Głubczyce na Międzynarodowych Targach Turystycznych w Ostravie

0
MTT w Ostravie - Cittaslow / © fot. M. Kitka

Na początku marca delegacja z Urzędu Miejskiego w Głubczycach uczestniczyła w Międzynarodowych Targach Turystycznych w pobliskiej Ostravie promując miasto i gminę


Na początku marca w Ostravie (Czeska Republika) przy okazji Międzynarodowych Targów Turystycznych miała miejsce konferencja sieci miast Cittaslow, do której należą także Głubczyce. Głównym prelegentem spotkania był dyrektor generalny Cittaslow International, Pan Pier Giorgio Oliveti.

Pier Giorgio Oliveti / © fot. M. Kitka

W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na pojęcie “jakości”, które przyświeca idei ruchu Cittaslow. W dzisiejszym świecie, który lansuje szybki i bardzo dynamiczny tryb życia w dużych aglomeracjach, małe miasteczka stanowią doskonałą przeciwwagę i alternatywę proponując odmienny styl i sposób spędzania wolnego czasu. Z kolei działanie w grupie, w sieci miast – leży u podstaw czystych relacji społecznych i daje nowe, szersze perspektywy.

Pan Oliveti poruszył kwestię tego, iż Cittaslow jako ruch jest dobrą i przygotowaną platformą dla samorządów, angażującą mieszkańców do podejmowania wspólnych inicjatyw. Pozwala także na sięganie po środki, które otwierają większe możliwości wyrażania tego, co potrzebuje lokalna społeczność.

Prezentację miasta i gminy Głubczyce przedstawił Pan Janusz Peczkis, nakreślając zgromadzonym krótki rys historyczny, kontekst kulturowy regionu i przede wszystkim mnogość atrakcji kulturalnych; ale nie tylko. Gmina Głubczyce to miejsce urodzajne i urokliwe, położone w sąsiedztwie gór opawskich.

Urodzajne ze względu na żyzne ziemie – stąd jego charakter rolniczy ale też ze względu na “urodzaj” osób obdarzonych talentami. To właśnie tutaj kształcą się kolejne pokolenia muzyków, śpiewaków, sportowców znanych na arenie kraju i całego świata.

Michał Skalka i Janusz Peczkis / © fot. M. Kitka

Urokliwe ze względu na położenie geograficzne u podnóża gór, na pograniczu bardzo malowniczym, pagórkowatym z wieloma łagodnymi wzniesieniami i dolinami.

Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele Cittaslow z województwa warmińsko-mazurskiego Pan Marcin Galibarczyk, kierownik Biura ds. Cittaslow Departamentu Turystyki i Sportu oraz Pan Tomasz Banach, inspektor Urzędu Marszałkowskiego z Olsztyna. Swoje wystąpienie miał także członek Krajowego Komitetu Naukowego Cittaslow Pan Stanisław Harajda. Gościnnie tłumaczem Pana Janusza Peczkisa z ramienia Głubczyckiej Rady Seniorów Urzędu Miejskiego w Głubczycach był Pan Michał Skalka z Urzędu Miejskiego w Krnovie, który obecny był na spotkaniu razem z zastępcą burmistrza miasta Krnova Panem Janem Krkoską.

Wszyscy obecni byli zaskoczeni tym, jak ciekawie może wyglądać życie w Głubczycach. Kto wie, może już za parę lat nasze miasto będzie organizatorem Festiwalu Miast Cittaslow? Trzymamy mocno kciuki!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.