Lubisz soczyste owoce? Zagłosuj!

0

MARSZAŁKOWSKI BUDŻET OBYWATELSKI POWIAT GŁUBCZYCKI

“Przywróćmy drzewa do naszego krajobrazu, nauczmy się żyć w zgodzie z naturą”


Wielu z nas pamięta jeszcze dorodne, stare czereśnie, jabłonie i grusze rosnące wzdłuż polnych dróg – sadzone na przełomie XIX i XX w. Dawały cień rolnikom a ptakom pożywienie i schronienie, zapobiegały erozji gleby, urozmaicały krajobraz i dawały ostoję polnej zwierzynie. W lecie były dobrym uzupełnieniem diety w witaminy, makro i mikroelementy.

Już w XVIII w. na terenie naszego powiatu istniały polne aleje drzew owocowych (patrz mapka), co wskazuje na świadomość ówczesnych ludzi z korzyści płynących z takiej formy gospodarowania przestrzenią wiejską. Owoce starych odmian są bardzo smaczne i zdrowe, a ponadto drzewa są odporne na szkodniki, choroby i warunki atmosferyczne. Często odwołujemy się do “smaków ze stołu naszych babć” i nie bez powodu. To szczególnie rodzime odmiany “mają smak i zapach” tak cenny na naszych polskich stołach.

W ostatnich dziesięcioleciach zaniechano troski o przydrożne drzewa. […] Chcemy ten fakt zmienić i przywrócić drzewa owocowe do krajobrazu Płaskowyżu Głubczyckiego.

W ostatnich dziesięcioleciach zaniechano troski o przydrożne drzewa. Nie dosadzano i nie odnawiano śródpolnych alej drzew owocowych. Ponadto skutecznie dewastowano i niszczono drzewa już istniejące w wyniku czego ich liczba drastycznie spadła. Chcemy ten fakt zmienić i przywrócić drzewa owocowe do krajobrazu Płaskowyżu Głubczyckiego. Chcemy także poprawić poziom edukacji i umiejętności w zakresie zajmowania się drzewami owocowymi i życia pośród nich.

Projekt odnowy alej owocowych chcemy połączyć z inwentaryzacją drzew jeszcze dziko rosnących na terenie całego powiatu głubczyckiego oraz zajęciami teoretyczno-praktycznymi (szczepienie podkładek odnalezionymi rodzimymi odmianami, zaplanowanie nowych nasadzeń). Wszystko we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym z Wrocławia. Podsumowaniem całości będzie publikacja książkowa i wystawa nt. bioróżnorodności obszaru Ziemi Głubczyckiej.

Każdy mieszkaniec regionu w głosowaniu, które trwać będzie od 9 do 29 kwietnia będzie mógł wybrać jedno zadanie powiatowe i jedno zadanie subregionalne. Nasz projekt jest zadaniem powiatowych subregionu obejmującego powiaty: głubczycki, krapkowicki, prudnicki.

Już teraz chcemy zaprosić wszystkich do głosowania na nasz projekt! Kliknij w poniższy link:

Oddaj swój głos! Wybierz zadanie nr 3 w zadaniach powiatowych

Oddaj głos na projekt pt. “Przywróćmy drzewa do naszego krajobrazu, nauczmy się żyć w zgodzie z naturą”!

Głosować można także w Urzędzie Miejskim w Głubczycach. Przyjdź do nas, zapytaj! Urna wyborcza znajduje się obok sekretariatu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.