VIII Dzień Kresowy

W spotkaniu uczestniczyli znamienici goście. Spotkanie miało charakter międzynarodowy

0

Spotkanie czeskich i polskich Wołynian

24 września br. w sali balowej hotelu Domino miały miejsce uroczyste obchody VIII Dnia Kresowego, a zorganizowane przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oddział Głubczyce przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury i koordynatorką Moniką Komarnicką oraz Powiatowym Muzeum Ziemi Głubczyckiej w ramach polsko-czeskiego projektu „Śląskie Portamento – śpiew – współbrzmienie – tradycja” nr CZ.11.4.120/0.0/0.017_028/0001656 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A RCz-PL.

W roku ubiegłym spotkanie to nie mogło się odbyć z powodu pandemii, lecz w tymże przy obostrzeniach i środkach ostrożności z ograniczoną ilością uczestników.

Na uroczystość przybyli liczni goście, reprezentanci środowisk kresowych z kraju oraz grupa czeskich Wołynian okręgu albrechticko-krnovskiego na czele z panią prezes Związku – Ludmiłą Czajanovą z Krnova. Zacnych gości zaanonsował i przywitał prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich – Edward Wołoszyn. Bogaty program Dnia Kresowego, który miałam przyjemność prowadzić, rozpoczął się w części oficjalnej od okolicznościowych przemówień. Tu głos zabrał m.in. starosta głubczycki – Piotr Soczyński, nawiązujący w swym wystąpieniu do „Albumu głubczyckich rodzin kresowych” autorstwa dr. Arkadiusza Szymczyny, a wydanego w minionym roku staraniem Powiatu.

Podniosłym momentem spotkania było wręczenie odznaczeń. Burmistrz Adam Krupa oraz przewodniczący Rady Miejskiej Kazimierz Naumczyk zostali uhonorowani Krzyżem Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich Rzeczpospolitej Polskiej. To zaszczytne odznaczenie otrzymali za popularyzację i utrwalanie pamięci o Kresach II RP oraz krzewienie tradycji i kultury kresowej na ziemi głubczyckiej. Aktu nadania i wręczenia Krzyża w imieniu Kapituły dokonał przedstawiciel Krajowej Rady Środowisk Kresowych w Warszawie Pan Edward Bień. Z jego inicjatywy w 2006 r. powstaje Stowarzyszenie Kresowian w Dzierżoniowie, które prowadzi przez 10 lat. W swoim dorobku wydawniczym posiada: 3 tomowe opowiadania z Kresów „Studnia bez dna” (w przygotowaniu 4 tom), Monografia 10 lecia stowarzyszenia, Śpiewnik kresowy, Wiersze kresowe, kalendarz kresowy, Przewodnik po miejscach pamięci 1939-1947. Pan Edward Bień został odznaczony złotą odznaką Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, brązowym Krzyżem Zasługi, Krzyżem za zasługi dla Kresów, wieloma odznaczeniami regionalnymi z Polski.

Kolejny punkt programu stanowiły prelekcje. Najpierw arcyciekawy wykład prof. Stanisława Sławomira Niciei nawiązujący do kolejnych tomów słynnej „Kresowej Atlantydy” jego autorstwa, po czym szalenie interesująca opowieść Tomasza Kuby Kozłowskiego – reprezentanta Domu Spotkań z Historią w Warszawie, pasjonata i kolekcjonera największego w kraju zbioru pamiątek kresowych. Jego wystąpienie nawiązywało do problematyki czeskich Wołynian i ich bogatego dziedzictwa kulturowego. Lecz to nie wszystko! Po obiedzie, już przy kawie i ciastku, nastąpiła druga część obchodów. Dynamiczna biesiada „Na kresową nutę” w mojej reżyserii z udziałem gościa specjalnego, kresowianki „z krwi i kości” – Krystyny Koziary (z domu Bielak) oraz lwowskiego batiara – Mietka Zająca – aktora Teatru TRADYCJA ZSM. Żywiołowo reagująca publiczność wraz z występującymi śpiewała kresowe pieśni. O oprawę muzyczną programu zadbał zespół muzyczny REMEDIUM pod kier. Kazimierza Łankowskiego. „Hej sokoły” zakończyły występ. Nie mogło też zabraknąć tańca. Kresowe rytmy porwały gości na parkiet.

Ciepłe słowa uznania i serdeczne podziękowania ze strony prezesa Edwarda Wołoszyna stały się swoistym podsumowaniem jakże udanego, kolejnego Dnia Kresowego i zaproszeniem na następny.

Maria Farasiewicz – Kresowianka z dziada pradziada

Poprzedni artykułUmorzenia ZUS dla pracodawców
Następny artykułSzlak krzyżacki na ziemi głubczyckiej
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804