Czy w tym roku ZUS wyśle informację o stanie konta ubezpieczonego?

Jest zmiana, a wszystko przez pandemię koronawirusa. W tym roku informację o stanie swojego konta zobaczysz tylko na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Co z osobami, które do tej pory nie mają swojego profilu na zusowskiej platformie?

0

Jest zmiana, a wszystko przez pandemię koronawirusa. W tym roku informację o stanie swojego konta zobaczysz tylko na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Co z osobami, które do tej pory nie mają swojego profilu na zusowskiej platformie?


Każdego roku ZUS wysyłał do wszystkich ubezpieczonych korespondencję z informacją o stanie składek odłożonych na koncie emerytalnym oraz o wyliczonym kapitale początkowym. W ubiegłym roku specjalny list w tej sprawie dostało około 455 tys. mieszkańców województwa opolskiego, a w Polsce około 20,5 mln osób.

– W tym roku akcja informacyjna będzie miała inną formę niż w poprzednich latach. Wiadomość o stanie środków na koncie w ZUS na 31 grudnia 2019 roku, o zwaloryzowanej kwocie kapitału początkowego i składkach na ubezpieczenie emerytalne zebranych od 1999 roku będzie dostępna na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Wszyscy, którzy z niej korzystają będą mogli to sprawdzić. Natomiast każdy kto nie ma konta na PUE ZUS, a będzie chciał otrzymać tegoroczne podsumowanie w wersji papierowej, może wystąpić z taką prośbą i dostanie ten dokument listownie albo w placówce ZUS

Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Informacja o stanie konta, którą udostępni ZUS będzie wynikiem przeprowadzonej w czerwcu rocznej waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne i kapitału początkowego na koncie oraz składek i środków z otwartego funduszu emerytalnego (OFE) zapisanych na subkoncie.

Jak znaleźć informację o stanie swojego konta na PUE ZUS? Wystarczy wejść w „Panel ubezpieczonego”, wybrać zakładkę „Informacje o stanie konta”, a następnie „Informacja za 2019 r.”.

Wszyscy ubezpieczeni, w tym ci, którzy w 2019 r. ukończyli 35 lat, znajdą w tej informacji symulację hipotetycznej emerytury obliczoną tylko z konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS. Zakład stosuje dwa warianty tych wyliczeń. Jeden uwzględnia naszą dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy, a drugi przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i więcej nie składkujemy.

Dodatkowo na profilu PUE ZUS w zakładce „Składki na ubezpieczenie emerytalne w podziale za rok” można sprawdzić składki za 2019 rok. Jeśli jesteś członkiem OFE i masz subkonto, to kwoty te są pomniejszone o część, którą zapisujemy na subkoncie i przekazujemy do OFE.

Nowością jest „Informacja o przekazaniu do ZUS raportu informacyjnego przez płatnika składek”. Taką informację otrzymają te osoby, za które płatnik składek złożył w 2019 roku raport informacyjny. Raport składa pracodawca, jeśli zamierza skrócić z 50 do 10 lat okres przechowywania dokumentacji i akt pracowników zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych po raz pierwszy po 1998, a przed 2019 rokiem.

Sebastian Szczurek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
województwa opolskiego

Poprzedni artykułGłos Głubczyc / 2020 lipiec
Następny artykułWiadomości TV Pogranicze 2020.07.08
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804