Niedziałający drenaż podmywał drogę

0

Stary odcinek drogi przy ul. Plebiscytowej pamiętamy wszyscy. Zapadająca się jezdnia, chodnik, wyboje. Tego już nie ma, ale jeśli nie powstanie drenaż – sytuacja może się powtórzyć


Myślę, że zdecydowana większość mieszkańców jest zadowolona z przeprowadzonego w ubiegłym roku generalnego remontu głównej ulicy naszego miasta. Owszem, można dyskutować czy remont można było zakończyć szybciej, czy objazdy były należycie oznakowane, ale fakt pozostaje faktem – mamy to już za sobą. Jeździ się zdecydowanie wygodniej i po prostu lepiej. Tak jest, a jak było?

Pamiętamy z pewnością nierówną drogę dosłownie zmieniającą swój kształt, bo cyklicznie pojawiały się na niej „dziury”, leje w jezdni i chodniku przy ul. Plebiscytowej na wysokości Rynku miejskiego. Jak się okazuje, jedną z przyczyn powstawania tego typu uszkodzeń może być źle działające, zapadnięte odwodnienie. W związku z tym Magistrat jeszcze w sierpniu ubiegłego roku wystosował pismo do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w sprawie usunięcia drzew wzdłuż drogi, aby móc przeprowadzić stosowną budowę odwodnienia.

Informacja o planowanej budowie odwodnienia przy ul. Plebiscytowej w Głubczycach

W dniu 21 września 2017 r. Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał pozwolenie na prowadzenie prac przy ul. Plebiscytowej w Głubczycach, polegających na wycince łącznie 10 drzew gatunków:
– jesion wyniosły 6 szt
– jabłoń domowa 4 szt.
oraz
– uprzątnięcia terenu po wykonaniu prac,
– wprowadzeniu nasadzeń zastępczych na terenie tej samej nieruchomości, wzdłuż ulicy Plebiscytowej w postaci min. 10 drzew, zgodnie z wnioskiem Burmistrza Głubczyc z dnia 25.08.2017 r.

Termin ważności pozwolenia – 31.12.2018 r.

Wskazaną przyczyną zamierzonego usunięcia drzew był ich zły stan oraz umiejscowienie rosnących drzew. Jesiony znajdowały się przy granicy nieruchomości sąsiadującej z działką nr 370 w Głubczycach, stanowiącą drogę publiczną. Drzewa znajdowały się w kolizji z planowanym odwodnieniem remontowanej drogi. Jabłonie z kolei były egzemplarzami obumierającymi, nie rokującymi szans na przeżycie.

Planowana budowa drenażu przy ul. Plebiscytowej ma na celu uniemożliwienie przedostawania się wód gruntowych pod korpus jezdni.

Podczas prowadzonych tam prac w minionym roku stwierdzono istniejący fragmentarycznie, poprzerywany, stary drenaż, który zamiast odprowadzać wodę – wymywał materiał spod drogi. Z tego powodu podjęto decyzję o budowie nowego drenażu. Wiązało się to z koniecznością wycinki rosnących wzdłuż drogi drzew.

Planowane nowe nasadzenia to:
– platan klonolistny 10 szt.
– róża okrywowa ‘Nozomi’ 790 szt.
– berberys Thunberga ‘Coronita’ 296 szt.

Powyżej wizualizacja nasadzeń.

Źródło: Urząd Miejski w Głubczycach, Mateusz Kitka


 

Poprzedni artykułDzień Myśli Braterskiej
Następny artykułe-Usługi w głubczyckim szpitalu
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804