Po blisko dwóch miesiącach wytężonych prac w miesiącu czerwcu rozstrzygnęliśmy konkurs – „Przygotowanie koncepcji przestrzennego zagospodarowania terenu przyległego do Centrum Dydaktycznego Spółki Top Farms Głubczyce w Bogdanowicach Kolonii”.

Konkurs skierowany był do młodzieży kształcącej się na kierunku Architektura Krajobrazu Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Szefera w Głubczycach pod opieką nauczyciela przedmiotu Pani mgr Bernadetty Chrzanowicz-Wistuba.

Celem projektu było nadanie okalającemu terenowi charakteru rekreacyjno-integracyjnego, poprzez wprojektowanie altany, chodników, ławeczek, palenisk i innych obiektów małej architektury. Projekt miał uwzględniać bioróżnorodną szatę roślinnej z uwzględnieniem roślin rodzimych i miododajnych.

Prace rozpoczęto od przeprowadzenia szczegółowej inwentaryzacji technicznej budynku Centrum Dydaktycznego oraz terenu okalającego. Młodzież podzielono na grupy tak aby każdy z uczestników mógł zaangażować się w zadanie. Uczniowie w praktyce wykazali się umiejętnością wymiarowania, nauczyli się używania – kół pomiarowych, dalmierza laserowego, porównywali swoje wyniki celem eliminacji błędów.

Kolejnym etapem projektu była praca indywidualna. Uczniowie mogli wykazać się kreatywnością, innowacyjnością, twórczym podejściem do zadania oraz wiedzą. Efekty pracy były zaskakujące. Zastosowano różnorodne techniki od barwnych po stonowane czarno białe od bujnych i bogatych aranżacji po stonowane i wyciszające. Wybór najlepszych prac nie był łatwy.

W skład Jury wchodzili: przedstawiciele firmy Top Farms Głubczyce, nauczyciel z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, oraz przedstawiciel Politechniki Opolskiej. Prace oceniono w trzech kategoriach: estetyki wykonania, zastosowanej różnorodności kompozycji szaty roślinnej i obiektów małej architektury, zgodności z obowiązującymi przepisami technicznymi.

Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w dniu 15.06.2022 r. poprzedzone spotkaniem, które uświetnił swoją osobą zaproszony gość – pracownik dydaktyczno-naukowy Politechniki Opolskiej Pan dr. inż. Mariusz Kupina. Oprócz oceny prac w swojej kategorii przygotował wykład opisujący proces inwestycyjny przygotowania dokumentacji technicznej ze szczególnym uwzględnieniem Miejskiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Jego elementem jest projekt zagospodarowania, przygotowywany w ramach konkursu. Ponadto w rozmowach z uczniami Pan dr. Kupina zachęcał do podejmowania wysiłków w dalszym rozwoju i kontynuacji kształcenia na uczelniach wyższych.

Tworząc założenia projektu chcieliśmy aby w ramach zajęć projektowych uczniowie mieli możliwość pracy na istniejącym obiekcie i zetknięcia się z rzeczywistymi problemami związanymi z procesem projektowania począwszy od inwentaryzacji przez tworzenie koncepcji i projektowanie. Nasze założenie zostało wykonane, tym samym uczestnicząca w konkursie młodzież nabyła kolejne praktyczne doświadczenia, które mamy nadzieje wykorzystają w pracy zawodowej. Oprócz zdobytej praktyki zawodowej każdy z uczestników projektu otrzymał nagrody rzeczowe – bluzę z logiem Spółki Top Farms Głubczyce oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego a najlepsze prace nagrodzono bonami podarunkowymi.

To nie koniec współpracy. Po przerwie wakacyjnej planujemy realizację wybranego projektu co stanowić będzie kontynuację zajęć praktycznych w ramach obowiązkowych praktyk zawodowych. Świetna współpraca Top Farms Głubczyce i ZSCKR w Głubczycach, wsparcie nauczycieli oraz opiekuna praktyk skutkuje chęcią i gotowością uczniów do uczestnictwa w kolejnych projektach. Takie działania mają dla spółki Top Farms Głubczyce wielkie znaczenie, zgodnie z stwierdzeniem jednego z największych światowych praktyków biznesu Eliyahu Goldratt-a:

„Tell me how you measure me, and I will tell you how I will behave.”

 

mgr inż. Piotr Strychaniecki

Poprzedni artykułNowy Testament dostępny w języku migowym
Następny artykułDzień Patrona Szkoły Podstawowej nr 2 w Głubczycach
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804