Spotkanie środowisk Wołynian z Polski i Czech

0

27 czerwca na Cvilinie w Krnovie odbyło się spotkanie przedstawicieli środowisk Wołynian z Polski i Czech

Ostatnia niedziela czerwca wpisała się znacząco w kronikę wydarzeń Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Delegację polską reprezentowali przedstawiciele TMLiKPW w osobach Pana Edwarda Wołoszyna – prezesa TMLiKPW oraz Pana Zbigniewa Świdzińskiego – czł. TMLiKPW. Obecne były także osoby: Pani Monika Komarnicka – kierownik MOK w Głubczycach, przedstawiciel Urzędu Miejskiego Pan Mateusz Kitka. Stronę czeską reprezentowali Pani Dagmar Dohnálková – przewodnicząca morawsko-śląskiego regionu SČVP, Pan Stanislav Sobol – koordynator projektu “Volyňské kořeny”, małżeństwo Anna i Václav Vyhlídalovi, Pani Ludmila Čajanová oraz Libuše Gebauerová – członkowie morawsko-śląskiego regionu SČVP.

Wizyta rozpoczęła się od mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej na Cvilinie w Krnovie celebrowanej przez o. Sebastian Gruca – kustosza sanktuarium.

Po mszy św. delegacje udały się na oficjalne spotkanie. Strona polska miała okazję przekazać na ręce przewodniczącej morawsko-śląskiego regionu SČVP Pani Dagmarze Dohnálkovej bogato ilustrowany „Album głubczyckich rodzin kresowych” wydany staraniem TMLiKPW oraz Powiatu Głubczyckiego ale nie tylko. Przekazano także książki „Głubczyccy Kresowianie i Sybiracy” opisujące losy rodzin czeskich Wołynian zamieszkałych w okolicach Osoblahy.

Spotkanie przebiegało w bardzo miłej, przyjaznej atmosferze. Współpraca środowisk Kresowian wpisuje się w działanie kultywowania tradycji pokoleń zamieszkałych na tych terenach po II wojnie światowej. Tożsamość kulturowa mieszkańców, przesiedleńców, pielęgnowanie pamięci o minionych pokoleniach są wartościami ponadczasowymi, o które należy zabiegać i je chronić. Planowana jest rewizyta grupy czeskiej w Polsce.

Skład czeskiej delegacji

  • Dagmar Dohnálková – Przewodnicząca Morawsko-Śląskiego regionu SČVP
  • Członkowie Stowarzyszenia SČVP
  • Ludmila Čajanová
  • Anna a Václav Vyhlídalovi
  • Libuše Gebauerová
  • Stanislav Sabol – odpowiedzialny za projekt “Volyňské kořeny”

Delegacja polska

  • Edward Wołoszyn – Prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oddział w Głubczycach
  • Zbigniew Świdziński – Kronikarz TMLiKPW
  • Monika Komarnicka – Kierownik Miejskiego Ośrodka Kultury w Głubczycach
  • Mateusz Kitka – Podinspektor Działu Promocji przy Urzędzie Miejskim w Głubczycach
Poprzedni artykułFunkcjonariuszka raciborskiej jednostki penitencjarnej pomogła zapobiec samobójstwu mężczyzny
Następny artykułOgrodników jest wielu, ale tych niezwykłych dosłownie kilku
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804