Dzień Patrona Szkoły Podstawowej nr 2 w Głubczycach

0

„Janusz Korczak – patron dziecięcych marzeń” – Dzień Patrona Szkoły Podstawowej nr 2 w Głubczycach

Lekarz z wykształcenia i zawodu, pisarz z talentu, zaś wychowawca i pedagog z powołania i wyboru.

Nasz patron – Janusz Korczak…

Postać patrona jest bardzo ważna w naszym życiu i pracy zawodowej, w duchu korczakowskich ideałów pragniemy wychowywać kolejne pokolenia głubczyckiej młodzieży. Korczak jest wciąż obecny w naszej szkole. Na postumencie w głównym holu szkoły patrzy na nas dostojnie każdego dnia, zaś cytat widniejący na marmurowej płycie: „Dzieci! Dumne miejcie zamiary, górne miejcie marzenia i dążcie do sławy. Coś z tego zawsze się stanie” -przypomina o wartości dziecka, o tym, że ma ono swoje prawa, także prawo do marzeń…

Zielony sztandar z wizerunkiem Janusza Korczaka oraz pieśń szkoły towarzyszą nam we wszystkich ważnych uroczystościach. W tym roku na ścianie korytarza powstało piękne malowidło pędzla Danuty Pyrczak przestawiające ogromne skrzydła wraz z cytatem Janusza Korczaka: „Dzieci rodzą się ze skrzydłami, nauczyciele pomagają im je rozwinąć”. Chcielibyśmy, aby każdy uczeń w murach naszej szkoły z ochotą i pasją rozwijał swoje różnorodne zainteresowania i talenty.

Rok 2022 jest rokiem szczególnym dla głubczyckiej „Dwójki”. Właśnie teraz obchodzimy 77 -lecie szkoły oraz 48. rocznicę nadania szkole imienia Janusza Korczaka i ufundowania sztandaru.

Na kartach historii można wyszukać jeszcze inne bliskie nam daty. Są to przypadające w tym roku 80. rocznica śmierci Janusza Korczaka wraz z dziećmi z Domu Sierot w obozie zagłady w Treblince oraz 110. rocznica założenia przez Janusza Korczaka Domu Sierot przy ulicy Krochmalnej w Warszawie.

Janusz Korczak to postać niezwykła. A my jesteśmy dumni, że go mamy za patrona.

Po wielu miesiącach pandemii i związanej z nią izolacji bardzo chcieliśmy, aby obchody Dnia Patrona Szkoły miały w tym roku wyjątkową oprawę. Cała społeczność szkolna z zapałem podjęła to wyzwanie. W ramach „Dni Korczakowskich” nauczyciele zorganizowali następujące konkursy:

 • plastyczne dla uczniów klas 1-3 „Janusz Korczak – portret”, zaś dla uczniów klas 4-8 „Korczak i ja – collage”,
 • na prezentację multimedialną o patronie,
 • „Też byliśmy dziećmi”, w którym uczniowie starali się rozpoznać nauczycieli na podstawie ich zdjęć z dzieciństwa,
 • wiedzy o życiu i twórczości Janusza Korczaka,
 • literacki na wiersz o Januszu Korczaku,
 • grę terenową dla klas 7 – uczniowie z mapą Głubczyc w ręku szukali wyznaczonych na mieście punktów, gdzie czekały na nich zadania z zakresu geografii i wiedzy o patronie.

Dodatkowo:

 • uczniowie klas 5-8 obejrzeli film „Korczak” w Miejskim Ośrodku Kultury w Głubczycach,
 • nauczyciele biblioteki przygotowali tematyczną wystawę książek Janusza Korczaka i o Januszu Korczaku,
 • odbyły się pogadanki dla uczniów o Starym Doktorze,
 • w szkole zagościła korczakowska moda – uczniowie przebrali się w stroje z epoki patrona,
 • odbył się mecz piłki nożnej dla klas 3,
 • w parku miejskim zorganizowano dla uczniów korczakowski bieg,
 • powstał folder szkoły oraz korczakowska pocztówka,
 • nad głównym wejściem do szkoły rozwieszono piękny, kolorowy banner,
 • odbyła się korczakowska wywiadówka dla rodziców,
 • powstała wystawa szkolnych kronik.

Na finał wszystkich naszych działań nieprzypadkowo wybraliśmy datę 1 czerwca, czyli Dzień Dziecka. W ten sposób chcieliśmy zaakcentować, że dla nas – podobnie jak dla Starego Doktora – dziecko jest najważniejsze.

Patronat honorowy nad obchodami DNIA PATRONA SZKOŁY objął Burmistrz Głubczyc Pan Adam Krupa, zaś patronat medialny Pan Mateusz Kitka, redaktor naczelny „Głosu Głubczyc” oraz portalu Twoje Głubczyce.

Uroczysty apel uświetnili zaproszeni goście:

 • Pan Piotr Soczyński – Starosta Powiatu Głubczyckiego
 • Pani Anita Juchno – Wicestarosta Powiatu Głubczyckiego
 • Pan Adam Krupa – Burmistrz Głubczyc
 • Barbara Piechaczek – radna Głubczyc i dyrektor Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej
 • Edward Wołoszyn – wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Głubczyc
 • Wiktor Wojnarski – przewodniczący Rady Rodziców.

Montaż słowno-muzyczny pt. „Stary Doktor”, występy chóru pod kierownictwem Tadeusz Eckerta, szkolnych zespołów tanecznych „Malinki” i „Zespołu tańca ludowego” oraz uczniowie szkoły grający na instrumentach muzycznych wprowadziły wszystkich w podniosły nastrój. Podczas uroczystej gali nauczyciele nagrodzili uczniów, którzy zdobyli pierwsze miejsca w korczakowskich konkursach. Z tej okazji zaprojektowaliśmy pamiątkowy medal z wizerunkiem Patrona.

Druga część uroczystości odbyła się na boiskach szkolnych. Najpierw uczniowie wszystkich klas wypuścili do nieba kolorowe balony, do których przyczepione były wypisane na kartkach ich najskrytsze marzenia. Gdy odlatywały, wszyscy z nadzieją liczyliśmy na rychłe ich spełnienie. Następnie nauczyciele i uczniowie tańczyli „Belgijkę”, zaś chłopcy klas starszych rozgrywali mecz piłki nożnej, samorząd uczniowski malował chętnym uczniom twarze, a młodsze dzieci puszczały ogromne bańki mydlane.

Tak właśnie staramy się budować tradycję i historię szkoły. Ma to bowiem duże znaczenie dla integrowania naszej szkolnej społeczności. Próbujemy także szukać własnej drogi przy wypracowywaniu systemu wychowawczego, z zachowaniem wskazówek naszego patrona. Przy określaniu celów i zadań kierujemy się potrzebami dzieci z respektowaniem ich praw. Pragniemy, aby nasi uczniowie kierowali się w życiu zasadami uczciwości, tolerancji, miłości i sprawiedliwości.

Przy tej okazji pragniemy serdecznie podziękować Panu Robertowi Galarze właścicielowi firmy „Galmet Sp. z o.o.” Sp.K. w Głubczycach oraz Panu Wojciechowi Jurkiewiczowi właścicielowi firmy Z.U.G. „Elektromet” sp. z o.o. w Gołuszowicach za wsparcie działań szkoły i pomoc w realizacji naszych celów i zamierzeń.

Dzień Patrona Szkoły oraz wydarzenia współtowarzyszące podczas „Dni Korczakowskich” zamieściła na stronie internetowej szkoły nasza szkolna „Telewizja Dwójki”.

Poprzedni artykułZmieńmy nasze otoczenie [TopFarms]
Następny artykułPaczkomaty na terenie gminy Głubczyce
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804