Dzień Myśli Braterskiej

0
ZHP Dzień Myśli Braterskiej / © fot. M. Kitka

W czwartek 22 lutego 2018 r. w „Sali pod Aniołem” w Ratuszu Miejskim w Głubczycach Komenda Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Głubczycach wspólnie z harcerzami i przyjaciółmi harcerstwa świętowała Dzień Myśli Braterskiej


W spotkaniu uczestniczyli nie tylko harcerze, ale również przedstawiciele zaprzyjaźnionych służb mundurowych: 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, Komendy Powiatowej Policji, Komendy Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej i Zarządu Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Głubczycach. Towarzyszyły nam piosenki harcerskie, przygrywane przez Dh Józefa Kaniowskiego oraz przez naszych harcerzy, dzięki czemu mieliśmy zapewnioną prawdziwie harcerską atmosferę. Na dopełnienie tego wydarzenia zorganizowaliśmy również ognisko, które nie tylko pozwoliło się ogrzać w ten zimowy dzień ale również było pięknym symbolem harcerstwa.

Z okazji Dnia myśli Braterskiej wyróżniliśmy również Instruktora Roku – Dh. Urszulę Wojciechowską, Gromadę Zuchową Roku – „Wesołe Nutki” z Kietrza, Drużynę Roku – „Iskry” z Lisięcic oraz Drużynę Starszoharcerską Roku – „Tropiciele” z Głubczyc.

Honorowym Gościem tego spotkania był również ppłk Wiesław Zawiślak, który z rąk Przewodniczącego Rady Przyjaciół Harcerstwa Pana Adama Krupy za długoletnią współpracę otrzymał pamiątkową statuetkę „Dar Serca”. Podziękowania otrzymały również druhny i druhowie ze Sztabu Akcji Zimowej.

W roku 2018 Senat Rzeczpospolitej Polskiej na swoim posiedzeniu przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2018 Rokiem Harcerstwa, podkreślając tym samym uznanie zasług Polskiego Harcerstwa oraz przyszłej jego roli w wychowaniu młodego pokolenia. Ponadto w roku 2018 Związek Harcerstwa Polskiego obchodzi swoje 100-lecie. W dniach 1-2 listopada 1918 r. przedstawiciele wszystkich ośrodków harcerskich powstałych na ziemiach polskich spotkali się na Zjeździe, podczas którego uchwalili zjednoczenie organizacji harcerskich w jeden Związek Harcerstwa Polskiego.

Na uroczystej zbiórce odbyło się również Podsumowanie harcerskiej Akcji Zimowej. Od 15.01. do 26.01.2018 r.w Głubczycach odbywała się Harcerska Akcja Zimowa. Komenda Hufca ZHP Głubczyce wspólnie z zuchami, harcerzami, instruktorami oraz nauczycielami zapewniła dzieciom z Gminy Głubczyce możliwość aktywnego spędzania czasu podczas ferii zimowych. W programie przewidziano zawody sportowe, basen, gry, konkursy, zabawy oraz spotkanie ze służbami mundurowymi. Dużo radości uczestnikom sprawiło również wspólne pieczenie kiełbasek, a jedną z największych atrakcji były wyjazdy na lodowisko do Pszowa, w których dziennie uczestniczyło ok. 50 osób. Tegoroczna Akcja Zima nie byłaby możliwa gdyby nie wsparcie i zaangażowanie wielu osób, którym z tego miejsca pragniemy podziękować. To właśnie dzięki nim na terenie naszego powiatu mają miejsce takie inicjatywy i przedsięwzięcia. Składamy serdeczne podziękowania całemu Sztabowi HAZ, Instruktorom ZHP, Nauczycielom, Dyrektorom Szkół, Służbom Mundurowym: 10 Opolskiej Brygadzie Logistycznej, Śląskiemu Oddziałowi Straży Granicznej, Komendzie Powiatowej Policji, Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej i Zarządowi Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Głubczycach. Patronat medialny nad całym wydarzeniem objęły lokalne media.

Dh. Joanna Herbut

Galeria zdjęć (kliknij w zdjęcie poniżej):

ZHP Dzień Myśli Braterskiej [GALERIA]

Poprzedni artykułRaport KP PSP 2018.02.19-25
Następny artykułNiedziałający drenaż podmywał drogę
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804