O głubczyckim MECHANIKU można by pisać wiele. W swych „krótkich” rozważaniach postaram się więc ująć najważniejsze aspekty funkcjonowania placówki, mającej już swą 50-letnią historię. Lecz nie o historii będzie tu mowa, ale o tym, co tu i teraz. A dzieje się, dzieje!

Trzeba przyznać, że Zespół Szkół Mechanicznych to szkoła przyjazna tak uczniom jak i rodzicom. Dobrze zarządzana, z życzliwą, pełną empatii i zrozumienia kadrą pedagogiczną, cieszy się dobrą opinią w środowisku. Zresztą niegasnące zainteresowanie kierunkami jej kształcenia jest też tego dobrym przykładem.

Mamy tu bowiem technika (ekonomiczne, elektryczne, informatyczne, logistyczne, pojazdów samochodowych) oraz szkołę branżowa I st. Kształcimy fachowców w różnych dziedzinach. Wszak rynek potrzebuje rąk do pracy! Od lat wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom społecznym.

Poziom kształcenia także napawa dumą! Możemy poszczycić się wysoką zdawalnością egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe, a i matura wychodzi nieźle. Nie należy przy tym zapominać, że jesteśmy przede wszystkim szkołą zawodową, zatem egzaminy kwalifikacyjne są szalenie ważne. Odpowiednio wyposażone pracownie specjalistyczne niewątpliwie sprzyjają właściwemu procesowi dydaktycznemu. Elektryczna, mechaniczna i oczywiście stacja diagnostyczna są tego dowodem. Z tą ostatnią wiąże się właściwe funkcjonowanie warsztatów szkolnych ze świetną kadrą diagnostów i instruktorów. Tam młodzież uczy się fachu.

Mechanik aż tętni życiem!

Szeroka oferta zajęć pozalekcyjnych pozwala rozwijać pasje i zainteresowania. Mówimy tu o zajęciach przedmiotowych, sportowych, fakultetach uzupełniających, działalności teatru TRADYCJA. Istnieje też zespół zwany „Redakcją ZSM’’.

A’propos TRADYCJI. W szkole technicznej od szeregu lat unosi się duch humanistyczny. Młodzież ma tu możliwość rozwoju artystycznego w dziedzinie aktorstwa, recytacji, jak i śpiewu. Mało tego. Młodzi artyści zdobywają sukcesy w tych dziedzinach. Jest ich bez liku! W tym najwięcej szczebla wojewódzkiego, a także centralnego. Warto przytoczyć chociażby słynne HERODY w Lewinie Brzeskim.

Zbieranie laurów w olimpiadach przedmiotowych też nie jest nam obce. Turnieje matematyczne, fizyczne, historyczne, motoryzacyjne, ekonomiczne, literackie etc. A o sportowych można by napisać książkę. Ta więc jest czym się pochwalić.

Jesteśmy widoczni w lokalnym środowisku. Stanowimy jego integralną część. Wszędzie nas pełno! Współpracujemy ze strukturami samorządowymi (Starostwem Powiatowym, Urzędem Miejskim), Miejskim Ośrodkiem Kultury, Powiatowym Muzeum Ziemi Głubczyckiej, Franciszkańskim Ośrodkiem Pomocy Dzieciom, Komendą Hufca ZHP, Stowarzyszeniem TACY SAMI, Głubczyckim Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Płd.-Wsch., Klubem Honorowym Dawców Krwi PCK, Głubczycką Radą Seniorów, szkołami średnimi, PSM I stopnia i innymi palcówkami.

Trzeba przyznać, że nasi młodzi przyjaciele niemal każdego dnia uczą się wrażliwości, zrozumienia i otwartości na potrzeby innych, zwłaszcza chorych i cierpiących. Ich zaangażowanie w działalność charytatywną i wolontaryjną zasługuje na uznanie. Przywołam tu chociażby doroczne koncerty charytatywne OTWARTE SERCA z okazji 1. Dnia Wiosny, programy integracyjne BEZ BARIER, „Gorączkę złota’’ PCK, „ Górę grosza”, „Pakę dla zwierzaka”, zbiórki koleżeńskie dla ubogich i inne.

„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”

– powie XVI-wieczny pisarz polityczny – A. F. Modrzewski w swym traktacie „O poprawie Rzeczypospolitej” (księga „O szkole”).

Tymczasem udział naszych uczniów w akcji „Młoda krew ratuje życie” to już niejako norma. Od dziesięciu bowiem lat, wiosną i jesienią, świetlica szkoły zamienia się w swoiste ambulatorium. Oddawanie krwi, a tym samym ratowanie innym zdrowia i życia, jest tu oczywistością.

O autorskich projektach, które na bieżąco realizujemy, nie będę się rozwodzić. To temat na oddzielny rozdział.

Jakże żywe w murach ZSM są tradycje patriotyczne.

Młodzi ludzie chętnie uczestniczą w akademiach okolicznościowych tak szkoły, jak i lokalnego środowiska. Uczniowie częstokroć pełnią wartę podczas uroczystych Mszy Św. za Ojczyznę, pod Pomnikiem Czynu Zbrojnego czy Sybiraków. To także osobny temat…

A o uczestnictwie naszego teatru TRADYCJA w życiu kulturalnym miasta, powiatu i województwa można by pisać bez końca. Spektakle, programy, koncerty w MOK- u, kościele o. o. Franciszkanów, pod Ratuszem Miejskim, w kościołach dekanatu głubczyckiego to tylko niewielki wycinek szerokiej działalności TRADYCJI.

W lokalnych i wojewódzkich mediach głośno o MECHANIKU. TV Pogranicze, lokalna prasa (Rzecz Powiatowa, Głos Głubczyc), portal twojeglubczyce.pl na bieżąco śledzą barwne życie ZSM. A i w Radio Opole też można o nas usłyszeć, a w NTO przeczytać. Istniejemy na łamach „Kalendarzy Głubczyckich” i innych publikacji. To cieszy! Można by rzec, że tworzymy historię naszego regionu, zapisując kolejne karty księgi edukacyjnej, kulturalnej, sportowej i społecznej Opolszczyzny.

Śledzimy także losy naszych absolwentów. Wielu z nich osiągnęło życiowy sukces. Są szanowanymi obywatelami i pełnią wiele znaczących funkcji społeczno-politycznych.

Wśród nich są naukowcy, inżynierowie, osoby duchowne, nauczyciele, prawnicy, radni różnych szczebli samorządowych, posłowie, ekonomiści, zawodowi artyści, biznesmeni, itd. Ale i zwykli ludzie, którzy dobrze wykonują swoja pracę. Fachowcy w swej dziedzinie. Jesteśmy z nich dumni.

Wkrótce uczniowie klas ósmych dokonają wyboru szkoły ponadpodstawowej. Zapraszamy więc do MECHANIKA. To trafny wybór!

Maria Farasiewicz

Poprzedni artykułRada Miejska wspiera Szpital w Głubczycach
Następny artykułDzień Zwycięstwa 2020
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804