Informacja promocyjna ws projektu tężni solankowej – wniosku do Budżetu Obywatelskiego miasta Głubczyce


Budowa tężni solankowej w Parku Miejskim w Głubczycach

Oryginalna solanka z Zabłocia o największej na świecie zawartości jodu, dochodzącej do 140 mg/litr!

– masz problemy z tarczycą, astmą oskrzelową, chorobami płuc?
– chcesz być zdrowszy, czuć się lepiej?
– nie musisz wyjeżdżać nad morze, jod zapewni ci tężnia

Chcesz aby tężnia powstała w naszym mieście? Zagłosuj przez internet w dniach 3-13.04.2018 r.

Głosowanie tradycyjne w następujących punktach wyborczych odbędzie się w dniach: od 4-13.04.2018 r. w:

  • Sekretariacie MOK w Głubczycach przy ul. Kościuszki 24 (I piętro) w godz. 8:00-16:00
  • Bibliotece w Ratuszu (MiGBP w Głubczycach, II piętro – czytelnia) w godz. 10:00-18:00
  • Sekretariacie Urzędu Miejskiego w Głubczycach przy ul. Niepodległości 14, pok. nr 2

W GŁOSOWANIU MOGĄ WZIĄĆ UDZIAŁ TYLKO PEŁNOLETNI MIESZKAŃCY MIASTA GŁUBCZYCE, CZYLI OSOBY KTÓRE W DNIU GŁOSOWANIA MAJĄ UKOŃCZONE CO NAJMNIEJ 18 LAT.

KAŻDY Z MIESZKAŃCÓW MIASTA GŁUBCZYCE MA PRAWO DO ODDANIA TYLKO 1 GŁOSU.


Tężnia solankowa nasyca przestrzeń znajdującą się w promieniu kilku metrów od słupa tarniny – jodem, bromem i całą gamą innych mikroelementów takich jak magnez, sód, potas, żelazo i innych. Powstały aerozol odznacza się szczególnymi walorami zdrowotnymi, ponieważ jego cząsteczki mają doskonałą zdolność penetracji poprzez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę. Wokół tężni wytwarza się specyficzny mikroklimat, będący naturalnym leczniczym inhalatorium.

Tężniowy mikroklimat powstaje wskutek ociekania solanki i działania ruchu powietrza, co powoduje intensywne parowanie, a rozbijane cząsteczki solanki sprzyjają także hydrojonizacji. Zdrowe powietrze znajdujące się wokół tężni wykorzystywane jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, kataru, alergii, rozedmie płuc, nadciśnienia tętniczego, nerwicy wegetatywnej i w przypadku ogólnego wyczerpania organizmu.

Szacunkowy koszt zadania wynosi: 120 000 zł.

Cele zadania

W dobie walki ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza, tężnia solankowa działa jak filtr powietrza, tworzy bezpieczną, zdrową i estetyczną strefę relaksu dla mieszkańców i turystów w każdym wieku. Jod jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy. Niedobór jodu ma poważne konsekwencje zdrowotne, szczególnie u dzieci. Oddychanie przez godzinę powietrzem nasyconym mikroelementami z solanki odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem.

Ponieważ tężnia solankowa będzie otwarta przez 24h będą mogli korzystać z niej wszyscy mieszkańcy, nie tylko Głubczyc ale i powiatu głubczyckiego, zarówno dzieci jak i dorośli. Tężnia solankowa to także ciekawa alternatywa spędzania wolnego czasu jak również atrakcja turystyczna.

Osoba składająca wniosek w imieniu mieszkańców
Marian Pospiszel

Tężnia solankowaPoprzedni artykułGP w Suchedniowie
Następny artykułŚlizgaj się z nami – budowa lodowiska w Głubczycach
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804