Sił Powietrznych) z Bytomia, wzięli udział m.in.: gen. bryg. Maciej Siudak – dowódca 10 Bryg Log z Opola, ppłk. Cezary Gabryszak –  dowódca 172 Batalionu Lekkiej Piechoty WOT z Opola, ppłk. Andrzej Maciążek z-ca szefa Wojewódzkiego Wojskowego Centrum Rekrutacji z Opola, ppłk. Robert Król – szef Wojskowego Centrum Rekrutacji z Kędzierzyna-Koźla, gen. Adam Jopek – dowódca Śląskiego Oddziału Straży Granicznej z Raciborza, Stanisław Galara – prezes Galmet. Przybyli także przedstawiciele organizacji kombatanckich i Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Oczywiście nie zabrakło lokalnych włodarzy samorządowych, tj. starosty i burmistrzów. Uroczystość zgromadziła licznie przybyłych mieszkańców powiatu, uczniów i poczty sztandarowe z lokalnych szkół oraz dzieci z przedszkoli i harcerzy. Ułani szwadronu kawalerii ochotniczej 9 Pułku Ułanów Małopolskich uświetnili wydarzenie uczestnicząc w nim konno.

Pomysłodawcą i jednym z głównych fundatorów pomnika jest Robert Galara – ułan kawalerii ochotniczej, wiceprezes stowarzyszenia kultywującego tradycje 9 Pułku Ułanów Małopolskich – Galopem.pl. Od urodzenia związany z Głubczycami pasjonat historii, kawalerii i kolekcjoner militariów, a także współwłaściciel i prezes największej polskiej firmy produkującej ekologiczne urządzenia grzewcze (Galmet), gdzie na co dzień zarządza ponad 700 osobowym zespołem pracowników. Robert Galara jest również podporucznikiem w Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej oraz wielkim miłośnikiem koni.

To właśnie dzieje tego legendarnego pułku ułanów stały się inspiracją do postawienia pomnika jego bohaterom – napis na frontowej ścianie monumentu brzmi: „BOHATERSKIM OBROŃCOM OJCZYZNY KAWALERZYSTOM 9 PUŁKU UŁANÓW MAŁOPOLSKICH”. Nad inskrypcją umieszczono krzyż orderu Virtuti Militari, przyznanym oddziałowi za walki w kampanii wrześniowej 1939 r., a pomnik wieńczy figura polskiego orła wojskowego. Na bocznych tablicach wymieniono garnizony, w których stacjonował Pułk oraz kilkadziesiąt miejsc najważniejszych bitew, stoczonych przez jego żołnierzy. Warto podkreślić, że spore grono mieszkańców Głubczyc pochodzi z kresów, a nawet konkretnie z okolic Tarnopola, gdzie pułk (m.in. w Trembowli) stacjonował.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu narodowego i przemówień gości, t.j. burmistrza Głubczyc Adama Krupy i wiceprezesa Stowarzyszenia kultywującego tradycje 9 pułku ułanów małopolskich Roberta Galara. Odsłonięcia pomnika dokonał inicjator jego budowy – Robert Galara wraz z gen. Maciejem Siudakiem, Adamem Komorowskim – synem gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego, wieloletniego dowódcy 9 pułku ułanów małopolskich oraz rtm. Kawalerii ochotniczej Romualdem Moczydłowskim – prezesem Stowarzyszenia. Monument został poświęcony przez ks. Wojciecha Hejczyka.

Podporucznik Robert Galara opowiada, że idea budowy pomnika 9 Pułku Ułanów Małopolskich powstała pięć lat temu, w setną rocznicę odzyskania niepodległości i powstania Pułku.

W swoim przemówieniu Robert Galara przypomniał historię kawalerii polskiej na przestrzeni wieków, męstwo ułanów, ich poświęcenie. Podkreślił, że teraz, w okresie pokoju także nasz kraj mierzy się z wieloma wyzwaniami, a wojna u naszych granic przypomniała wszystkim, że pokój nie jest dany raz na zawsze i stare przysłowie „jeśli chcesz pokoju – przygotuj się do wojny” jest obecnie bardzo aktualne. Już Adam Mickiewicz napominał rodaków, że „Cząstka narodu zawsze musi być pod bronią, bez niej swoi czy obcy z domu Cię wygonią. Kto sarka na wojska, by na nie płacić, utraciwszy wszystko wnet ojczyznę straci”. Ważną częścią przemówienia było łączenie Wojska Polskiego ze społeczeństwem, profesjonalnej, zawodowej służby wojskowej ze służbą ochotniczą, np. w Wojskach Obrony Terytorialnej, do której wstępuje coraz więcej młodych ludzi – także z okolic Głubczyc. Prelegent zwrócił uwagę, że o sprawach obronności należy rozmawiać otwarcie, zwłaszcza z młodszym pokoleniem, należy zachęcać do aktywności na różnych polach. Każdy Polak; czy to w szkole, na uczelni, w zakładzie pracy jako harcerz, Strażak ochotnik czy żołnierz ochotniczych Wojsk Obrony Terytorialnej może się dobrze realizować i pomagać ojczyźnie.

Piątkowa uroczystość stała się również okazją do wręczenia Srebrnych medali „Za Wybitne Zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego”. Za swoją działalność odznaczony został m.in. Robert Galara i jego ojciec Stanisław, a także starosta Piotr Soczyński i burmistrz Adam Krupa.

Natomiast Kapituła Medalu Pamiątkowego 9 pułku ułanów małopolskich Szwadronu Ochotniczego Opole na wniosek zarządu Opolskiego Stowarzyszenia Galopem.pl w barwach 9 pułku ułanów małopolskich za kultywowanie tradycji Oręża Wojska Polskiego na terenie województwa opolskiego nadała gościom honorowym odznaczenia: „Medal pamiątkowy 9 Pułku Ułanów Małopolskich” ustanowiony z okazji odsłonięcia pomnika.

Na zakończenie uroczystości został odczytany przez oficera 10 Brygady Logistycznej apel pamięci ku czci żołnierzy 9 Pułku Ułanów Małopolskich oraz oddana salwa honorowa.

Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem uczestników zaproszono na wojskową grochówkę.

Źródło: Informacja prasowa nadesłana na kontakt@twojeglubczyce.pl

Poprzedni artykułWakacyjne wyjazdy integracyjno-rehabilitacyjne podopiecznych Stowarzyszenia „Tacy Sami” z Głubczyc
Następny artykułWystawa malarstwa Jana Podkalickiego w Tkalni
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804