Interesujesz się ekologią? Wspierasz takie postawy? Przyłącz się do “gry w zielone” ZHP!


Gra w zielone to konkurs, a zarazem zabawa ekologiczna przeznaczona dla gromad zuchowych, drużyn harcerskich oraz młodzieży niezrzeszonej, która chce uczynić coś pożytecznego dla środowiska przyrodniczego naszego Powiatu oraz miejsca zamieszkania.

ORGANIZATORZY

• Związek Harcerstwa Polskiego Komenda Hufca w Głubczycach

WSPÓŁORGANIZATORZY

• Starostwo Powiatowe w Głubczycach
• Urząd Miejski w Głubczycach, Kietrzu, Baborowie i Branicach

TERMIN

• 09.04.2018 r. – 06.06.2018 r.
• Podsumowanie gry 06.06.2018 r., rozdanie pucharów i dyplomów podczas Podsumowania „Zucholandii” w Pietrowicach.

CELE KONKURSU

• włączenie młodych mieszkańców Powiatu Głubczyckiego do aktywnego udziału w zapobieganiu degradacji środowiska naturalnego,
• kształtowanie właściwego stosunku i świadomości młodych ludzi w gromadach i drużynach wobec środowiska naturalnego, w którym żyją,
• rozpoznanie i uświadomienie zagrożeń dla swojego środowiska, czego efektem jest podjęcie przez gromady i drużyny konkretnych działań,
• promocja interesujących form działania na rzecz ochrony środowiska oraz metod wykorzystanych w edukacji ekologicznej zuchów, harcerzy i młodzieży niezrzeszonej.

WAŻNE

W grze nie chodzi tylko o nabycie metodycznej wiedzy, ale o konkretne działania. Do konkursu zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby się włączyć do akcji promocji. Chcąc żyć i mieszkać zdrowiej, chronić nasze środowisko, w którym mieszkamy wskażmy, a najlepiej oczyśćmy teren zamieszkania lub wskażmy i zgłośmy ten problem odpowiednim organom, które się tym zajmują.

TRZY PODSTAWOWE PYTANIA NA WSTĘPIE

Co i dla kogo zrobiliście?
Kogo i ile osób zaprosiliście do współpracy?
Czego nowego się dowiedzieliście?

ZADANIE DO WYKONANIA

Każde podjęte zadanie musi składać się z rozpoznania problemu (zwiad, ankieta, dyskusja itp.) oraz podjęcia konkretnych działań (jak im zaradzić?), np.
– chcielibyśmy wszyscy, aby nasze otoczenie było czyste i zdrowe,
– chcielibyśmy kąpać się w czystej wodzie,
– chcielibyśmy siedzieć na trawie pod zielonymi drzewami.

KOLEJNYMI ZADANIAMI SĄ

– Posadzenie jednego drzewka, krzewów lub kwiatów i zasianie trawników – niekoniecznie w miejscu publicznym, ale we własnym ogródku, na działce, balkonie, w domowym obejściu, przy własnej szkole, itp.
– Przygotowanie hasła ekologicznego

MELDUNEK

Powinien składać się z opisu zadania, np. plansza, mapa, realizacja zadania – opis (efekt wykonanych prac lub inne ciekawe pomysły wykonane przez uczestników).

Meldunki prosimy składać do Komendy Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Głubczycach do dnia 11.06.2018 r.

DZIEŃ ZIEMI 22.04.2018 r.

Akcje prowadzone corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Mają na celu uświadomić społeczeństwu jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje. Korzenie Dnia Ziemi wiążą się z obserwacją przesilenia letniego.

Dzień Ziemi to najważniejsze, najbardziej znane i najhuczniej obchodzone ze świąt ekologicznych. Celem Dnia Ziemi jest promowanie harmonii życia zgodnie z naturą i Ziemią w celu osiągnięcia równowagi pomiędzy gospodarczymi, społecznymi oraz środowiskowymi potrzebami obecnych i przyszłych pokoleń ludzkości.

Woda jest życiem – o tym, że woda jest niezbędna do życia wszyscy wiemy, ale umieć właściwie korzystać z wody, jak dbać o jej czystość i jak ją chronić, może nie wszyscy wiedzą. Dlatego dowiedzcie się, skąd się bierze woda, jaką drogą przebiega, zanim dotrze do naszych domów. Ile i do czego ją zużywamy, czy wykorzystujemy ją z rozwagą, jakie ma znaczenie dla nas, roślin, zwierząt i całego ekosystemu, dlaczego należy ją chronić, jak ją oczyścić i jak o nią dbać.

Ziemia – czym jest dla nas Ziemia, nasza planeta i równocześnie jej żywa i wrażliwa tkanka, dzięki której rozwija się na niej życie? W jaki sposób produkować mniej śmieci? Co to jest recykling?

ZWIĄZEK HARCERSTWA POLSKIEGO
KOMENDA HUFCA GŁUBCZYCE
ul. Kościuszki 24
48-100 Głubczyce


Poprzedni artykułRecital Andrzeja Kołakowskiego
Następny artykułHarcerskie Czuwanie i Droga Krzyżowa
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804