Miłośników czworonogów i wszelkiej maści zwierząt można coraz częściej zauważyć w naszym otoczeniu. Mam tu na myśli nie tylko teren w postaci lasu, parków, skwerów ale także internet i media społecznościowe. To właśnie te osoby, z kręgu OSPZ w Głubczycach organizują pomoc dla zwierząt, akcje zbiórek karmy, spacery z przytuliskowymi psiakami. Działają też aktywnie na rzecz „braci mniejszych” w lokalnym samorządzie.


OPOLSKIE STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ ZWIERZĄT (OSPZ) z siedzibą w Głubczycach.

Kim jesteśmy? Trochę historii

W czerwcu 2015 roku ukonstytuowały się nowe władze Opolskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt. Organizację, którą przez 15 lat prowadzili sympatycy zwierząt z Opola przejęła grupa wolontariuszy z Głubczyc. Po zmianie Zarządu OSPZ w nowym składzie działa aktywnie na terenie miasta i powiatu głubczyckiego, wypełniając statutowe zadania organizacji ukierunkowanej na poprawę losu zwierząt.

W czasie 6 lat działalności Stowarzyszenie rozwinęło owocną współpracę nie tylko z Urzędem Miasta Głubczyce, ale też z władzami samorządowymi sąsiednich gmin, często dość odległych jak np. Branice.

Lokalizacja

Przytulisko przy ulicy Dworcowej 17 (naprzeciwko basenu) – początkowo było pozbawione bieżącej wody, kanalizacji i elektryczności. Po roku iście spartańskich warunków i dzięki pomocy Urzędu Miejskiego uruchomiono media, a placówka rozwija się prężnie. Obecnie stanowi bezpieczną przystań dla 19 psów i ponad 20 kotów.

OSPZ na mocy umowy z lokalnymi władzami zapewnia w pierwszej kolejności opiekę bezdomnym psom znalezionym na terenie miasta. Jednakże w miarę wolnych miejsc i możliwości udziela też pomocy zwierzętom znalezionym poza obrębem gminy Głubczyce.

Na przytulisku od godziny 8:00 do 15:00 pracuje niezastąpiona Pani Małgosia – profesjonalna opiekunka zwierząt. Jako, ze zwierzaki wymagają opieki nie tylko w dni powszednie, w święta oraz wieczorami na przytulisku dyżury mają wolontariusze.

Media społecznościowe

Platformą, która promuje działalność OSPZ i Przytuliska jest strona na Facebooku (https://www.facebook.com/Niechciane.Glubczyce/), która ma już ponad 11 tysięcy „polubień”, i na łamach której ogłaszamy wszelkie pro-zwierzęce akcje i apele, promujemy sobotnie spacery, ogłaszamy zagubione lub znalezione psy i koty.

Interwencje

OSPZ przyjmuje także sygnały na temat znęcania się lub zaniedbań dotyczących wszelkich zwierząt. Przede wszystkim odnosi się to do psów i kotów, ale staramy się pomagać również zwierzętom dzikim oraz ptakom. Współpracujemy z kilkoma profesjonalnymi ośrodkami opieki i leczenia zwierząt dzikich, gdzie często zawozimy tego typu czworonogi w potrzebie.

– mówi Pani Dorota Gremaud.

Wśród naszych członków są inspektorzy, którzy w miarę możliwości i czasu jeżdżą na interwencje, pouczają, sprawdzają warunki bytowe, a gdy tego wymaga sytuacja – w asyście Straży Miejskiej i Policji odbierają skrzywdzone zwierzęta. Żaden sygnał o nieprawidłowościach nie pozostaje bez odpowiedzi, a zgłaszającym zawsze gwarantujemy anonimowość.

Adopcja

Na Facebooku można znaleźć albumy naszych czworonożnych podopiecznych, którzy szukają nowego domu. Adopcje są bezpłatne. Obowiązują natomiast umowy adopcyjne oraz wizyty przed i po adopcyjne, sprawdzające przyszłe domy.

Dla osób, które z rożnych względów nie mogą mieć w domu psa lub kota uruchomiliśmy tzw. „adopcje wirtualne”. Szczegóły tej akcji i portrety naszych podopiecznych można znaleźć na stronie OSPZ na Facebooku.

Działalność edukacyjna

OSPZ prowadzi również działalność edukacyjną (obecnie ograniczoną ze względu na sytuacje epidemiczną). Najczęściej są to pogadanki w przedszkolach i szkołach, przeróżne konkursy, dni otwarte na przytulisku, możliwość spacerów z psami i opieki nad kotami, akcje zbiórki karmy itp. Staramy się uczulić młode pokolenie na niedolę zwierząt i wykształcić u dzieci szlachetną empatię.

Potrzeby

Czworonogi przebywające na przytulisku to często zwierzęta schorowane i stare. Potrzebujemy dla nich specjalistycznej karmy. Takie firmy jak Eukanuba, Royal Canin, Hill’s czy Britt mają w swojej ofercie puszki i chrupki dla psów, kotów z problemami gastrycznymi, nerkowymi, skórnymi czy alergicznymi. Doświadczenie nauczyło nas, że nawet mniejsze ilości karm lepszej jakości bardziej przydają się naszym podopiecznym niż te najbardziej popularne z sieciówek.

Wszelkie dary można dostarczać lub wysyłać na Przytulisko, albo zostawić dla nas w gabinecie weterynaryjnym p. Alicji Siwczyk, lub p. Natalii Leszczyńskiej-Broszko w Głubczycach. (Adres do gabinetów znajdą Państwo niżej).

Od początku swojego istnienia OSPZ promuje i w miarę posiadanych funduszy wspiera finansowo program sterylizacji i kastracji psów i kotów w ramach walki z nadmierną ich populacją i bezdomnością. Apelujemy gorąco o sterylizację i znakowanie zwierząt – również właścicielskich – gdyż rozmiar bezdomności, a co za tym idzie niepotrzebnego cierpienia niechcianych zwierząt jest ogromny.

Opieka weterynaryjna

Polecamy dwa gabinety weterynaryjne, z którymi współpracujemy od lat.

  • Gabinet weterynaryjny s.c.. Grochalski Krzysztof, Siwczyk Józef, Siwczyk Alicja, 48-100 Głubczyce, ul. Fabryczna 7/2, tel. 693 003 033
  • Gabinet weterynaryjny „Vetka” lek. wet. Natalia Leszczyńska-Broszko, 48-100 Głubczyce, ul. Bolesława Chrobrego 16, tel. 603 338 321

Nasze Stowarzyszenie, chociaż działa prężnie od 6 lat nadal boryka się z tzw. „brakami kadrowymi”. Nieustannie poszukujemy nowych członków oraz wolontariuszy. Wszystkich, którym nieobojętny jest los zwierząt zachęcamy do współpracy. Ewentualne zgłoszenia i informacje znajdziecie Państwo pod nr telefonu: 600 226 631.

Gorąco prosimy również pamiętać o nas przy rocznym rozliczeniu podatkowym. Wasz 1% pomoże dziesiątkom psów i kotów w potrzebie. Wystarczy wpisać numer KRS: 0000142507.

Dorota Gremaud

Poprzedni artykułWiadomości TV Pogranicze 2021.02.03
Następny artykułGłubczyckie Lwy rozdane
Opolskie Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt (OSPZ) Pomagamy zwierzętom w potrzebie, ratujemy ranne, zagubione, bezpańskie. Szukamy im nowych, kochających domów. Walczymy z bezdomnością. Adres Stowarzyszenia i Przytuliska: 48-100 Głubczyce, ul. Dworcowa 17 Telefon: 600 226 631 NR KRS: 0000142507 NIP: 754273982 REGON: 532373982 Nr konta do wpłat: 96 2030 0045 1110 0000 0414 6970 SWIFT/BIC: PPABPLPKXXX