Strażacy z Głubczyc uratowali sarnę

Do studzienki burzowej usytuowanej na polu uprawnym w miejscowości Głubczyce-Sady wpadła młoda sarna

0
Uratowana sarenka

W czwartek 16 lipca 2020 r. o godzinie 14:27 dyżurny stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Głubczycach odebrał telefoniczne zgłoszenie z treści którego wynikało, że do studzienki burzowej usytuowanej na polu uprawnym w miejscowości Głubczyce-Sady wpadła młoda sarna


Skierowany na miejsce zdarzenia zastęp funkcjonariuszy z głubczyckiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej wraz z dowódcą w trakcie prowadzonego rozpoznania uzyskał informację, że w kanale odprowadzającym wody deszczowe na głębokości ok. 4 m pod ziemią znajduje się mała sarna.

Kierujący działaniem ratowniczym podjął decyzję o wprowadzeniu do studzienek ratowników wyposażonych w sprzęt ochrony układu oddechowego i zabezpieczonych szelkami bezpieczeństwa. Przed wprowadzeniem funkcjonariuszy do wnętrza przeprowadzono pomiar stężenia tlenu, gazów toksycznych i wybuchowych. Po zejściu strażaków okazało się, że sarna znajduje się w połowie kanału o długości ok. 50 m łączącego dwie studzienki. Zły stan techniczny oraz niewielka średnica żelbetowych kręgów uniemożliwiały ratownikom bezpośrednie dotarcie do zwierzęcia. Podjęto więc decyzję o wykorzystaniu strumienia wody w celu zapędzenia sarny do jednej ze studzienek.

Po jednej z wielu podjętych prób, podczas trwającej blisko 5 godzin akcji ratowniczej  dzięki ogromnej determinacji i zaangażowaniu udało się strażakom pochwycić przestraszone zwierzę i bezpiecznie wydobyć z wnętrza studzienki. Po konsultacji z Powiatowym Lekarzem Weterynarii młodą sarnę wypuszczono na wolność.

mł. bryg. Piotr Sobek
p.o. Z-ca KP PSP w Głubczycach
Tel stac: 77 471 08 57
Tel kom: 600 381 843
sobekp@psp.opole.pl

Poprzedni artykułWiadomości TV Pogranicze 2020.07.15
Następny artykułZielone Osiedle
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804