„Człowiek jest tyle wart, ile uczyni dobrego” mówi stare, arabskie przysłowie. Pod takim właśnie hasłem przebiegała Mikołajowa Akcja Charytatywna zorganizowana w głubczyckim MECHANIKU na rzecz Domu Samotnej Matki w Zopowych.

W tę szlachetną ideę włączyło się sześć klas, a mianowicie: I AL, I i, I g, II CD , II L – moi wychowankowie oraz kilka osób indywidualnie. Tak się składa, że ze wspomnianymi spotykam się na zajęciach języka polskiego, zatem łatwiej o motywację i współpracę. Oczywiście przy aprobacie i nadzorze dyrektora Jana Łaty, zawsze otwartego na wszelkie działania społeczne i charytatywne Zespołu Szkół Mechanicznych.

Każdy z w/w oddziałów przygotował paczkę, w której znalazły się słodycze, środki higieniczne, przybory szkolne, gry edukacyjne, książeczki dla dzieci, zabawki, etc. Umieszczone w bagażnikach mojego i p. dyrektora samochodu, bezpiecznie dotarły 6 grudnia, czyli we wspomnienie św. Mikołaja – biskupa, do Zopowych. A towarzyszyła nam sześcioosobowa reprezentacja młodzieży z klasy I technikum ekonomiczno-logistycznego.

Przywitani ciepłymi słowy przez panią dyrektor placówki Ilonę Ziębę i jej podopiecznych, ofiarowaliśmy zebrane dary. Gorące podziękowania oraz uśmiech na twarzach mieszkańców przepełniły nasze serca radością.

Chciałoby się powiedzieć: „Dla takich chwil warto żyć!”.

Był też czas na rozmowę, zwiedzanie ośrodka i chwilę refleksji… Dla mnie ów zamek z końca XIX w., w którym mieści się Dom Samotnej Matki, to miejsce szczególne. Wszak niegdyś było tam przedszkole, do którego uczęszczałam. Tak, tak. Zopowy to wieś mojego beztroskiego dzieciństwa… I wspaniała wychowawczyni pani Basia Dawidowicz, niestety, nieżyjąca już.

Wróćmy jednak do tej mikołajkowej wizyty, podczas której nie sposób było nie dostrzec ogromu potrzeb remontowych, egzystencjalnych i materialnych ośrodka. Wprawdzie radzi on sobie jak może, jednak potrzeby mieszkańców przewyższają możliwości. Stąd apel o realną pomoc. Może wiosną uda się zorganizować doroczny koncert charytatywny OTWARTE SERCA właśnie na rzecz tej placówki? Jeśli oczywiście będzie to możliwe, zwłaszcza że w warunkach pandemii wszelkie działania kulturalno-społeczne są ograniczone. Jesteśmy jednak dobrej myśli i nie tracimy nadziei.

Pragnę serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy włączyli się w organizację Mikołajowej Akcji Charytatywnej. Mam tu na myśli naszych uczniów, ich rodziców oraz wychowawców wymienionych wcześniej klas. A są to: p. Małgorzata Wanicka, p. Agnieszka Korczyńska, p. Anna Kobeluch, p. Wiktor Simbiga oraz p. dyrektor Jan Łata.

Szczególne słowa wdzięczności kieruję pod adresem absolwentki i przyjaciela ZSM p. Bogumiły Kobeluch, która od lat wspiera wszelkie nasze działania charytatywne, a jej pomoc jest nieoceniona.

Przy okazji, nie możemy też zapomnieć o Franciszkańskim Ośrodku Pomocy Dzieciom, z którym współpracujemy od zarania. Przed świętami paczka dotrze i tam.

Każda akcja charytatywna to dla młodego człowieka swoista lekcja empatii, zrozumienia, wrażliwości, dobroci, otwarcia się na potrzeby innych, będących w trudnej sytuacji życiowej. To przede wszystkim lekcja miłości, co też częstokroć podkreślam.

Z pozdrowieniem świąteczno-noworocznym
Maria Farasiewicz

Poprzedni artykułOd Bałtyku po Grecję na zwolnieniu lekarskim
Następny artykułMaestria i kunszt najwyższej próby
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804