Opieka wytchnieniowa 2021

Gmina Głubczyce przystąpiła do programu „Opieka wytchnieniowa – edycja 2021” i otrzymała środki na realizację zadania w wysokości 40 800,00 zł (50% z wnioskowanej przez Gminę kwoty)

0

Gmina Głubczyce przystąpiła do programu „Opieka wytchnieniowa – edycja 2021” i otrzymała środki na realizację zadania w wysokości 40 800,00 zł (50% z wnioskowanej przez Gminę kwoty).


Program „Opieka wytchnieniowa” powstał, by w pewnym stopniu odciążyć opiekunów osób niepełnosprawnych oraz członków ich rodzin poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa.

Zadanie w formie pobytu dziennego realizowane będzie przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Głubczycach

Codzienna opieka nad osobą niepełnosprawną to wielkie wyzwanie. Opiekunowie często nie mają czasu dla siebie, są zmęczeni, a przecież każdy potrzebuje oddechu i odpoczynku.

Do udziału w programie „Opieka wytchnieniowa” edycja 2021 zgłosiło się 699 gmin/powiatów, a do programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” 751 gmin/powiatów ze wszystkich 16 województw.

– Widzimy, jak duże jest zapotrzebowanie na tego rodzaju pomoc, robimy co w nasze mocy, by wspierać samorządy w tych działaniach – zapewnia wiceminister resortu rodziny. – Wychodząc naprzeciw potrzebom wnioskodawców, zwiększyliśmy budżet na realizację poszczególnych programów. Z planowanych 50 mln zł na program „Opieka wytchnieniowa” kwota wzrosła do ponad 60 mln zł, a w przypadku „Asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej” wyniosła aż 144 mln zł, chociaż wcześniej zaplanowaliśmy na ten cel 80 mln zł w 2021 r. – informuje pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych.

Źródłem finansowania programów jest Fundusz Solidarnościowy

Program „Opieka wytchnieniowa”

Głównym celem programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz orzeczeniami równoważnymi, poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej.

Źródło: Materiał OPS oraz gov.pl

Poprzedni artykułKonkurs plastyczny “Woda w moim życiu”
Następny artykułKoń jaki jest – każdy widzi
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804