Lubisz soczyste owoce? Zagłosuj!

0

MARSZAŁKOWSKI BUDŻET OBYWATELSKI POWIAT GŁUBCZYCKI

„Przywróćmy drzewa do naszego krajobrazu, nauczmy się żyć w zgodzie z naturą”


Wielu z nas pamięta jeszcze dorodne, stare czereśnie, jabłonie i grusze rosnące wzdłuż polnych dróg – sadzone na przełomie XIX i XX w. Dawały cień rolnikom a ptakom pożywienie i schronienie, zapobiegały erozji gleby, urozmaicały krajobraz i dawały ostoję polnej zwierzynie. W lecie były dobrym uzupełnieniem diety w witaminy, makro i mikroelementy.

Już w XVIII w. na terenie naszego powiatu istniały polne aleje drzew owocowych (patrz mapka), co wskazuje na świadomość ówczesnych ludzi z korzyści płynących z takiej formy gospodarowania przestrzenią wiejską. Owoce starych odmian są bardzo smaczne i zdrowe, a ponadto drzewa są odporne na szkodniki, choroby i warunki atmosferyczne. Często odwołujemy się do „smaków ze stołu naszych babć” i nie bez powodu. To szczególnie rodzime odmiany „mają smak i zapach” tak cenny na naszych polskich stołach.

W ostatnich dziesięcioleciach zaniechano troski o przydrożne drzewa. […] Chcemy ten fakt zmienić i przywrócić drzewa owocowe do krajobrazu Płaskowyżu Głubczyckiego.

W ostatnich dziesięcioleciach zaniechano troski o przydrożne drzewa. Nie dosadzano i nie odnawiano śródpolnych alej drzew owocowych. Ponadto skutecznie dewastowano i niszczono drzewa już istniejące w wyniku czego ich liczba drastycznie spadła. Chcemy ten fakt zmienić i przywrócić drzewa owocowe do krajobrazu Płaskowyżu Głubczyckiego. Chcemy także poprawić poziom edukacji i umiejętności w zakresie zajmowania się drzewami owocowymi i życia pośród nich.

Projekt odnowy alej owocowych chcemy połączyć z inwentaryzacją drzew jeszcze dziko rosnących na terenie całego powiatu głubczyckiego oraz zajęciami teoretyczno-praktycznymi (szczepienie podkładek odnalezionymi rodzimymi odmianami, zaplanowanie nowych nasadzeń). Wszystko we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym z Wrocławia. Podsumowaniem całości będzie publikacja książkowa i wystawa nt. bioróżnorodności obszaru Ziemi Głubczyckiej.

Każdy mieszkaniec regionu w głosowaniu, które trwać będzie od 9 do 29 kwietnia będzie mógł wybrać jedno zadanie powiatowe i jedno zadanie subregionalne. Nasz projekt jest zadaniem powiatowych subregionu obejmującego powiaty: głubczycki, krapkowicki, prudnicki.

Już teraz chcemy zaprosić wszystkich do głosowania na nasz projekt! Kliknij w poniższy link:

Oddaj swój głos! Wybierz zadanie nr 3 w zadaniach powiatowych

Oddaj głos na projekt pt. „Przywróćmy drzewa do naszego krajobrazu, nauczmy się żyć w zgodzie z naturą”!

Głosować można także w Urzędzie Miejskim w Głubczycach. Przyjdź do nas, zapytaj! Urna wyborcza znajduje się obok sekretariatu.

Poprzedni artykułMistrzostwa Województwa w badmintonie
Następny artykułPożegnanie klas maturalnych w ZSM [FOTO]
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804