Czy serce miasta tętni dla młodych?

1

Życie w miastach, wieczorową porą tworzą przede wszystkim młodzi ludzie. Restauracje, kluby, kawiarnie, skwery w wielu miastach tętnią. W zdecydowanie mniejszym wymiarze, ale u nas życie również zaczyna tętnić po zachodzie słońca. Czy rynek miejski w Głubczycach wraca do życia? Tak. W związku z tym, czy ostatnia decyzja Komisji Ładu i Porządku służy tej tendencji? Wg młodych – niekoniecznie


Rynek. Miejsce skupiające życie mieszkańców większości miast. Często z wieloma restauracjami, klubami, sklepami. W centralnym punkcie z budynkiem Ratusza, w którym mogą choć nie muszą urzędować Radni Miejscy. W naszym mieście również stoi, od dekady, odbudowany z ruin po wielu latach. W tym roku będziemy obchodzić X-lecie jego odbudowy.

Dookoła ładna i zadbana okolica. Trawniki, nowe nasadzenia, nowa droga główna, oświetlenie, bruk. Aż chce się wieczorami wychodzić i spacerować, odpocząć na pobliskich ławkach, wypić dobrą kawę. Młodzi także wybrali sobie to miejsce na wieczorne spotkania. Niestety pojawiło się pewne “ale” dotyczące wieczornego życia naszego Rynku. W czym rzecz?

Od jakiegoś czasu nie można zatrzymywać się pojazdami przy chodniku, po zewnętrznej stronie ulicy – na łuku od strony Muzeum, Biblioteki i Sali pod Aniołem. Zakaz wprowadzony jest w godzinach 18:00-6:00, czyli w czasie gdy młodzież, szczególnie w ciepłe i letnie wieczory chętnie wybiera to miejsce na spotkania “przy ławce i samochodzie”. Czy słusznie wprowadzono obostrzenia? Wg młodych, niekoniecznie. Wnioskują do Burmistrza Głubczyc o zniesienie zakazu. Poniżej przedstawiamy treść petycji:


Petycja młodzieży o usunięcie zakazu

Głubczyce, 16 kwietnia 2018 r.

Szanowny Pan Adam Krupa
Burmistrz Miasta Głubczyce

My, niżej podpisani zwracamy się z uprzejmą prośbą w sprawie likwidacji znaku B-36 (zakaz zatrzymywania się), który został niedawno ustawiony przy ratuszu miejskim w Głubczycach. Decyzję o napisaniu tej petycji podjęliśmy po kilkunastu interwencjach policji.

Swoje stanowisko motywujemy tym, że to miejsce spotkań dla wszystkich osób powiatu Głubczyckiego, w szczególności dla osób młodych. Ponadto zwracamy się również z prośbą o ustawienie w tym obszarze większej ilości koszy na śmieci oraz ławek.

Dzięki wprowadzeniu postulowanych zmian z pewnością uda się zniwelować zaśmiecanie terenu wokół naszego ratusza.

W przypadku negatywnego rozpatrzenia naszego wniosku prosimy o stworzenie nowego placu z miejscami parkingowymi, ławkami oraz koszami na śmieci, które pozwoli na swobodne spotkania młodzieży, nie przeszkadzając osobom starszym.

Mamy wielką nadzieję, że pozytywnie rozpatrzy Pan naszą prośbę oraz powiadomi odpowiednie instytucje o powyższej prośbie.

W imieniu młodzieży
Jarosław Kunysz


Swoboda

Młodzież wnioskuje o działania stwarzające możliwość swobodnych spotkań młodzieży, nie przeszkadzając osobom starszym. Czy jednak da się pogodzić “swobodne spotkania młodzieży” po godzinie 22:00 z sąsiedztwem bloków mieszkalnych i zachowaniem nocnego spokoju?
To zależy oczywiście od zachowania młodzieży i poziomu ewentualnej irytacji mieszkańców pobliskich bloków – czyli jest to ocena bardzo względna.
Jeśli spotkania mają przebiegać w sposób normalny, bez hałasowania to nikomu nie powinny one przeszkadzać. Młodość ma swoje prawa, które doskonale rozumiemy jako redakcja i przychylamy się do wniosku, składając podpis pod petycją. Warunkiem jest kultura, odpowiednie zachowanie i brak wandalizmu.

Odpowiedzialność

Jak już wspomnieliśmy, młodość ma swoje prawa. Rynek i blokowiska również. W miejscach tych zawsze wieczorami słychać było dzieci i młodzież. Szczególne uwarunkowania urbanistyczne naszego centrum – szczęśliwie czy nieszczęśliwie – ale nie pozwalają oddzielić tych dwóch środowisk od siebie. W miejsce przedwojennych, urokliwych architektonicznie kamieniczek sprzyjających życiu typowo kulturalnemu i towarzyskiemu stoją dziś bloki spółdzielcze. Kontrast ogromny. Staromiejska zabudowa łaskawa dla nocnego życia kontra “wielka płyta” oraz jej potrzeba snu, z młodymi małżeństwami z dziećmi i starszymi osobami chcącymi mieć zwyczajnie święty spokój.

Rynek pięknieje. Mieszkańcy zaczynają się o niego dopominać. I bardzo dobrze. Ważne jest odpowiedzialnie podejść do tematu z obu stron.

Nie powinno być sytuacji, gdzie mieszkańcy podnoszą alarm czy wręcz protest gdy organizowane są wydarzenia kulturalne i “muzyka jest za głośno” (choć czasami może być w tym trochę prawdy). Rynek powinien kwitnąć kulturalnie z całym repertuarem Plenerowej Sceny GDK, Dniami Miasta czy wieczornymi spotkaniami w gronie znajomych na ławkach i schodach Ratusza Miejskiego. Z drugiej strony osoby korzystające z tego prawa i tych “swobód” powinny szanować mienie publiczne. Są pewne granice.

Nagminnie zdarzają się akty wandalizmu na pobliskich placach zabaw, wspomnianych ławkach czy ul. Chlebowej przebiegającej przez sam Ratusz, gdzie ktoś robi sobie notorycznie toaletę i śmietnik. To nie są przypadki, które można wrzucić w worek przypadków incydentalnych, zdarzających się sporadycznie. Nie wspominając o porozbijanych żarówkach na świątecznej choince, niszczeniu publicznych toalet, demontażu ławek w parku itd. Dodatkowe śmietniki? Obawiamy się, że nie pomogą! Stoją kilka metrów obok przy parkingach, ale można spróbować. Może miasto wystawi.

Bilans wypada dosyć patowo… jeśli nie na korzyść decydentów z Komisji Ładu i Porządku.

Decyzje w Magistracie

O finale sprawy, czy usunąć znak czy nie, decyduje grono osób. Prawdopodobnie efektem będzie przedłużona czasowa możliwość zatrzymywania – do godziny 22:00. Po tej godzinie jest cisza nocna i znak B-36 od tej godziny będzie obowiązywać do godziny 6 rano. Czy to rozwiązanie będzie satysfakcjonować osoby, które złożyły podpis pod petycją? Myślę, że nie do końca – szczególnie w okresie letnim. Jak będzie, to się jednak okaże. Decyzja jeszcze nie zapadła.

Rozmawiając z Burmistrzem Panem Adamem Krupą na ten temat, wiemy, że przychyla się do petycji młodzieży. Jednak dalsze losy będą na pewno uzależnione od kultury młodych ludzi, co do której można mieć zastrzeżenia i decyzji grona osób z Komisji Ładu i Porządku Urzędu Miejskiego w Głubczycach. Serce miasta tętni dla młodych, ale młodzi powinni szanować swoje miasto.

Poniżej zamieszczamy link do petycji:

https://www.petycjeonline.com/petycja_w_sprawie_znaku_zakazu_przy_ratuszu_miejskim


Poprzedni artykułPożegnanie śp. Kazimierza Jurkowskiego
Następny artykułRaport KP PSP 2018.04.09-22
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804