W Głubczycach w dawnym budynku Banku Spółdzielczego ma siedzibę Ognisko Artystyczne “Głubczycki Bank Talentów”, w którego skład wchodzi Ognisko Plastyczne oraz Ognisko Muzyczne. O Ognisku Muzycznym będziemy pisać w następnych artykułach. Dziś przedstawiamy sylwetkę założycielki Ogniska Plastycznego.

Poniższy artykuł opracowała Pani Maria Farasiewicz. Opublikowany został także w aktualnym, kwietniowym numerze Głosu Głubczyc (Głos Głubczyc, kwiecień 2021).


Drodzy Czytelnicy! Niniejszy artykuł poświęcamy postaci niezwykłej. To głubczyczanka, z natury skromna, która nie chwali się swą jakże bogatą karierą artystyczną, dorobkiem zawodowym i osiągnięciami. A mowa tu o Marcie Kitce (Drapiewskiej).

  1. https://www.instagram.com/marta_kitka_art/
  2. https://www.instagram.com/martakitkapersonal/
  3. https://www.martakitka.com/

Prywatnie jest żoną znanego w naszym lokalnym środowisku fotoreportera i właściciela portalu twojeglubczyce.pl Mateusza Kitki i mamą dwójki uroczych dzieci. Dziewięcioletniej Uli i dwuletniego Adasia. Piękna, młoda kobieta, szalenie ambitna, zdolna, utalentowana, która umiejętnie łączy pasję z zawodem. Magister sztuki, grafik komputerowy, malarka, ilustratorka.

Początki – Szkoła Podstawowa nr 4

Będąc uczennicą Szkoły Podstawowej Nr 4 (dziś już nieistniejącej), Marta Drapiewska została „odkryta” przez ówczesną nauczycielkę plastyki Urszulę Romanowicz, która zauważyła predyspozycje dziewczynki do rysunku i zaproponowała uczestnictwo w zajęciach kółka plastycznego w Miejskim Ośrodku Kultury. Tak też się stało. Na tychże zajęciach Marta malowała swoje pierwsze w życiu wielkoformatowe martwe natury. W tzw. międzyczasie próbowała pierwszych kroków w rysunku cyfrowym. W tamtych latach do dyspozycji były li tylko myszka komputerowa i program graficzny Deluxe Paint. Na nim to powstała praca, która uzyskała IV miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Rysunku Cyfrowego. Był to więc pierwszy sukces Marty. Lata podstawówki to czas, w którym samodzielnie rozwijała swoje pasje rysunkowe, inspirując się kreskówkami, filmami przygodowymi czy książkami. To również lata pierwszych „zamówień” na drobne karykatury. Warto podkreślić, że od najmłodszych lat głównym marzeniem Marty była praca ilustratorki. A to marzenie się spełniło. Talent, upór, determinacja i ogromna pracowitość doprowadziły dziewczynę do upragnionego celu…

Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu

Tymczasem kolejny etap edukacji. Zachęcona przez wspomnianą wyżej Urszulę Romanowicz, 15-letnia Marta postanowiła zdawać egzaminy wstępne do Liceum Plastycznego w Opolu. Musiała więc samodzielnie opanować zakres wiedzy z historii sztuki oraz przygotować się do egzaminu, który do łatwych nie należał. Oprócz wiedzy z historii sztuki, rysunku i malarstwa należało wykazać się także znajomością rzeźby, zupełnie Marcie obcej. Lecz ta od razu stała się jedną z jej ulubionych dziedzin.

Czas edukacji we wspomnianym liceum to okres wytężonej nauki. Zajęcia takie jak ceramika czy rzeźba pozwoliły młodej artystce rozwinąć myślenie przestrzenne, a lata codziennych ćwiczeń z rysunku i malarstwa szlifować warsztat malarski. To tu zetknęła się po raz pierwszy z profesjonalnymi programami graficznymi takimi jak Photoshop i Ilustrator. Jak się później okazało, dzięki znajomości tego drugiego mogła podjąć się w przyszłości poważnych zleceń. Lata liceum to również pierwsze obrazy olejne, kopie obrazów oraz portrety namalowane i sprzedane na zamówienie. Przy okazji, to właśnie w opolskim liceum plastycznym poznała swojego przyszłego męża, Mateusza.

Warsztaty Terapii Zajęciowej

Między owym liceum a uczelnią wyższą w życiorysie Marty nastąpiła roczna przerwa. W tym czasie rozpoczęła okresową pracę w pracowni ceramicznej Warsztatów Terapii Zajęciowej w Głubczycach, przygotowując jednocześnie, oczywiście poza pracą, „teczkę” do egzaminu na Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu

Pomyślnie zdane egzaminy i nasza głubczyczanka zostaje studentką ASP na wydziale „wzornictwo, pracownia komunikacji wizualnej”. Studia na tym jakże praktycznym kierunku wzornictwa (czyli design) pozwoliły Marcie opanować bardziej techniczne dziedziny, czyli: perspektywę, rysunek techniczny, prezentacje graficzne. Z kolei, ze względu na specjalizację w komunikacji wizualnej, mogła rozwijać umiejętności projektowania oraz grafikę komputerową. Oprócz tego oczywiście wielogodzinne zajęcia z rysunku, malarstwa czy rzeźby pozwalały jej na stały rozwój warsztatu.

Uniwersytet Anadolu (Turcja)

Na czwartym roku studiów, jako wyróżniająca się studentka, Marta wyjechała na roczne stypendium do Turcji. Tamtejsza uczelnia – Uniwersytet Anadolu – oferowała zajęcia najzdolniejszym na bardzo wysokim poziomie. Szczególnie projektowanie graficzne oraz zajęcia z ilustracji. W czasie trwania stypendium Marta zaczęła sprzedawać swoje pierwsze prace graficzne na stronach stockowych i w ten sposób, w późniejszym czasie, pozyskała klientów międzynarodowych. Poprzez sprzedaż tego typu grafik nauczyła się również bardziej przedsiębiorczego i marketingowego podejścia do sztuki. W ostatnich latach edukacji na wyższej uczelni stworzyła również małe portfolio online z ilustracjami, wykonanymi w ramach zajęć oraz prywatnie. Dzięki temu właśnie portfolio dostała pierwszą propozycję pracy od Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych jako ilustratorka.

Praca zawodowa

Po powrocie do Polski, będąc na ostatnim roku studiów, Marta miała już stałe zlecenia na ilustracje do książek, gier czy stron internetowych. Po obronie dyplomu i uzyskaniu tytułu magistra sztuki założyła firmę ilustratorską. Dzięki sprzedaży prac na stronach stockowych pozyskiwała wielu klientów zagranicznych, a w efekcie nawiązała wieloletnią współpracę z niemiecką firmą produkującą gry online. Pozwoliło jej to nabyć umiejętności tworzenia ilustracji pod wymogi stricte produkcyjne. Jednocześnie realizowała zlecenia na ręcznie malowane (głównie akwarelą) ilustracje do podręczników szkolnych, więc stale szlifowała umiejętności posługiwania się grafiką cyfrową, umiejętnie łącząc ją ze sztuką tradycyjną.

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Prowadząc i rozwijając od ponad dziewięciu lat swoją firmę, Marta miała okazję współpracować bezpośrednio z Ministerstwem Edukacji Narodowej przy tworzeniu ilustracji do elementarza rządowego, do którego zresztą wykonała wszystkie okładki. Lecz to nie wszystko! Współpracowała, co czyni to nadal, także z innymi wydawnictwami. Są wśród nich: WSIP, PWN, Wilga, MAC, AWM, REA, Aksjomat. Związana jest z produkcją podręczników, książek oraz kolorowanek. Przez kilka lat prowadziła też zajęcia plastyczne w Miejskim Ośrodku Kultury W Głubczycach, wykonując jednocześnie zlecenia ilustracyjne.

Osiągnięcia

Marta Kitka ma na swym koncie szereg sukcesów artystycznych. Do największych zaliczyć trzeba I miejsce w konkursie międzynarodowym organizowanym przez „Proko”, w którym oceniającym był sam James Gurney – światowej sławy ilustrator i artysta, twórca słynnej serii „Dinotopia”. Nie tak dawno zdobyła również I miejsce w konkursie na okładkę słynnej książki „Czarodziej z krainy Oz” ,a organizowanym przez SVSlearn (znana dla ilustratorów platforma).

Czas obecny – Ognisko Plastyczne w Głubczycach

Obecnie nadal pracuje zawodowo jako ilustrator, tworząc rysunki do książek dla dzieci, podręczników oraz dla branży filmowej. Ponadto prowadzi zajęcia z rysunku i malarstwa w Ognisku Artystycznym w Głubczycach, gdzie z przyjemnością i radością uczy wszystkich zainteresowanych sztukami plastycznymi. Prowadzi zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Grupowe jak i indywidualne. Także prywatne lekcje online. Czyni to z wielkim zamiłowaniem, oddaniem i pasją. Wszak to osoba ciepła, życzliwa, pełna empatii i zrozumienia. Zawsze uśmiechnięta. Dla wielu młodych jest swoistą inspiracją. Potrafi dostrzec talent i zachęcić do jego rozwoju…

Zważywszy na to, iż ostatnimi czasy ogrom popularności zyskują malarstwo i rysunek cyfrowy, w planach Marty na przyszły rok są zajęcia ze sztuki cyfrowej oraz warsztaty z akwareli dla dorosłych. A więcej o działalności edukacyjnej naszej bohaterki można przeczytać na stronie www.ogniskoplastyczneglubczyce.pl natomiast portfolio Marty można zobaczyć na www.martakitka.pl

Kariera zawodowa, praca i osiągnięcia artystyczne Marty Kitki niewątpliwie wzbudzają nasz podziw. Jesteśmy pełni uznania i dumni z głubczyczanki, która tak wiele osiągnęła. Jest chlubą miasta i całej ziemi głubczyckiej. Gratulujemy tak spektakularnych sukcesów, życząc przy tym zdrowia oraz pomyślności w życiu osobistym i dalszych osiągnięć. Pozdrawiamy serdecznie.

Maria Farasiewicz,
w imieniu lokalnej społeczności

Poprzedni artykułSzpital w Głubczycach – szpitalem zakaźnym
Następny artykułVIII Grand Prix Tczew karate WKF
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804