Noworoczne spotkanie Kresowian

0

Grudzień i styczeń to miesiące dorocznych spotkań opłatkowych różnych środowisk. Jedno z nich miało charakter szczególny. To spotkanie opłatkowe Kresowian ziemi głubczyckiej


Spotkanie to zorganizowane zostało przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oddział Głubczyce pod przewodnictwem prezesa Edwarda Wołoszyna i jego zastępcę – Kazimierza Naumczyka, a prowadzone przez moją osobę. Odbyło się w sobotę, 27 stycznia 2018 r. w sali balowej Hotelu Domino w Głubczycach. Wzięło w nim udział ponad sto osób!

Wśród licznie zgromadzonych gości nie mogło zabraknąć przedstawicieli organizacji krajowych i wojewódzkich. Wśród nich wyróżnić należy prezydenta Światowego Kongresu Kresowian – Jana Skalskiego z Bytomia czy wiceprezesa zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia Kresowian z K-Koźla – Mieczysława Habudę. Władze samorządowe reprezentował nasz burmistrz Adam Krupa, notabene, także Kresowiak.

Warto też wspomnieć o obecności dr nauk humanistycznych – Barbary Górnickiej-Naszkiewicz, której praca doktorska, “obroniona” w październiku ubiegłego roku, nosi tytuł “Dziedzictwo kulturowe głubczyckich Kresowian”.

Noworoczną uroczystość uświetnił swym wystąpieniem gość specjalny, a mianowicie prof. Stanisław Sławomir Nicieja, promujący przy tej okazji X tom swej ,,Kresowej Atlantydy” i inne publikacje dotyczące historii Kresów II RP.

Skoro opłatek to i obecność kapelana Kresowiaków ks. Adama Szubki – proboszcza parafii Bogdanowice i kustosza tamtejszego Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej z Monasterzysk.

Najpierw przywitanie przez prezesa Edwarda Wołoszyna, potem okolicznościowe przemówienia gości, wreszcie symboliczne przełamanie się opłatkiem, życzenia, lampka szampana, smaczne kresowe jadło i długie, kuluarowe rozmowy, wspólne fotografie…

Punkt kulminacyjny spotkania stanowił niewątpliwe koncert żeńskiego zespołu wokalnego ELEGIA z miejscowości Sarny na Wołyniu. W jego wykonaniu można było usłyszeć piękne ukraińskie kolędy, polskie pieśni ludowe, a także światowe przeboje, oczywiście w języku ukraińskim.
Chórzyści, o których tu mowa, działają przy kościele garnizonowym Korpusu Ochrony Pogranicza we wspomnianych Sarnach. Ubrani w ciekawe, stylizowane stroje, przybyli na tę noworoczną uroczystość ze swoim opiekunem – polskim księdzem Władysławem Łukasiewiczem przy okazji koncertowania po Opolszczyźnie.

Tego świątecznego wieczoru nie mogło zabraknąć nutki poetyckiej. Recytowane przez Podolanina – Zygmunta Kosowskiego wiersze jego autorstwa, były swoistą podróżą sentymentalną na Kresy. Przepełnione bólem i goryczą wywołały wiele emocji i wzruszeń!

Prężnie działające głubczyckie Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Płd-Wsch. od szeregu lat organizuje owe spotkania opłatkowe czy tzw. Dni Kresowe. Lecz to nie wszystko! Patronuje bowiem licznym przedsięwzięciom kulturalnym, historycznym, jak i konkursom (literacki, plastyczny, itp.). Zarząd tego stowarzyszenia inicjuje pielgrzymki na Kresy, gromadzi materiały historyczne, archiwizuje je, a przede wszystkim kultywuje i popularyzuje tradycje kresowe; czci pamięć przodków bestialsko pomordowanych przez banderowców, a co najistotniejsze, zaszczepia w młodym pokoleniu miłość do Kresów – ziemi praojców. Ocala od zapomnienia!

Maria Farasiewicz – Kresowianka z dziada, pradziada

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.