Pieniądze z ZUS możesz dostawać na konto – szybko i bezpiecznie

Placówka pocztowa w okolicy nie działa, obawa przed kieszonkowcami, wyłudzenia „na wnuczka” – możesz uniknąć przykrych konsekwencji jeśli zdecydujesz, żeby ZUS zamiast gotówki przekazywał emeryturę na rachunek bankowy.

0

Placówka pocztowa w okolicy nie działa, obawa przed kieszonkowcami, wyłudzenia „na wnuczka” – możesz uniknąć przykrych konsekwencji jeśli zdecydujesz, żeby ZUS zamiast gotówki przekazywał emeryturę na rachunek bankowy. Zmiana sposobu dostarczania pieniędzy jest prosta.

Emerytura na koncie – bezpiecznie i wygodnie

Chociaż opolscy emeryci i renciści w większości otrzymują należności z ZUS na rachunki bankowe, to nadal co piąty wyczekuje wizyty listonosza z gotówką w rękach.

– Decyzja o sposobie otrzymywania emerytury czy renty leży po stronie odbiorcy. W naszym regionie rośnie przekonanie do formy bezgotówkowej. Seniorzy dostrzegają plusy takiego rozwiązania. Ci już ubankowieni argumentują, że co miesiąc pieniądze wpływają na konto w ustalonych i przewidywalnych terminach. Ponadto, że nagłe zdarzenia jak strajk pracowników operatora pocztowego, przerwy w działalności placówki pocztowej lub lokalna klęska żywiołowa zwykle nie są przeszkodzą w terminowej realizacji przelewów przez ZUS – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Dwa sposoby na zmianę decyzji

Jeśli dotychczas świadczenie dostarczał ci listonosz a chcesz to zmienić, wystarczy wypełnić prosty wniosek o nazwie ZUS EZP – wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce.

Możesz to zrobić w najbliższej placówce ZUS. Pracownicy na miejscu pomogą wypełnić ten formularz. Możesz to także zrobić samodzielnie, a potem zostawić wniosek w placówce bądź wysłać pocztą. TUTAJ zobaczysz jak wypełnić i złożyć wniosek ZUS EZP w formie papierowej

Drugim sposobem jest przekazanie wniosku przez Internet, bez wychodzenia z domu. Jeśli masz profil na Platformie Usług Elektronicznych, to po zalogowaniu:

  • przejdź do zakładki [Ogólny], [Ubezpieczony] lub [Świadczeniobiorca],
  • wybierz z bocznego menu [Dokumenty i wiadomości] > [Dokumenty robocze],
  • kliknij przycisk [Utwórz nowy] i wybierz z listy „Wniosek EZP”.

TUTAJ znajdziesz instrukcję jak krok po kroku złożyć wniosek ZUS EZP przez Platformę Usług Elektronicznych

Poznaj założenia kampanii „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo”

Jako senior nie musisz być wykluczony z rynku usług cyfrowych. Jeśli w najbliższej przyszłości zamierzasz złożyć wniosek o emeryturę bądź rentę, to TUTAJ znajdziesz szczegółowe informacje i materiały o bezpłatnym podstawowym rachunku płatniczym.

Sebastian Szczurek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
województwa opolskiego

Poprzedni artykułGranty PPGR – Wsparcie dzieci i wnuków byłych pracowników PGR w rozwoju cyfrowym
Następny artykułMiędzynarodowy Turniej Badmintona Austria U 17 International