ZUS podał najnowsze dane o cudzoziemcach

ZUS udostępnił najnowsze dane o legalnie zatrudnionych w Polsce cudzoziemcach

0

Ponad 20,1 tys. cudzoziemców jest zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w placówkach ZUS województwa opolskiego. W całym kraju ponad 725 tys. Jedno nie zmienia się od lat. Najliczniejszą grupę pracowników z zagranicy stanowią Ukraińcy.


ZUS udostępnił najnowsze dane o legalnie zatrudnionych w Polsce cudzoziemcach. Liczby obejmują tych obcokrajowców, za których pracodawcy opłacają składki bądź, którzy robią to samodzielnie z racji prowadzonej działalności gospodarczej. Okazuje się, że w skali kraju, co czwarty cudzoziemiec w bazie ZUS legitymuje się ukraińskim paszportem.

– Na 725 tysięcy osób z innym obywatelstwem niż polskie zgłoszonych obecnie w ZUS, aż 532,5 tysiące to Ukraińcy. To jest 73,4 procent wszystkich obcokrajowców.

Na Opolszczyźnie odsetek naszych wschodnich sąsiadów wobec ogółu cudzoziemców jest jeszcze wyższy. Na ponad 20 tysięcy osób z innym obywatelstwem niż polskie, 17,6 tysięcy w opolskim ZUS to Ukraińcy. To aż 87,5 procent

Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Jeszcze w połowie 2020 r., opolski ZUS notował zaledwie 13,4 tys. zgłoszonych do ubezpieczeń Ukraińców i był to najsłabszy wynik w ciągu ostatnich kilku lat. Po czerwcowym „dołku”, sytuacja wraca do normy. To znaczy, że obecnie liczba pracowników z Ukrainy sięga poziomu z wczesnej jesień 2019 roku. Wtedy na Opolszczyźnie składki w ZUS opłacano za niemal 17,9 tys. Ukraińców.

Opolscy pracodawcy na początku 2021 r. zgłosili do ubezpieczeń społecznych przedstawicieli 61 krajów. Oprócz przybyszów z Ukrainy, pierwszą dziesiątkę zamykają w regionie pracownicy z obywatelstwem mołdawskim – 452 (10,7 tys.), białoruskim – 406 (w Polsce 50,6 tys.), gruzińskim – 372 (12,9 tys.), niemieckim – 133 (3,6 tys.), rosyjskim – 101 (10,4 tys.), bułgarskim – 94 (2,8 tys.), tureckim – 57 (4,1 tys.), rumuńskim – 70 (4,8 tys.), filipińskim – 69 (2,8 tys.).

Sebastian Szczurek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
województwa opolskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.