Złoty Krzyż Zasługi dla Marii Farasiewicz

0

W poniedziałek, 18 października br. w Brzeskim Centrum Kultury odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Edukacji Narodowej, na które zaproszenie otrzymała Pani Maria Farasiewicz – nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół Mechanicznych w Głubczycach.

Podczas uroczystej gali została uhonorowana najwyższym cywilnym odznaczeniem państwowym – Złotym Krzyżem Zasługi, nadanym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Celebracji odznaczenia dokonał w imieniu głowy państwa wojewoda opolski – Sławomir Kłosowski. Pani Maria znalazła się w gronie trzynastu nauczycieli z całego kraju uhonorowanych właśnie Złotym Krzyżem Zasługi. Podczas ceremonii zabrała głos w imieniu odznaczonych, dziękując za uczyniony zaszczyt. Nie mogło też zabraknąć z jej strony refleksji o charakterze uniwersalnym i ogólnoludzkim.

Złoty Krzyż Zasługi – najwyższe odznaczenie cywilne przyznane Pani Marii Farasiewicz

Krzyż Zasługi, ustanowiony w 1923 r., nadawany jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli, spełniając czyny wykraczające poza zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu i obywatelom, ofiarną działalność publiczną, społeczną, ofiarne niesienie pomocy, a także szeroką działalność charytatywną.

Gratulujemy Pani Marii tego wyjątkowego odznaczenia, które jest nie tylko nobilitacją jej osoby, ale także szkoły i naszej ziemi głubczyckiej. Życzymy zdrowia i wytrwałości w podejmowaniu dalszych działań na rzecz drugiego człowieka.

Warto przypomnieć, że Pani Maria Farasiewicz ma w swym dorobku szereg nagród i wyróżnień oświatowych, samorządowych społecznych, w dziedzinie kultury i innych. Wśród nich m.in.: dwukrotnie Nagroda Ministra Edukacji 2009 i 2015, trzykrotnie Nagroda Marszałka Województwa Opolskiego (dla Animatorów i Twórców Kultury 2000 oraz za Rozwój i Upowszechnianie Oświaty 2009 i 2018), Nagroda Opolskiego Kuratora Oświaty 2012, Medal Komisji Edukacji Narodowej 2004, Złoty Herb Głubczyc 2000, Statuetka Głubczyckiego Lwa w kat. działalność społeczna i charytatywna 2004, dwukrotnie Nagroda Starosty 2000 i 2007,Medal Srebrny za Długoletnią Służbę 2013, Odznaka Honorowa „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego” 2014, Złota Odznaka „Za Zasługi dla Kresów” 2016, Krzyż Kresowy 2017, Pozytywista Roku 2011, Człowiek Roku Powiatu Głubczyckiego 2015, Człowiek Roku Woj. Opolskiego w kat. Kultura 2016, Społecznik Roku Opolszczyzny 2018, Kreator Kultury 2019 i inne. Ponadto mnóstwo podziękowań, laudacji i listów gratulacyjnych…

Złoty Krzyż Zasługi jest jakby zwieńczeniem przytoczonych osiągnięć oraz ukoronowaniem pracy zawodowej i społecznej Marii Farasiewicz, a także motywacją do dalszej, aktywnej działalności.

Redakcja ZSM

Poprzedni artykułDzień Papieski 2021
Następny artykuł„Opolska Niezapominajka” i „Społecznik Roku” rozdane
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804