Do groźnego zdarzenia doszło w minioną sobotę 9 maja 2020 r. Około godziny 22 dyżurny stanowiska kierowania otrzymał zgłoszenie o prawdopodobnym wybuchu do którego doszło w jednym z mieszkań budynku usytuowanego w Głubczycach na ulicy Sudeckiej

Natychmiastowo pod wskazany adres skierowane zostały zastępy strażaków z miejscowej jednostki ratowniczo-gaśniczej, którzy po błyskawicznym dotarciu na miejsce zdarzenia zastali pożar w pomieszczeniu kuchennym, a w pokoju wyrwane okno i drzwi balkonowe wraz z futrynami, co jednoznacznie potwierdzało fakt, że w lokalu mieszkalnym usytuowanym na parterze bloku wielorodzinnego doszło do wybuchu gazu.

W momencie eksplozji wewnątrz mieszkania przebywała jedna osoba.

Mieszkaniec w chwili przybycia na miejsce akcji ratowników znajdował się na zewnątrz budynku i został przebadany przez wezwany na miejsce zespół ratownictwa medycznego, na całe szczęście nie odniósł żadnych poważnych obrażeń.

Strażacy zabezpieczyli teren akcji odcięli dopływ gazu do lokalu mieszkalnego, podali prąd wody na palące się elementy wyposażenia kuchni, a po ich ugaszeniu oddymili oraz przewietrzyli mieszkanie, a następnie wykorzystując posiadane urządzenia pomiarowe sprawdzili klatkę schodową oraz pozostałe lokale na obecność gazów niebezpiecznych.

mł. bryg. Piotr Sobek
p.o. Z-ca KP PSP w Głubczycach

Jak możesz poprawić bezpieczeństwo swojego mieszkania?

Jeśli masz instalację gazową, zaopatrz się w czujkę gazu

Tylko co piąty badany wskazuje, że można go wykryć za pomocą specjalnych czujników. Jednak już 45% badanych docenia przydatność tych urządzeń w wykrywaniu zagrożenia. Czy Polacy korzystają jednak z detektorów? Nie. Tylko 18% ma zamontowane czujki dymu a 17% używa w domu czujników tlenku węgla. W celu podniesienia świadomości w sezonie grzewczym 2016/2017, Komenda Główna PSP przygotowała materiał promocyjny do kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pt. „Czad i Ogień. Obudź czujność”.

Jeżeli w Twoim mieszkaniu, np. w kotłowni lub łazience, znajduje się instalacja gazowa, zastanów się nad zamontowaniem czujki gazu ziemnego. W przypadku rozszczelnienia się instalacji, zasygnalizuje Ci pojawienie się w Twoim mieszkaniu palnej mieszaniny gazów (grożącej wybuchem).

Wszystkie opisane czujki ostrzegą Cię o niebezpieczeństwie, pozwalając na odpowiednią reakcję: ewakuację, powiadomienie służb ratowniczych oraz ewentualnie samodzielne gaszenie pożaru lub przewietrzenie pomieszczeń.

Przyjdź na spotkanie do Spółdzielni Mieszkaniowej

Zapraszamy Państwa do uczestnictwa w cyklicznych spotkaniach organizowanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową w Głubczycach przy współpracy ze Strażą Pożarną i Policją w ramach prewencji “Czad i ogień” – jak zapewnić sobie i innym mieszkańcom bezpieczeństwo montując czujniki gazu, tlenku węgla, dymu. Organizowane są cyklicznie w świetlicy SM przy ul. Krętej.

Link do artykułu z ostatniego spotkania z cyklu “Czad i ogień”:

Zagrożenia i bezpieczeństwo

 

Poprzedni artykułZatrzymano kierującego pod wpływem narkotyków
Następny artykułZatrzymano poszukiwanego do odbycia kary więzienia
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804