Harcerki i harcerze z Hufca ZHP Głubczyce podjęli działania na rzecz przyrody i dołączyli do ogólnopolskiej inicjatywy harcerek i harcerzy „Czuwam dla ziemi”, która ma na celu kształtowanie proekologicznych postaw i zachęca do inicjowania działań na rzecz przyrody i zasobów naturalnych oraz Ziemi, a także zwiększanie świadomości ekologicznej.


Naszym obowiązkiem wynikającym z szóstego punktu Prawa Harcerskiego „Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać” jest stawanie w obronie przyrody, kiedy jest ona zagrożona. Naszą odpowiedzialnością za naturę jest kształtowanie postaw oraz działań na rzecz poszanowania przyrody.

„Czuwam dla Ziemi, bo taką nazwę przyjęła tegoroczna Akcja „Czuwam!”, to uwrażliwienie na otaczający świat przyrody – to zwiększenie świadomości i służba na jej rzecz. Dzięki temu zuchy, harcerze i harcerki, wędrownicy oraz instruktorzy staną się częścią globalnych zmian dotyczących ochrony przyrody, działając lokalnie, odpowiedzą na specyficzne potrzeby swojego otoczenia, rozsądnie korzystając z natury, racjonalnie gospodarując odpadami i umiejętnie wykorzystując wodę oraz energię. Tylko przyjazne dla środowiska nawyki zbudują prawdziwą więź pomiędzy przyrodą a ludźmi. 22-25 kwietnia 2021 roku i będzie początkiem naszych działań w terenie”.

Nasi harcerze zaczęli akcję od przeżycia tygodnia bez kupowania plastiku – „Rozpoczynamy Tydzień Bez Plastiku! Spróbujemy przez następne 7 dni żyć bez jednorazowych, plastikowych opakowań, toreb foliowych, butelek PET, słomek czy innych, podobnych produktów”. Następnie w sobotę 27 marca 2021 roku o 20:30 na 60 minut w geście solidarności z Ziemią mieli za zadanie zgasić światło – „Godzina dla Ziemi WWF 2021. Zgaś światło dla Bałtyku”. Nasze zuchy brały udział w konkursach plastycznych związanych z obchodami Dnia Ziemi oraz samodzielnie sadziły roślinki na swoich balkonach i w ogródkach.

Finałem naszych działań było sprzątanie terenu Parku Miejskiego W Głubczycach, Świątyni Dumania i tras z Głubczyc do Gołuszowic. Zuchy z gromady zuchowej „Pozytywki” z Kietrza także zadbały oto, żeby naszej Ziemi było z nami lepiej. Sprzątały najbliższą okolicę, zadbali o kwiaty w ogrodzie i w domu, pamiętali o używaniu Eco toreb na zakupach, a także wykonali plakaty o tematyce ekologicznej. Wspólnie z rodzicami nasze zuchy zrobiły domek dla pszczół.

W maju będziemy kontynuować nasze działania sprzątając teren przy Pomniku Krzyża Harcerskiego, Alei Lipowej i naszego Lasu Marysieńka.

Czuwaj!
Katarzyna Mojzyk

Poprzedni artykułDominacja głubczyckich badmintonistów
Następny artykułMiędzynarodowe Mistrzostwa w Karate WKF w Prudniku
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804