Będzie upamiętnienie ofiar „Marszu Śmierci” w Grobnikach

0

Spotkanie organizacyjne ws upamiętnienia ofiar „Marszu Śmierci” w Grobnikach (ewakuacja więźniów Auschwitz i podobozów)

We wtorek 10 stycznia w gabinecie burmistrza Głubczyc Pana Adama Krupy odbyło się spotkanie ws organizacji upamiętnienia ofiar „Marszu Śmierci” w Grobnikach. Przypomnijmy, że jedna z dróg deportacyjnych przebiegała właśnie przez ziemię głubczycką, przez Grobniki.

W spotkaniu uczestniczyły delegacje IPN Wrocław, Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Ze strony gminnej obecni byli burmistrz Głubczyc Pan Adam Krupa oraz radny Rady Miejskiej, sołtys Grobnik Pan Paweł Buczek.

Marsze Śmierci były de facto jednym z ostatnich etapów eksterminacji więźniów z niemieckich obozów koncentracyjnych, prowadzone przez nazistów pod koniec II wojny światowej. W styczniu 1945 roku, w obawie przed zbliżającymi się siłami Armii Czerwonej, Niemcy zmuszali więźniów i jeńców do pieszego przemieszczania się bez zapewnienia im odpowiedniego zaopatrzenia. Pędzenie jeńców było zaplanowane i prowadzone przez Niemców w taki sposób, aby spowodować wśród nich jak najwyższą śmiertelność.

Wielu z nich zmarło z powodu głodu, chorób, ekstremalnych warunków pogodowych i przemocy. Deportacja jeńców z obozów następowała na kilkanaście dni przed nadejściem frontu. Więźniowie, skrajnie wyczerpani pobytem w obozie i morderczą pracą, byli pędzeni przez Niemców w głąb III Rzeszy, gdzie najsilniejsi i najbardziej wytrzymali, mieli nadal służyć jako darmowa siła robocza na potrzeby niemieckiego przemysłu zbrojeniowego.

Redakcja TG

Poprzedni artykułZ Orszakiem Trzech Króli
Następny artykułZakopower’owe kolędowanie w Głubczycach
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804