Dodatek solidarnościowy – ostatni dzwonek

Sierpień to ostatni miesiąc, w którym możesz złożyć wniosek o wypłatę dodatku solidarnościowego

0

Sierpień to ostatni miesiąc, w którym możesz złożyć wniosek o wypłatę dodatku solidarnościowego


W województwie opolskim dodatek solidarnościowy otrzymało dotychczas ponad 4,2 tys. osób. Opolski ZUS przekazał na rachunki bankowe wnioskujących 5,6 mln zł. W całym kraju wartość wypłaconego dodatku solidarnościowego sięgnęła prawie 246 mln zł, a pieniądze zasiliły konta 185 tys. osób.

– To już połowa sierpnia, dlatego przypominamy, że jeśli ktoś zamierza wnioskować o ten dodatek, to zostało niewielu czasu. Świadczenie możemy wypłacić za miesiąc, w którym wpłynie do nas wniosek o symbolu EDS. Wnioski można składać wyłącznie w formie elektronicznej, przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

O świadczenie, w wysokości 1400 zł netto mogą wnioskować osoby, z którymi po 15 marca 2020 r. pracodawca z powodu COVID-19 rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony wygasła. Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku.

Co ważne, świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.

Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy opłaca się składkę emerytalną i rentową, a także składkę zdrowotną. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego. Jednak składki nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa.

Opolski ZUS ma tydzień, by wypłacić dodatek solidarnościowy, oczywiście jeśli wniosek jest poprawnie sporządzony. Wypłata dodatku solidarnościowego trafia na konta bankowe mieszkańców regionu każdego roboczego dnia.

Sebastian Szczurek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
województwa opolskiego

Poprzedni artykułWiadomości TV Pogranicze 2020.08.12
Następny artykułWiadomości TV Pogranicze 2020.08.19
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804