Komunikat PPiS

Ocena jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi na terenie powiatu głubczyckiego w I kwartale 2020 r.

0

Ocena jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi na terenie powiatu głubczyckiego w I kwartale 2020 r.


Podstawowym kryterium jakie powinna spełniać woda do spożycia jest to, aby była ona bezpieczna dla zdrowia, a woda jest w pełni bezpieczna dla zdrowia jeśli spełnia wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Zakres badań obejmuje zarówno badania mikrobiologiczne, fizykochemiczne, organoleptyczne oraz badania stężeń promieniotwórczości w wodzie.

Podstawą zapewnienia konsumentom bezpiecznej wody do spożycia stanowią zarówno badania realizowane w ramach nadzoru organów  Państwowej Inspekcji Sanitarnej, jak i badania wykonywane przez producentów wody w ramach kontroli wewnętrznej. Przekroczenie parametrów określonych w rozporządzeniu wymaga każdorazowo dokonania oceny zagrożeń oraz określenia przydatności wody do spożycia. Ocena jakości wody sporządzana jest osobna dla każdego wodociągu.

Woda wykorzystywana do zbiorowego zaopatrzenia ludności na terenie powiatu głubczyckiego pochodzi z ujęć podziemnych. Jakość wody skontrolowano w 16 wodociągach.

W ramach prowadzonego monitoringu jakości wody pobrano 40 próbek do badań mikrobiologicznych i 36 próbek do badań fizykochemicznych.

Krótkotrwałe zanieczyszczenie mikrobiologiczne wody stwierdzono w wodociągach wiejskich we Włodzieninie i Jędrychowicach.

W wyniku prowadzonego postępowania administracyjnego oraz podjętych działań naprawczych, zanieczyszczenia zostały wyeliminowane.

W I kwartale wszystkim konsumentom na terenie powiatu głubczyckiego dostarczano wodę w ramach zbiorowego zaopatrzenia zgodną z wymaganiami określonymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Głubczycach
mgr Alina Mazur-Ciapa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.