Pod koniec sierpnia w Pomorzowicach miały miejsce obchody Święta Plonów – Dożynki Gminne 2022. Po dwóch latach przerwy wynikającej z obostrzeń pandemicznych COVID-19, udało się w końcu zorganizować gminne dożynki.

Przygotowania trwały kilka miesięcy. W organizację wydarzenia obok władz gminy szczególnie zaangażowani byli mieszkańcy Pomorzowic z Sołtysem na czele, Panem Wiesławem Robakiem, przedstawicielami Koła Gospodyń Wiejskich w Pomorzowicach oraz spółką TopFarms Głubczyce. To oni stanowili trzon organizacyjny, bez którego dożynki nie miałyby tak wielkiego rozmachu.

Mażoretki „Kaprys” prowadzące korowód dożynkowy w Pomorzowicach. 2022.08.28 / © M. Kitka

A było co podziwiać! Choć pogoda nie była łaskawa, program obfitował w atrakcje dla wszystkich zgromadzonych. Wyjście korowodu spod zabytkowego, XVII w. pałacu ostatniego starosty rodu Hohenzollernów w Księstwie Karniowskim, Hartwicha von Stitten, prowadzone było przez niezwykle utalentowane Branickie Mażoretki „Kaprys” wraz z towarzyszącą im orkiestrą „Plania” z Raciborza.

Grupa taneczna Branickie Mażoretki Kaprys od 23 lat działa w Branicach i odnosi sukcesy w kraju i za granicą w tańcach z pałkami, pomponami i flagami. To wielokrotny mistrz Polski, mistrz Europy, kilkukrotny wicemistrz i mistrz świata tańców mażoretkowych, zdobywca złotych i srebrnych medali w Pucharze świata oraz wielu innych prestiżowych nagród.

Dziewczęta swymi występami uświetniają imprezy sportowe, patriotyczne, charytatywne, dożynki, jarmarki, parady międzynarodowe i inne. Branickie Mażoretki Kaprys były wielokrotnie oklaskiwane m.in. we Włoszech, w Chorwacji, Austrii, Czechach, w Anglii, w Watykanie, na Słowacji, na Węgrzech, w Bułgarii, we Francji, Belgii, w Luksemburgu, a w czerwcu w tym roku również w Turcji. Kierownikiem zespołu jest Lidia Szpak, a choreografem i trenerem Aleksandra Szpak-Listopadzka.

Działająca już od ponad 70 lat Raciborska Orkiestra Dęta „Plania” na stałe wpisała się w krajobraz muzyczny Raciborza. Liczne koncerty w kraju i zagranicą między innymi na festiwalach we Włoszech, Francji, Czechach, Niemczech czy na Węgrzech spowodowały że Orkiestra stała się muzyczną wizytówką Raciborza. Również w kraju Orkiestra odnosi liczne sukcesy, żeby choćby wspomnieć o Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Tworkowie. Orkiestra występowała również z czołowymi wokalistami scen polskich: Justyną Steczkowską, Krzysztofem Krawczykiem, Zbigniewem Wodeckim, zespołem The Chance, Tomaszem Białkiem, Nairą Ayvazyan oraz Katarzyną i Krzysztofem Szymurą czy Justyną Galda. Szeroki repertuar oraz wysoki poziom artystyczny sprawia, że Orkiestra ciągle zaskakuje ciekawymi projektami muzycznymi.

Przejazd koron dożynkowych na ciągnikach Ursus Patryka Bubiaka / © M. Kitka

Zgromadzone w korowodzie korony dożynkowe wraz z pięknie przebranymi w stroje ludowe delegacjami z wielu naszych sołectw udały się w kierunku kościoła parafialnego na mszę św. dziękczynną, celebrowaną przez miejscowego ks. Proboszcza Tomasza Skowrona. W tym miejscu, nie można pominąć wspaniałych, zabytkowych Ursusów (m.in. C-328, o którym jeszcze napiszemy) Pana Patryka Bubiaka ze Ściborzyc Małych, którymi prowadzono wszystkie zgłoszone korony żniwne do kościoła. Całość tworzyła niesamowitą oprawę muzyczno-artystyczną, cieszącą ucho i oko każdego oglądającego. Nabożeństwo uświetnił także występ ludowego zespołu „Michalczowianie” z Michalczowej na pograniczu Beskidu Wyspowego i Sądeckiego.

Wystąpienie Kazimierza Bedryja / © M. Kitka

Po mszy św. wszyscy udali się na boisko sportowe, gdzie oficjalnie powitano zgromadzonych i uroczyście rozpoczęto główną część dożynek. Starosta i starostka dożynek w osobach Pani Marii Dębskiej oraz Prezesa TopFarms Głubczyce Pana Łukasza Krechowieckiego wręczyli Burmistrzowi Kazimierzowi Bedryjowi chleb dożynkowy. W imieniu swoim jak i Burmistrza Adama Krupy, Pan Kazimierz powitał wszystkich zebranych przemówieniem (fragment).

Szanowni rolnicy! Dla większości z nas, lato to czas odpoczynku. Jednak dla rolników to czas trudnej i wytężonej pracy. To czas zbiorów. Po żniwach, w najgorętszym okresie roku nadszedł czas wdzięczności i radości. Święto plonów. Tradycji stało się zadość.

Burmistrz skierował życzenia do wszystkich rolników, aby byli dumni i mieli satysfakcję z trudnej i wymagającej pracy. Życzył jak najlepszych plonów.

Praca rolników jest trudna, ale jednocześnie piękna i ciekawa, bo pozwala się cieszyć efektami z zebranych plonów w postaci chleba trafiającego na nasze stoły, co stanowi podstawę naszej egzystencji.

– dodał.

O zabranie głosu został także poproszony Sołtys Pomorzowic Pan Wiesław Robak oraz Starosta Głubczycki Pan Piotr Soczyński. W imieniu Marszałka Województwa Opolskiego przemówił także Rady Sejmiku Wojewódzkiego Pan Zbigniew Ziółko, który wystąpił niejako w podwójnej roli – także prowadzącego imprezę, za co serdecznie dziękujemy!

Po uroczystych przemowach przyszedł czas na występy artystyczne. Mogliśmy zobaczyć piękne układy choreograficzne w wykonaniu Mażoretek, występ orkiestry „Plania”, „Michalczowian”, chóru „Feniks” pod kierownictwem Pana Józefa Kaniowskiego oraz naszych najmłodszych mieszkańców – uczniów i przedszkolaków ze Szkoły Podstawowej w Klisinie.

Wręczenie odznaczeń / © M. Kitka

Po występach przyszedł czas na wręczenie nagród w konkursach: na najpiękniejszą posesję na terenie gminy Głubczyce, koronę dożynkową i pracę plastyczną oraz odznaczeń ministerialnych „Zasłużony dla rolnictwa”. W konkursie na najpiękniejszą posesję, wygrało sołectwo Nowa Wieś Głubczycka – dzięki czemu w przyszłym roku dożynki gminne odbędą się właśnie tam. Nominacja została wręczona na ręce Sołtysa, Pana Adama Buchańca. Z kolei laur zwycięstwa w konkursie koron dożynkowych przypadł sołectwu w Pomorzowicach. Zadecydował tylko 1 punkt! Drugie miejsce zajęła korona z Zubrzyc, trzecie miejsce korona z Bogdanowic. W kategorii prac plastycznych pierwsze miejsce zajęła praca z Grobnik. Gratulujemy!

Namioty wystawców / © M. Kitka

Dożynki obok oprawy artystycznej, to także okazja do prezentacji wystawców związanych z szeroko rozumianym rolnictwem. Gościliśmy stoiska Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Głubczycach, Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Gołuszowicach, Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania „Płaskowyż Dobrej Ziemi” z Kietrza, Koła Gospodyń Wiejskich z Pomorzowic. Mogliśmy podziwiać nowoczesny sprzęt rolniczy spółki TopFarms Głubczyce, m.in. ciągnik gąsienicowy John Deere z serii 9RX. Obok niego zasłużone miejsce miały także niewielkie, zabytkowe ciągniki Ursus z kolekcji Pana Patryka Bujaka ze Ściborzyc Małych, które służyły aktywnie pomocą także podczas samych dożynek – wyciągając z muld podmokłego boiska samochody wystawców oraz artystów.

Ursus C-328 przed służbą

Szczególną pomocą przysłużył się zielony Ursuc C-328, przyciągając pod samą scenę samochód zespołu Varius Manx. Ursus ten dzięki uprzejmości i dostępności Pana Patryka Bujaka do końca całej imprezy służył pomocą. W zasadzie można śmiało stwierdzić, że bez jego pomocy – koncert Varius Manx mógłby się nie odbyć, a wystawcy skazani by byli na przymusowy postój jeszcze parę dni. Panie Patryku! Serdecznie dziękujemy! Bezwzględnie przy ekspozycji w Ściborzycach Małych, obok tego szczególnego egzemplarza powinna być stosowna adnotacja z zapisem fotograficznym z akcji. Dobry, bardzo medialny zapis w CV ciągnika. Jak widać stary – ale zadbany, nie znaczy bezużyteczny i tylko do oglądania.

Podziękowania należą się też Panu Mariuszowi Mielnikowi ze „Stajni na Warszawskiej”. To właśnie dzięki uprzejmości Pana Mariusza delegacje mogły sprawnie i bezpiecznie przemieszczać się między boiskiem a świetlicą wiejską wspaniałą, zadaszoną przyczepką z ciągnikiem, przystosowaną specjalnie pod przewóz osób. Panie Mariuszu! Szczere i naprawdę wielkie „Bóg zapłać”! Profesjonalna obsługa. Można na Pana zawsze liczyć!

Spośród zaproszonych artystów na dożynkach mieliśmy okazję posłuchać Dominika Wąsika, zawodowo związanego z branżą estradową. Dominik Wąsik jest dwudziestodwuletnim wokalistą. Pochodzi z małej wioski Dzbańce Osiedle w województwie opolskim. Jest charyzmatyczny, żywiołowy, z ogromnym dystansem do siebie. Śpiewa od najmłodszych lat. W swojej karierze muzycznej ma wiele zdobytych miejsc na festiwalach i konkursach piosenki. Na portalu Youtube nagrywa covery. Śpiewa również w rodzinnym zespole „Uśmiech”, współpracując jednocześnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Głubczycach. Wystąpił w programie Śpiewajmy razem. All Together Now emitowanym w telewizji Polsat. Wystąpił w programie Szansa na Sukces, TVP2 z repertuarem Krzysztofa Krawczyka. Wystąpił w lokalnych programach O!polskie na żywo i O!polskie o poranku. Ma jak na swój wiek duży bagaż doświadczeń muzycznych. Lubi gotować. Ukończył średnią szkołę zdobywając zawód Technika Żywienia i Kucharza. Jest jak to się mówi, „do tańca i do różańca”. Zdobyte doświadczenie pozwala mu w nieskrępowany sposób dzielić się talentami z publicznością. Dominik jest pozyskanym niedawno, pełnym wigoru, młodym, cennym i utalentowanym pracownikiem MOK w Głubczycach, dzięki czemu możemy cieszyć się profesjonalną oprawą konferansjerską wydarzeń jak i autorskimi występami artystycznymi.

Wokalista zespołu „Krem” / © M. Kitka

Zdecydowanie atmosferę późnego popołudnia podgrzał zespół „Krem” wykonując utwory polskich artystów sceny rockowej. Zespół „Krem” to zespół stworzony przez muzyków z wieloletnim doświadczeniem. Powstał w niewielkiej, malowniczo położonej miejscowości Głuchołazy w lipcu 2003 roku. Od tego czasu grupa zagrała już wiele koncertów. Ich muzyka to połączenie bluesa i lżejszej odmiany muzyki rockowej. Na swoim koncie mają kilka utworów swojego autorstwa, które podczas koncertów uzupełniają coverami takich zespołów jak „Dżem”, „Perfect”, „Breakout” czy „Oddział Zamknięty”. Zespół „Krem” to połączenie kilku indywidualności w jedną spójną całość, pełną energii i miłości do muzyki.

Obok Dominika i zespołu „Krem”, na deskach sceny dożynkowej mogliśmy podziwiać niezwykły kunszt muzyczny Tomasza Wierzby.

Tomasz Wierzba / © M. Kitka

Tomasz Wierzba – głubczyczanin, absolwent PSM I st. w Głubczycach w klasie fortepianu, absolwent nyskiego „Carolinum”, PSM II st. we Wrocławiu w klasie śpiewu barytonowego. Był słuchaczem Studium Musicalowego przy Teatrze Muzycznym „Capitol” we Wrocławiu. Ukończył astronomię na Uniwersytecie Wrocławskim, po czym rozpoczął studia na wydziale wokalno-aktorskim Akademii Muzycznej w Łodzi im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów o kierunku musical, zdobywając tytuł licencjata w czerwcu tego roku. Jest autorem scenariusza i reżyserem swojego dyplomowego musicalu. Obecnie kontynuuje studia magisterskie musicalowe na wspomnianej Akademii Muzycznej. Tomasz to człowiek bardzo skromny, a przy tym utalentowany muzycznie i aktorsko, obdarzony niezwykłą barwą głosu. Znany głubczyckiemu środowisku kulturalnemu głównie poprzez udział w koncertach, sakralnych i świeckich, organizowanych przez Marię Farasiewicz – jego ciocię. Swoją przyszłość wiąże przede wszystkim z teatrem muzycznym i musicalem, którego jest miłośnikiem. Na gminnych Dożynkach Pomorzowice 2022 mieliśmy okazję usłyszeć w jego wykonaniu znane motywy muzyczne z najpiękniejszych światowych musicali, a także piosenki z repertuaru Franka Sinatry, Andrzeja Zauchy, Zbigniewa Wodeckiego i inne. Tomasz pokazał odbiorcom wysoki poziom i kunszt wokalny jak i aktorski.

Z całą pewnością repertuar musicalowy zasługuje na odrębny recital na nowo wyremontowanej scenie widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie będzie można w pełni podziwiać walory wyjątkowego głosu Pana Tomasza.

Varius Manx & Kasia Stankiewicz. Dożynki gminne w Pomorzowicach 2022 / © M. Kitka

Gwiazdą wieczoru był zespół Varius Manx & Kasia Stankiewicz. Artystów tego formatu nie trzeba specjalnie Państwu przedstawiać. Zgromadzona publika, mimo niesprzyjającej aury świadczy o wyjątkowej popularności zespołu wśród naszych mieszkańców. Już po raz drugi gościliśmy ich na naszym terenie. Pierwszy raz Varius Manx koncertował w 2017 r. na rynku w Głubczycach podczas Dni Miasta. W Pomorzowicach ze sceny wybrzmiały utwory takie jak: Zamigotał świat, Zanim zrozumiesz, Orła cień, Pocałuj noc, Wstyd, Maj, Oszukam czas czy Zabij mnie. Na uwagę zasługuje znakomity kontakt z publicznością, jaki udało się nawiązać wokalistce zespołu, Katarzynie Stankiewicz. Na domiar tego, zaprosiła do wspólnego śpiewu trzy panie z publiczności, które dosłownie zdominowały scenę tworząc wyjątkowo barwne i energetyczne show, zapadające w szczególny sposób w pamięć.

Po udanym koncercie Varius Manx przyszedł czas na zabawę taneczną, którą już pod specjalnym namiotem poprowadził zespół „Emotive” Maćka Alberta. Wszyscy mogli bezpiecznie, pod osłoną bawić się iście szampańsko do godziny 1:00 w nocy. Zabawa i frekwencja była znakomita, brzmienie skoczne, atmosfera zdecydowanie gorąca! Zespół Pana Maćka był strzałem w samą dziesiątkę, z czystym sumieniem można polecić go na każdą dobrą imprezę! Z wielkim żalem, organizator wraz z towarzyszącą mu ochroną musiał niestety ją przerwać zgodnie z harmonogramem. Co dobre, szybko się kończy – a z całą pewnością dożynki w Pomorzowicach w 2022 r. do takich udanych imprez należały. Następne dożynki mają wysoko podniesioną poprzeczkę, ale sołectwo Nowa Wieś Głubczycka jest bardzo aktywne, ma doświadczonego i niezwykle zaangażowanego sołtysa, który na pewno zmobilizuje społeczność i przygotuje co najmniej równie dobrą imprezę.

Do zobaczenia za rok w Nowej Wsi Głubczyckiej!

Spośród osób zaangażowanych w organizację dożynek, których nie sposób wymienić z imienia i nazwiska, chcielibyśmy wyróżnić osobę Pana Gracjana Humeniuka. To na jego barkach spoczęła kwestia kompleksowej obsługi technicznej imprezy. Pan Gracjan jak zwykle stanął na wysokości zadania, zadbał o całe zaplecze techniczne, wykazał się umiejętnością współpracy z podwykonawcami, często w sytuacjach dość „nieszablonowych” i nieoczekiwanych. Służył aktywnie pomocą, inspiracją oraz inicjatywą w imię tego, by wydarzenie odbyło się bez komplikacji a ludzie byli po prostu zadowoleni i bardzo dobrze się bawili. Gracjanie, osobiście jeszcze raz dziękuję!

Mateusz Kitka

Źródła: Materiały własne, MOK, M. Farasiewicz

Poprzedni artykułOpolskie śpiewa [FOTO]
Następny artykułKomu i dlaczego tak zależy na likwidacji Top Farms Głubczyce?
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804