Minęło ponad pół wieku gdy konie „mechaniczne” zastąpiły w rolnictwie te z krwi i kości – prawdziwe. Te użytkowe zwierzęta, które służyły człowiekowi przez wieki dziś coraz częściej awansują do rangi zwierzęcia towarzyszącego. Są kraje, w których toczy się już walka o taką właśnie zmianę statusu konia.


Czy rzeczywiście konia zastąpionego przez kombajny i traktory na polskiej wsi znaleźć trudno?

Jak jest ich dużo dowiadujemy się czasem dość nieoczekiwanie np. przy okazji corocznych konnych procesji wielkanocnych, różnych festynów, targów i gminnych uroczystości. Kolorowe konne pochody są atrakcją „Lanego Poniedziałku” i przyciągają tłumy widzów. Pojawia się wtedy nawet po kilkaset koni, czy to prezentowanych w zaprzęgach, czy to pod siodłem. Skąd się zatem biorą, jeżeli już nikt nimi nie orze?

Okazuje się, że konie nadal można znaleźć w wielu gospodarstwach. Nie pełnią już one roli użytkowej, stanowią raczej „pamiątkę” lub „ozdobę”, chowa się je dla przyjemności, albo dla tradycji. Różne są ku temu powody.
Fakt pozostaje faktem, że w prywatnych gospodarstwach rolnych nadal koni jest zaskakująco wiele.

Tylko czy na pewno ich posiadacze – gospodarze, rolnicy – wiedzą w jakich warunkach koń powinien być trzymamy?

Oto kilka rad gwoli przypomnienia.

Stajnia

Często „mieszkaniem” przydomowego konia jest pomieszczenie, będące kompletną improwizacja, i nie mające wiele wspólnego z tzw boksem w profesjonalnej stajni. Konie przetrzymuje się w rozmaitych komórkach, przerobionych oborach i innych zaadaptowanych na naprędce miejscach. Sprawą najistotniejszą są tu wymiary takiego pomieszczenia. Każdy koń – a z reguły jest to zwierzę duże – musi mieć wystarczającą przestrzeń, by móc się swobodnie obrócić, położyć, a nawet wytarzać. Koń jest też z natury zwierzęciem klaustrofobicznym i chociaż przyzwyczai się do maleńkiej ciemnej zagródki, to będzie się czuł znacznie lepiej w pomieszczeniu nieco większym, nie mówiąc już o luksusie okna i możliwości wyglądania na zewnątrz.

Padok – łąka

Konie są zwierzętami wielkich i otwartych przestrzeni. Powinny mieć zapewniona dzienną dawkę ruchu, stąd ideałem jest dla nich codzienny, najlepiej wielogodzinny pobyt na łące, padoku, czy choćby wygrodzonym terenie w pobliżu stajni.

Towarzystwo

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że konie są zwierzętami stadnymi, i że pozbawione kontaktu z innymi przedstawicielami gatunku czują dyskomfort, rozwijają przeróżne stereotypie, nudzą się i są głęboko nieszczęśliwe. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście zapewnienie koniowi towarzysza w postaci drugiego konia. Jeśli nie możemy sobie na to pozwolić pewnym substytutem, niwelującym poczucie samotności może być zwierzak innego gatunku np. koza, baran, a nawet królik. Jak istotne ma to znaczenie dla dobrostanu tych zwierząt niech świadczy fakt, że w niektórych krajach europejskich (np. w Szwajcarii) trzymanie tylko jednego konia jest prawnie zabronione.

Czystość

Konie są zwierzętami lubiącymi czystość.; dbanie o higienę zarówno samego konia (czyszczenie sierści, kopyt, grzywy i ogona), jak również częste ścielenie świeżej słomy czy trocin, regularne wybieranie obornika, maja zbawienny wpływ na ich zdrowie i kondycje.

Kowal

O tym, że kowal każdemu koniowi jest potrzebny wiemy wszyscy. Niestety zdarza się, że niektórzy o tym zapominają. Regularne wizyty kowala co 6 – 8 tygodni, czy to w celu wymiany podków, czy też samego rozczyszczenia-werkowania są po prostu niezbędne. Kopyta końskie podobnie jak ludzkie paznokcie stale rosną; konie dzikie, żyjące na wolności pokonują dziesiątki kilometrów. Ich nietykane ręka kowala kopyta ścierają się same. To proces naturalny. Niestety konie udomowione, pozamykane w stajniach, pozbawione ruchu, nie maja takiej możliwości. Ich kopyta muszą być pielęgnowane regularnie i systematycznie. Zaniedbania w tej materii kończą się kulawizną, stanami zapalnymi, niepotrzebnym cierpieniem i… wydatkami na weterynarza.

Karmienie

Jak konie powinny być karmione? To tez przecież wie każdy gospodarz. Nie wszyscy jednak wiedzą, że układ pokarmowy konia od pradziejów przyzwyczajony jest do pobierania niewielkich dawek jedzenia przez nawet 16 godzin na dobę. Konie kiedyś pasły się całymi dniami i pokonywały kilometry w poszukiwaniu nowych źródeł pokarmu. Dziś, pozamykane w małych pomieszczeniach, zdane są na żywieniową łaskę i niełaskę człowieka. Pamiętajmy, ze koń powinien mieć zapewniony przynajmniej STAŁY dostęp do siana. Możliwość powolnego zapełniania żołądka w sposób ciągły potrafi nie tylko ustrzec je przed problemami gastrycznymi, ale w znacznej mierze zapobiegnie nudzie i stereotypiom.

Woda

Nie można zapominać o dostępie do wody. Jeśli już nie możemy koniowi zapewnić komfortu w postaci automatycznego poidła, dbajmy o jego pojenie przynajmniej trzy razy dziennie, a w upały częściej. Kon dorosły, niepracujący, wypija średnio 10l na 100 kg masy ciała, czyli minimum 40 litrów wody dziennie!

Zdrowie

Nasz koń – podobnie jak pies czy kot – powinien mieć paszport/ książeczkę zdrowia, a w niej daty szczepień p/grypie, wściekliźnie, tężcowi. Przydałyby się też wizyty „końskiego dentysty”, gdyż stan uzębienia koni ma ogromny wpływ na proces przyswajania pożywienia oraz na ogólny stan zdrowia, które często wcale nie jest „końskie”

Podsumowując: dbajmy o konie, te piękne zwierzęta. Nie tylko przy okazji świąt, zawodów, festynów i innych uroczystości. Dbajmy o ich dobrostan na co dzień.
Nie zapominajmy – jak powiedział „Mały Książę” – bohater St. Saint-Exupéry’ego, że „jesteśmy zawsze odpowiedzialni za to co oswoiliśmy.”

Dorota Gremaud

Poprzedni artykułOpieka wytchnieniowa 2021
Następny artykułCzy Zajączek znajdzie drogę do Przytuliska w Głubczycach?
Opolskie Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt (OSPZ) Pomagamy zwierzętom w potrzebie, ratujemy ranne, zagubione, bezpańskie. Szukamy im nowych, kochających domów. Walczymy z bezdomnością. Adres Stowarzyszenia i Przytuliska: 48-100 Głubczyce, ul. Dworcowa 17 Telefon: 600 226 631 NR KRS: 0000142507 NIP: 754273982 REGON: 532373982 Nr konta do wpłat: 96 2030 0045 1110 0000 0414 6970 SWIFT/BIC: PPABPLPKXXX