Do szkół ponadpodstawowych w województwie opolskim trafiło właśnie w sumie prawie 4000 laptopów dla wszystkich nauczycieli oraz nowoczesne pomoce naukowe, które będą służyć prowadzeniu nauczania na odległość.

O zakupie komputerów dla nauczycieli w całym regionie zdecydował zarząd województwa opolskiego. – W obecnej sytuacji każdy nauczyciel powinien mieć odpowiedni sprzęt, który umożliwi mu prowadzenie e-lekcji. Postanowiliśmy kupić nauczycielom liceów, szkół zawodowych oraz specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych nowoczesne komputery, z pełnym oprogramowaniem.

– W obecnej sytuacji każdy nauczyciel powinien mieć odpowiedni sprzęt, który umożliwi mu prowadzenie e-lekcji.

– mówi marszałek Andrzej Buła.

W realizacji tej inicjatywy wzięli udział pracownicy urzędu marszałkowskiego, Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji oraz Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. Wyposażenie szkół nie należy do naszych zadań, ale postanowiliśmy wesprzeć starostów i burmistrzów. Rzeczywistość pokazuje nam każdego dnia, jak ważna jest współpraca, zwłaszcza w tak trudnych warunkach – mówi wicemarszałek Roman Kolek, odpowiedzialny w zarządzie województwa m.in. za edukację. Radny województwa Zbigniew Ziółko podkreśla, że wszystkim inicjatorom i realizatorom tego pomysłu należą się gratulacje. – Miałem już telefony od dyrektorów głubczyckich placówek. Uspokoiłem, że kolejne partie zamówionych komputerów już są dostarczane do placówek.

Sprzęt zakupiono w ramach dwóch projektów unijnych. Pierwszy – „Op@lskie dla liceów – zdalne nauczanie zbliża!”objął 41 liceów ogólnokształcących w regionie. Każdy z nauczycieli pracujących w tych szkołach otrzyma komputer z pełnym oprogramowaniem, w wersji pozwalającej na profesjonalne przygotowanie i prowadzenie zajęć. W sumie to pond 1 600 laptopów. Każda ze szkół dostanie także monitory interaktywne z systemem dwukierunkowej komunikacji, wizualizery, kamery internetowe i zestawy słuchawkowe.

Natomiast w ramach projektu „Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy” kupiono komputery dla szkół zawodowych – ponad 2 000 laptopów i dodatkowo 131 komputerów stacjonarnych. Każda z 54 tego typu szkół otrzyma również, zgodnie ze zgłoszonym zapotrzebowaniem, specjalistyczne oprogramowanie branżowe do wykorzystania w czasie nauczania zdalnego.

– Znaleźliśmy się w trudnej sytuacji, bo laptopy, którymi dysponowała szkoła, służyły nam już od 7 lat i nie spełniały wymogów technicznych nauczania zdalnego.

– Jan Łata, dyrektor ZSM w Głubczycach

Jan Łata, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach, podkreśla, że taki sprzęt jest nieodzowny w każdej szkole. – Znaleźliśmy się w trudnej sytuacji, bo laptopy, którymi dysponowała szkoła, służyły nam już od 7 lat i nie spełniały wymogów technicznych nauczania zdalnego. Szkolnictwo, zwłaszcza wyposażenie pracowni kształcenia zawodowego, jest niestety niedofinansowane, więc taki zastrzyk nowych technologii jest zawsze bardzo mile widziany zarówno przez nauczycieli, jak i przez młodzież oraz rodziców – mówi.

Dodatkowo nauczyciele dostaną wsparcie w postaci szkoleń i konsultacji, dzięki którym będą mogli swobodnie korzystać z nowego zaplecza technicznego. W projektach wyłoniono 40 e-liderów, czyli nauczycieli, którzy swobodnie poruszają się w cyfrowej rzeczywistości i będą wspierać innych swoją wiedzą i doświadczeniem.

Do tej pory na wsparcie szkół w obu projektach wydano ponad 11,5 miliona złotych. Kolejne środki mają zostać przeznaczone m. in. na doposażenie szkół specjalnych. Tylko w powiecie głubczyckim 177 nauczycieli z 5 szkół otrzymało komputery i sprzęt do nauczania zdalnego za kwotę ponad 536 tysięcy złotych.

Andrzej Buła, marszałek województwa. Fot. © Urząd Marszałkowski w Opolu
Andrzej Buła, marszałek województwa. Fot. © Urząd Marszałkowski w Opolu

Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego:

Zdajemy sobie sprawę z tego, w jak trudnej sytuacji znalazły się szkoły, a de facto nauczyciele, którzy niemal z dnia na dzień musieli sprostać wymogom kształcenia na odległość. Niejednokrotnie musieli korzystać z prywatnych zasobów, prowadząc e-lekcje. Kupiony przez nas sprzęt i oferowane szkolenia powinny ułatwić im pracę. Wierzę, że wspólnymi siłami sprostamy wymaganiom tego trudnego czasu i nasza młodzież będzie mogła kształcić się na europejskim poziomie.

Źródło: Materiał nadesłany na kontakt@twojeglubczyce.pl / © Urząd Marszałkowski, opolskie.pl

Poprzedni artykułWiadomości TV Pogranicze 2020.11.11
Następny artykułWiadomości TV Pogranicze 2020.11.17
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804