Delegacja ZHP w Baborowie

0
"Marsz Śmierci" Baborów 2018 / © fot. ZHP Głubczyce

W sobotę 3 lutego 2018 r. 60 osobowa delegacja harcerzy z Komendy Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Głubczycach uczestniczyła w uroczystości upamiętniającej przemarsz więźniów obozu Auschwitz-Birkenau, zamęczonych i zamordowanych w styczniu 1945 roku podczas „Marszu Śmierci”


Baborów był jedną z miejscowości, przez którą w styczniu 1945 r. strażnicy niemieckiego obozu śmierci w Auschwitz-Birkenau w nieludzkich warunkach gnali tysiące więźniów w głąb Niemiec. Według historyków z kilkunastu tysięcy uczestników Marszu, którzy przeszli przez obecne województwo opolskie, ok. 1 tys. zmarło z wycieńczenia lub zostało zamordowanych.

Obchody uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele parafialnym w Baborowie. Następnie Harcerze Związku Harcerstwa Polskiego, żołnierze 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, Przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji, Przedstawiciele Służb Mundurowych Policji, Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Związki Kombatanckie, Poczty Sztandarowe i zaproszeni goście udali się na odsłonięcie Tablicy Pamiątkowej na murze byłego Ratusza Miejskiego w Baborowie w asyście Wojskowej Kompanii Honorowej 10 Brygady Logistycznej z Opola.

Na uroczystości obecni byli również ci, którzy Auschwitz przeżyli. Na zakończenie odbyła się uroczysta akademia w Sali widowiskowej oraz poczęstunek w budynku szkoły. Każdy uczestnik uroczystości otrzymał pamiątkowy znaczek „Marszu Pamięci” wydany przed Komendę Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Głubczycach.

Cześć ich pamięci

Komenda Hufca ZHP w Głubczycach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.