Pożar budynku byłego dworca kolejowego w Głubczycach

0
Pożar dachu i stropu budynku byłego dworca kolejowego w Głubczycach 24.08.2023 / fot. M. Kitka

Późnym wieczorem w czwartek 24 sierpnia przy ul. Dworcowej w Głubczycach wybuchł pożar budynku zabytkowego dworca kolejowego. Budynek od wielu lat nie był używany, był pustostanem popadając systematycznie w ruinę. Przechodził z rąk do rąk będąc własnością spółek prywatnych. W roku ubiegłym staraniem Gminy Głubczyce udało się go odkupić – stał się nieruchomością gminną.

Magistrat w 2022 r. stając się jego właścicielem, podjął niezwłocznie działania związanie z uporządkowaniem pomieszczeń, częściowo zawalonego dachu i stropów oraz zabezpieczeniem budynku przed dostępem osób postronnych. Równolegle, pracownicy Wydziału Komunalno-Inwestycyjnego wraz z władzami podjęli czynności mające na celu pozyskanie środków na odbudowę tego wspaniałego zabytku.

Trudno w chwili obecnej rokować jak będą postępować prace związane z przywróceniem dawnej świetności budynku. Z całą pewnością sytuacja nie wpływa niekorzystnie na prace Gminy w wymiarze, o którym mówimy – w sposób ciągły staramy się aktywnie pozyskać pieniądze na odbudowę. W ostatnich dniach rozmawiałem w tej sprawie z Panem Marszałkiem Andrzejem Bułą w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego. Wspólnie szukamy możliwości, by dworzec w Głubczycach w końcu został odbudowany. Z całą pewnością pożar nie zahamuje naszej determinacji.

Wykonaliśmy już dokumentację i uzyskaliśmy pozwolenie na odbudowę i w najbliższych dniach ogłosimy przetarg na wykonanie stropu i zabezpieczenie obiektu.

Oczywiście po zakończonej akcji gaśniczej trzeba będzie ocenić w jakiej kondycji są mury, czy nie trzeba będzie podjąć szczególnych prac zabezpieczających, jednak jestem dobrej myśli i dalej działam w tej sprawie. Dworzec w Głubczycach to szczególny, bardzo ważny obiekt architektoniczny na mapie naszego miasta. Swoje wsparcie w pozyskanie środków na odbudowę dworca zadeklarował także wiceminister rolnictwa, Pan Janusz Kowalski, z którym jestem w kontakcie.

 – mówi burmistrz Głubczyc, Pan Adam Krupa.

Zwrócę się do Pana Premiera Matusza Morawieckiego z prośbą o rządową finansową pomoc dla właściciela budynku gminy Głubczyce i odbudowanie tego wspaniałego zabytku!

– źródło: Janusz Kowalski, Facebook.

Płomienie obejmowały fragment pozostałej, istniejącej części dachu, po jego częściowym zawaleniu w minionych latach. W akcji brało udział 6 zastępów – jeden podnośnik, pięć samochodów gaśniczych, w tym dwa gaśnicze z KPPSP w Głubczycach oraz trzy z OSP Równe, Zopowy i Grobniki.

Na miejsce dojechała specjalistyczna grupa poszukiwawczo ratownicza z Brzegu oraz specjalistyczna grupa poszukiwawczo-ratownicza z psem z Jastrzębia-Zdroju. Nie stwierdzono obecności osób na terenie budynku i pogorzeliska. Strażacy pracowali na miejscu przez całą noc i poranek.

Panowie! Dziękujemy!

Redakcja TG

Poprzedni artykułMożna już się kąpać w Pietrowicach
Następny artykułRusza końcowa sprzedaż węgla w gminie (Urzędzie Miejskim)
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804