14 maja w Urzędzie Miejskim w Głubczycach miało miejsce wręczenie umowy dofinansowania sołectw w ramach Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej


Umowę w imieniu Marszałka województwa opolskiego Pana Andrzeja Buły wręczył Burmistrzowi Przewodniczący Komisji finansów UM Pan Zbigniew Ziółko. Na spotkaniu wręczono także listy gratulacyjne sołtysom biorącym udział w projekcie.

Sołtysi z listami gratulacyjnymi MIS

Z pomocy finansowej województwa skorzysta 68 gmin uczestniczących w Marszałkowskiej Inicjatywie Sołeckiej w 2021 roku. Umowa daje dofinansowanie 356 zadaniom zgłoszonym przez sołectwa. Ilość sołectw uczestniczących w projekcie MIS jest duża, bo aż 359.

Sołectwa z naszej gminy pozyskają łącznie środki finansowe w wysokości 90 000 zł

30 marca 2021 r. Sejmik Województwa Opolskiego przyjął uchwałę w sprawie udzielenia z budżetu Województwa Opolskiego pomocy finansowej jednostkom samorządu terytorialnego województwa opolskiego na 2021 rok w formie dotacji celowej na dofinansowanie zadań w ramach Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej – Opolskie w latach 2020-2022.

Marszałkowska Inicjatywa Sołecka 2021

– Dzisiaj w Urzędzie Miejskim gościliśmy pracowników Urzędu Marszałkowskiego w Opolu. Mieliśmy uroczyste przekazanie umowy na Marszałkowską Inicjatywę. W imieniu marszałka województwa opolskiego dyplomy dla naszego samorządu, umowę wręczał radny wojewódzki Pan Zbigniew Ziółko. W spotkaniu również uczestniczyła Pani dyrektor z Urzędu Marszałkowskiego w Opolu.

do kwoty 5000 zł 20% dodatkowo od gminy

Do drugiego etapu w naszym samorządzie przystąpiło 15 samorządów wiejskich, które otrzymały po 5 000 zł z budżetu marszałkowskiego. Po 1000 zł wyasygnowaliśmy z naszego ogólnego budżetu, ponieważ mieliśmy zapewnić 20% wkładu własnego. – mówi zastępca Burmistrza Głubczyc, Pan Kazimierz Bedryj.

Jest to dla nas znaczna pomoc dla naszych samorządów wiejskich, bo te pieniążki służą do polepszenia jakości życia na terenie wiejskim. W sumie przez 3 lata z budżetu marszałkowskiego wpłynie do budżetu naszej gminy 225 000 zł i 45 000 zł z naszego budżetu zostanie wyasygnowane na tą działalność. O tych pieniążkach to decydują nasi mieszkańcy, jakie chcą problemy rozwiązać, na co te pieniążki przeznaczyć. Najczęściej nasi mieszkańcy przeznaczają te pieniążki na remont świetlicy, zakup jakiś elementów do placów zabaw, do siłowni zewnętrznych, zakup materiałów na wyposażenie świetlicy.

W tym roku na liście samorządów, którym przyznano środki jest akurat 18 samorządów. Piętnaście samorządów z drugiej edycji, a trzy samorządy przeszły z tamtego roku – ponieważ z uwagi na COVID-19 te samorządy nie mogły zrealizować swoich zadań.

Wg zapowiedzi Pani dyrektor z Urzędu Marszałkowskiego ten program będzie kontynuowany, ale będzie kontynuowany z udziałem środków unijnych. Na pewno będą to większe środki niż 5 000 zł, ale wiemy jakie są środki unijne. Będzie je trudniej otrzymać i trudniej rozliczyć.

Obok tych funduszy i inicjatywy marszałkowskiej funkcjonuje w naszej gminie fundusz sołecki. W tym roku, na ten cel zostało przeznaczonych w budżecie ponad 800 000 zł. Fundusz sołecki wylicza się w zależności od wielkości miejscowości i ilości osób zamieszkałych w tej miejscowości.

W dniu dzisiejszym w imieniu Marszałka woj. opolskiego miałem przyjemność wręczyć Burmistrzowi umowę na dofinansowanie zadań w ramach MIS.

Cieszy fakt, że ta inicjatywa zdobyła uznanie nie tylko sołectw ale także Komisji Europejskiej, która – jak wszystko na to wskazuje – w następnych edycjach będzie partycypować w kosztach projektu.

Fakt ten przełoży się w wymierny sposób na ilość środków dla sołectw, będzie ich po prostu więcej. W kolejnych edycjach będzie więcej pieniędzy do wykorzystania. – mówi przewodniczący Komisji Finansów UM Pan Zbigniew Ziółko.

Już na etapie składania wniosków, w związku z dużym zainteresowaniem MIS zauważyliśmy, że kwota w budżecie na ten cel musi być większa. Mamy świadomość, że 5000 zł to nie są duże pieniądze, ale stanowią dobry początek pomagając przebrnąć sołectwom w tych kwestiach, gdzie jest najtrudniej zebrać jakieś pieniądze aby coś kupić.

Cieszy bardzo, że ludzie docenili tą inicjatywę, ale jeszcze bardziej cieszy fakt, że Radni Sejmiku również to widzą i już pracują w Komisji finansów aby te pieniądze się pojawiły i były jeszcze większe.

Poprzedni artykułPromocja książki “Smaki tradycji. Kulinaria subregionu głubczyckiego” [ONLINE]
Następny artykułXI Grand Prix Śląska Polsko-Czeskiego w karate WKF
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804