Pamięci Wyklętych

0
Pamięci Wyklętych / © fot. M. Kitka

1 marca harcerze z Komendy Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Głubczycach wzięli udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych


Żołnierze Wyklęci to bohaterowie antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walczyli przeciwstawiając się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Wielu z nich poległo w obronie Ojczyzny z bronią w ręku, inni zostali zamęczeni w więzieniach długotrwałymi przesłuchaniami i torturami.

Warta honorowa ZHP / © fot. M. Kitka

1 marca 2018 r. o godz. 12:00 w Kościele Parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Głubczycach nasi harcerze zaciągnęli honorową wartę przed Tablicą Upamiętniającą Żołnierzy Armii Krajowej. Podczas krótkiego apelu przybliżono dokonania członków niepodległościowego podziemia. Następnie władze samorządowe gminy i powiatu, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji i zakładów pracy, dyrektorzy szkół, zuchy i harcerze oraz młodzież szkolna złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze przed Tablicą Pamiątkową. Na zakończenie obchodów minutą ciszy uczczono pamięć Żołnierzy Niezłomnych.

Kazimierz Czarniecki – fot. z arch. Jana Waca

Po obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbyły się w Głubczycach udaliśmy się do Strzelec Opolskich na Cmentarz Komunalny, aby uczcić pamięć prof. inż. Kazimierza Czarneckiego, skazanego na karę śmierci 27.03.1950 r. za „usiłowanie zmiany przemocą ustroju Państwa Polskiego”. Na Cmentarzu Komunalnym Pan Jan Wac, redaktor naczelny Głosu Głubczyc, przedstawił życiorys i wszystkie informacje związane z życiem Kazimierza Czarneckiego. Dla nas harcerzy prof. Czarnecki był Żołnierzem Niezłomnym. W tym miejscu również złożyliśmy kwiaty i znicze, wspólnie z Przewodniczącym Rady Miejskiej, Zastępcą Burmistrza Głubczyc i Dyrektorem Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Głubczycach, w którym niegdyś uczył prof. Czarnecki oraz delegacją młodzieży szkolnej.

ZHP Głubczyce

Za co sąd wojskowy skazał prof. K. Czarneckiego i jego uczniów na śmierć i więzienie?

Wyrok nr 189/50 Dnia 27 marca 1950 r. (fragmenty)

Sąd Rejonowy w Katowicach na sesji wyjazdowej w Koźlu rozpoznał w dniach 22 i 23 marca 1950 r. sprawę:

  1. Czarnieckiego Kazimierza s. Tomasza i Katarzyny ur. 18.12.1907 r. w Ostrowie (b. tarnopolskie) ostatnio zam. w Głubczycach, Polaka z ukończoną Politechniką Lwowską (dyplom inż Wydziału Rolniczo-Leśnego) ostatnio nauczyciela Szkoły Ogólnokształcącej Koedukacyjnej w Głubczycach, syna rolnika (6 ha ziemi ornej w Gajach Wielkich k. Tarnopola), żonatego, bezdzietnego, bez majątku, niekaranego.
  2. Masiuka Tadeusza […] ucznia szkoły ogólnokształcącej koedukacyjnej, z wykształceniem 8 kl. syna urzędnika Wydziału Powiatowego, kawalera, bez majątku, niekaranego.
  3. Samuela Ryszarda (dane osobowe podobne)
  4. Hipnera Artura (dane jw.)
  5. Pożniaka Mariana (dane jw.)
  6. Karpa Jacka (dane jw.)
  7. Wołoszczuka Andrzeja (dane jw.)

Sąd uznał: oskarżonego Czarnieckiego Kazimierza winnym, że od połowy maja 1949 r. do 22 czerwca 1949 r. w Głubczycach brał udział w nielegalnej grupie organizacyjnej, mającej na celu “usiłowaną zmianę przemocą ustroju Państwa Polskiego” […] i za to skazał na karę śmierci z utratą […] praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na zawsze i przepadkiem całego mienia skazanego.

Oskarżonego Masiuka Tadeusza na karę trzech lat więzienia, oskarżonego Samuela Ryszarda i Hipnera Artura na kary po dwa lata więzienia oraz Pożniaka Mariana, Karpa Jacka i Wołoszczuka Andrzeja na kary po jednym roku więzienia, orzekając w stosunku do wszystkich utratę praw publicznych i honorowych praw obywatelskich na okres jednego roku z przepadkiem całego mienia skazanych […]”.

Po uroczystości na cmentarzu obok wiceburmistrza Kazimierza Bedryja i przewodniczącego Rady Miejskiej Kazimierza Naumczyka uczestniczący w niej dyr. Liceum Krzysztof Tokarz zadeklarował, że od 1 marca przyszłego roku w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbywać się będzie w szkole apel poświęcony pamięci profesora i uczniów tej szkoły.

Źródło: Materiał redakcyjny Głosu Głubczyc / red. Jan Wac

Poprzedni artykułRaport KP PSP 2018.03.05-11
Następny artykułUczniowie z Głubczyc w wojewódzkim finale Olimpiady o ZUS
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804