W ramach realizacji Projektu Nr RPOP.05.02.00-16-0019/17 pod nazwą „Kampania informacyjno-edukacyjna związana z gospodarką odpadami komunalnymi na terenie Gminy Głubczyce”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020, w dniach 27 oraz 28 października 2021 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Głubczycach odbyły się spektakle ekologiczne pt. „Dusza Lasu” oraz „Czarownica Niska Emisja” w wykonaniu aktorów teatru Krakowskiego Biura Promocji Kultury (Justyna Baran, Janusz Baran, Tomasz Okarmus).

Dusza Lasu

Co to jest niska emisja i smog, jakie niosą ze sobą zagrożenia i jak im zapobiegać, a także jak ważna jest segregacja odpadów i dbałość o ekosystem – to najważniejsze zagadnienia poruszane w spektaklu teatralnym „Dusza lasu”. Spektakl ma formę wesołej, interaktywnej zabawy z dziecięcą publicznością. Jest tutaj dużo piosenek i wspaniałej muzyki, mnóstwo humoru, barwne kostiumy i scenografia.

Przedstawienie skierowane jest do dzieci w wieku od 3 do 6 lat, a zakres przekazywanych informacji i edukacji jest dostosowany do możliwości każdej z grup dzieci w wieku przedszkolnym.

Czarownica Niska Emisja

Najważniejsze tematy poruszane w przedstawieniu to:

  • smog – jakie są przyczyny powstawania i jak możemy przyczynić się do jego redukcji;
  • segregacja odpadów – jakie korzyści przynosi środowisku
  • jak ważna dla ludzi jest dzika przyroda i jak dbać o lasy.

Bohaterowie staną oko w oko ze złą czarownicą Niską Emisją, która ma plan zniszczenia świata. Na ich barkach spocznie odpowiedzialność za pokonanie czarownicy oraz pokazanie widzom jak dbać o przyrodę. Róża, Mlecz i zaskroniec Antoni dzięki pomocy publiczności spiszą się na medal i co najważniejsze odmienią serce czarownicy.

Cele

Głównym celem spektakli ekologicznych było poszerzenie świadomości ekologicznej dzieci i rozwijanie właściwych postaw ekologicznych. Przedstawienia ukazywały zagrożenia dla środowiska naturalnego wynikające z niewłaściwej gospodarki odpadami, niskiej emisji oraz zanieczyszczeń wód.

Popularyzowano w nich właściwe zachowania takie jak, konieczność ograniczania wytwarzanych odpadów, potrzebę segregacji i recyklingu odpadów, zakazu spalania odpadów w piecach, ograniczenie ruchu pojazdów celem zmniejszania ilości wytwarzanego smogu.

Całość realizowana była ramach projektu Nr RPOP.05.02.00-16-0019/17 pod nazwą „Kampania informacyjno-edukacyjna związana z gospodarką odpadami komunalnymi na terenie Gminy Głubczyce”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.

Poprzedni artykułKonferencja młodych chemików
Następny artykułGłos Głubczyc / 2021 listopad
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804