2 maja 2018 r. pod Pomnikiem Czynu Zbrojnego delegacja harcerzy z Komendy Hufca Związku Harcerstwa Polskiego wspólnie z przedstawicielami władz samorządowych, służb mundurowych, dyrektorów zakładów pracy i instytucji zebrała się na uroczystości z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej.

Po ceremonii uroczystego podniesienia flagi państwowej, rozdano biało-czerwone flagi i odczytany został rozkaz. Spotkaliśmy się dzisiaj, aby uczcić dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, Święta ustanowionego przez Sejm w 2004 r. Flaga jest obok godła naszym najwyższym symbolem narodowym, symbolem wolnego i niepodległego państwa.

Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni dziejów. W wierzeniach Słowian biel oznaczała wodę, czystość i cnoty moralne, czerwień – ogień, odwagę i waleczność. Barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792 r. Damy wystąpiły wówczas w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie nałożyli na siebie biało czerwone szarfy.

Polskie barwy narodowe oficjalnie ustalił Sejm Królestwa Polskiego 7 lutego 1831 r. Po odzyskaniu niepodległości 1 sierpnia 1919 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej uchwalił ustawę o godłach i barwach narodowych. Znajdujemy w niej zapis: „Za barwy Rzeczpospolitej Polskiej uznaje się kolory biały i czerwony, w podłużnych paskach, równoległych, w których górny biały, dolny zaś czerwony.”

Polskie barwy narodowe, wyrosłe z piastowskiego znaku herbowego towarzyszyły i towarzyszą nam we wszystkich ważnych wydarzeniach i codziennym życiu. Dzień Flagi to dzień dumy z naszych barw, identyfikujących wspólnotę Polaków. Wynosząc biało czerwoną flagę na maszt, znacząc nią fasady naszych domów – manifestujemy fakt bycia Polakami. Niech powiewa dumnie z mocą odrywania naszego wzroku od tego co przyziemne i kierowania myśli ku temu co wzniosłe.

Zasady prezentacji flagi (broszura MSWiA):
https://www.nist.gov.pl/files/zalacznik/1488379373_Broszura%20MSWiA.pdf

Poprzedni artykułZmagania bogdanowickich uczniów
Następny artykułWiadomości TV Pogranicze 2018.05.23
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804