Rośnie zainteresowanie postojowym z ZUS

Ponad 26 tys. osób zwróciło się do opolskich placówek ZUS o wypłatę świadczenia postojowego. Dane obejmują okres od 1 kwietnia do 25 maja. Prawie 6 tys. opolan wnioskowało o postojowe więcej niż raz

0

Ponad 26 tys. osób zwróciło się do opolskich placówek ZUS o wypłatę świadczenia postojowego. Dane obejmują okres od 1 kwietnia do 25 maja. Prawie 6 tys. opolan wnioskowało o postojowe więcej niż raz


Wniosek o pierwszorazową wypłatę świadczenia postojowego w niecałe dwa miesiące złożyło ponad 20,4 tys. mieszkańców województwa opolskiego. Większość, bo 17 tys. z tych wniosków miało symbol RSP-D, co oznacza że wypełniły je osobowy prowadzące działalność gospodarczą. Około 3440 wniosków złożyły osoby na umowach cywilnoprawnych (wniosek RSP-C).

– O wypłatę świadczenia postojowego za kolejny okres zwróciło się do ZUS w województwie opolskim ponad 5,8 tysięcy osób. Większość to osoby samozatrudnione, a około 450 z tych wniosków pochodzi od osób na umowach zlecenia. W sumie, od początku kwietnia mamy już ponad 26 tysięcy wniosków o pierwszorazowe i ponowne wypłaty świadczeń postojowych – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

W całej Polsce o popularne już postojowe wystąpiło do tej pory 1 mln 350 tys. samozatrudnionych i osób, które były zatrudnione na umowach cywilnoprawnych. To liczby zebrane przez ZUS od 1 kwietnia tego roku.

– Na 17 tysięcy wniosków o postojowe w naszym regionie, a które dostarczyły osoby samozatrudnione, nieco ponad połowa wpłynęła przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Jeszcze większy odsetek wniosków onilne odnotowaliśmy od osób, które po raz drugi ubiegały się o to świadczenie. Tu, na 5,4 tysięcy chętnych, zdecydowana większość, bo około 3,4 tysiące osób wypełniło i przesłało wniosek drogą elektroniczną. Te proporcje świadczą o tym jak przydatnym narzędziem komunikowania się z ZUS jest Platforma Usług Elektronicznych. Ta ścieżka zapewnia też najszybsze rozpoznanie sprawy i kontakt wnioskodawcą jeśli jest potrzeba uzupełnienia i poprawienia wniosku – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy w Opolu.

Sebastian Szczurek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
województwa opolskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.