Brama Floriańska w Głubczycach

0

W sąsiedztwie kościoła klasztoru o.o. franciszkanów w Głubczycach pojawiło się malowidło ścienne, na którym możemy zobaczyć jak wyglądał ten zakątek miasta na początku XIX wieku.

W 2012 roku, w trakcie badań archeologicznych, odkryto pod powierzchnią drogi relikty bramy miejskiej z przełomu XIII i XIV wieków. Były to pozostałości po bramie miejskiej, która wiodła do pobliskich Grobnik. Została ona wybudowana, by rezydujący w Głubczycach rycerze maltańscy mieli bliżej do swojej wiejskiej posiadłości – dworu znajdującego się w pobliskich Grobnikach. Stąd często zwyczajowo nazywano ją również Bramą Grobnicką lub Bramą Klasztorną.
Brama ta miała swojego patrona, którym był św. Florian i była jedyną głubczycką bramą miejską, której patron jest nam znany. Wizerunek św. Floriana gaszącego pożar namalowano na owalnej blasze i najprawdopodobniej umieszczono na ścianie wieży bramnej, od wewnętrznej strony miasta, tuż nad przejazdem. Bramę Floriańskiej rozebrano w 1853 roku, a z czasem na jej fundamentach wzniesiono budynek mieszkalny, który spłonął w czasie działań wojennych wiosną 1945 roku. Natomiast obraz św. Floriana zamontowano na północnej ścianie kościoła klasztoru o.o. franciszkanów i znajduje się tam do dnia dzisiejszego (stan zachowania obrazu jest zły i wymaga gruntownej konserwacji).
Zgodnie z ustaleniami, w 2012 roku odkryte relikty Bramy Floriańskiej podwyższono (do wysokości ok. 120 cm od poziomu drogi), by zaznaczyć w przestrzeni urbanistycznej Głubczyc dawną obecność ważnej dla miasta budowli. Już we wspomnianym 2012 roku, po zakończeniu prac remontowych, ustalono, że na ścianie będącej pozostałością po spalonej kamienicy, należy umieścić wizerunek św. Floriana. Stąd Stowarzyszenie Miłośników Muzeum i Ziemi Głubczyckiej od 2012 roku czyniło wiele starań, by wykonać wizerunek bramy w formie malowidła ściennego.
Plany te ostatecznie udało się zrealizować Stowarzyszeniu Miłośników Muzeum i Ziemi Głubczyckiej w Głubczycach w 2022 roku dzięki współfinansowaniu przez Samorząd Województwa Opolskiego dla zadania publicznego: „Głubczycka Brama Floriańska – wykonanie muralu w Bramie Floriańskiej w Głubczycach”.
W ramach projektu zorganizowano także wystawę pt. „Powrót do przeszłości” (dotyczącą Bramy Floriańskiej), którą można oglądnąć w Powiatowym Muzeum Ziemi Głubczyckiej.
Stowarzyszenie Miłośników Muzeum i Ziemi Głubczyckiej w Głubczycach dziękuje wszystkim zaangażowanym w realizację naszego projektu i przywróceniu miastu jednego z ważniejszych miejsc dla jego historii.
Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej
Poprzedni artykułDruga część „Albumu głubczyckich rodzin kresowych” już w druku!
Następny artykułReprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego w Głubczycach [FOTO]
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804