Przyszło nam żyć w trudnych czasach, kiedy o wielkości człowieka świadczy jego chęć pomocy osobom najsłabszym. Wiele się mówi o poświęceniu lekarzy i pielęgniarek, i dobrze – bo naprawdę bez nich nie udałoby się pokonać śmiertelnego wirusa


Są też inni bohaterzy dnia codziennego. Mówię o naszych opiekunkach DDP oraz harcerzach ZHP, którzy zasługują naprawdę na ogromną wdzięczność i pochwałę. Bez nich podopieczni naszego Domu nie mogliby otrzymywać takiego wsparcia, jakie mają teraz. Harcerze już na początku epidemii zgłosili swoją gotowość do pomocy.

W związku z decyzją Wojewody Opolskiego do odwołania mamy zawieszoną terapię zajęciową i aż 70 seniorek nie może korzystać z tej formy pomocy. Jednak nasz Dom nadal udziela pomocy osobom niesamodzielnym, 14 opiekunek świadczy usługi opiekuńcze dla 63 osób. Pełne poświęcenia opiekunki codziennie pomagają naszym seniorom, donoszą obiad, robią zakupy, wykupują leki, dokonują opłat. Wszystko po to, by osoby starsze nie musiały wychodzić z domu i narażać się na ryzyko zakażenia wirusem.

Ponadto 100 seniorów ma przyznane wsparcie w formie obiadów. Osoby, które miały przyznane obiady nie mogą już do nas przychodzić na stołówkę, a dostarczenie obiadów w takiej ilości stanowi nie lada wyzwanie. Udaje się to nam dzięki pomocy harcerzy, którzy pomagają 24 podopiecznym naszego Domu i dostarczają im obiad do domu. Chciałabym podziękować Katarzynie i Damianowi Mojzyk, Sebastianowi Mojzyk, Krzysztofowi i Lilianie Hajda, Krzysztofowi Patryjach i Janowi Didek, którzy działają już od dnia 23.03.2020 r. i roznoszą obiady naszym podopiecznym.

Dzięki wsparciu i życzliwości Burmistrza Głubczyc rozdaliśmy nieodpłatnie 500 maseczek na twarz seniorom na terenie miasta, którzy znajdują się w grupie największego ryzyka. Wiem, że uszyto również maseczki dla seniorów na wsi, które to maseczki nieodpłatnie rozdawane będą przez sołtysów na terenie Gminy Głubczyce. I tutaj należą się ogromne dzięki dla Pani Bożeny Zimnej kierownikowi Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowych Gołuszowicach, która wraz z całą załogą szyje maseczki nie tylko dla naszych seniorów, ale również dla naszych opiekunek DDP i wolontariuszy ZHP – łącznie uszyła już na nasze potrzeby z 1000 maseczek!

Tak wiele osób jest zaangażowanych w niesienie pomocy osobom najbardziej narażonym na śmiertelne ryzyko niebezpiecznego wirusa, że wspólnymi siłami DAMY RADĘ i przetrwamy niebezpieczeństwo.

Liliana Dąbrowa
kierownik
Domu Dziennego Pobytu w Głubczycach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.