W życiu szkoły zamknął się kolejny rozdział. Z nadzieją spoglądamy w przyszłość i przygotowujemy się na przyjęcie uczniów do klas pierwszych.


Obecnie w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Szafera – szkole prowadzonej przez Ministra Rolnictwa – kształcimy w następujących zawodach: technik rolnik, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik architektury krajobrazu (uczniowie zdobywają kwalifikacje rolnicze wymagane do prowadzenia, dziedziczenia i nabywania gospodarstw rolnych oraz uprawnienia do korzystania z dofinansowania ze środków UE).

Kolejne atrakcyjne zawody to: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik technologii żywności – specjalność cukiernik. Możliwe także jest kształcenie w zawodach: technik hodowca koni, technik agrobiznesu i technik turystyki na obszarach wiejskich, a w szkole branżowej I stopnia w zawodach: kucharz, cukiernik i rolnik.

Wszyscy nasi uczniowie mają zapewnione zajęcia praktyczne zarówno w szkole i u pracodawców. Dodatkowo uczniowie klas technikum rolniczego korzystają z możliwości prawa jazdy kategorii T, a uczniowie technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki – prawa jazdy kategorii T oraz B. Odbywa się to w ramach obowiązujących zajęć, nieodpłatnie. ZSCKR posiada zróżnicowane i dobrze wyposażone zaplecze do nauczania praktycznej nauki zawodu oraz Centrum Praktyk na terenie firmy „Top Farms” Głubczyce.

W związku z tym jesteśmy również ośrodkiem egzaminacyjnym w kwalifikacjach wyodrębnionych w naszych zawodach.

W ramach praktycznej nauki zawodu współpracujemy z zakładami pracy z naszego rejonu, zrzeszonymi w cechu rzemiosł, restauracjami, hotelami, z firmami “Top Farms” Głubczyce, Kombinat Rolny Kietrz oraz z Regionalnym Zespołem Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu. Jest to organizacja oferująca płatne staże uczniowskie w ramach programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej “Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy”.

W ramach współpracy międzynarodowej realizujemy program “ERASMUS+”, nasi uczniowie wyjeżdżając do Grecji i Czech mają okazję zapoznać się z formami kształcenia zawodowego w tych krajach oraz zdobyć doświadczenie. Obecny projekt “ERASMUS+” nosi nazwę „Etyka w komunikacji” i realizowany jest we współpracy z partnerami z Czech i Słowacji. W ramach programu prowadzone są Kluby Etyki a w przyszłości wizyty w krajach partnerskich. W następnych latach planujemy współpracę z innymi krajami europejskimi. Ważna w działaniach szkoły jest współpraca z wyższymi uczelniami: z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie oraz z instytucjami podległymi naszemu ministerstwu: z Instytutem Zootechniki w Krakowie, z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, z KRUS-em, z Opolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Łosiowie i z Krajowym Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie.

Należy zaznaczyć, że współpracujemy z Grupą Azoty” Zakładami Azotowymi Kędzierzyn-Koźle S.A”. Uczniowie uczący się w zawodach: technik rolnik, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik architektury krajobrazu mają możliwość zdobycia stypendium patronackiego.

W tym trudnym czasie nie możemy jak zwykle zaprosić Was do naszej szkoły na Dni Otwarte. Dlatego jesteśmy do Waszej dyspozycji w sekretariacie szkoły – codziennie między 8.30 a 15.00 – chętnie odpowiemy na wasze pytania, wyjaśnimy wątpliwości (osobiście lub telefonicznie). Śledźcie nas również na facebooku: https://www.facebook.com/zsckr.glubczyce, zaglądajcie na stronę internetową: www.rolniczakogl.pl – rekrutacja – tam prezentujemy wszystkie zawody, tam znajdziecie elektroniczną wersję podania oraz inne ważne informacje rekrutacyjne.

Czekamy na Was!

Poprzedni artykułGłos Głubczyc / 2021 czerwiec
Następny artykułZawody rankingowe karate w Pleszewie
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804