Już za niecałe pół roku lekarze uprawnieni do wystawiania zwolnień lekarskich, będą musieli to robić wyłącznie w formie elektronicznej
ZUS chce pomóc lekarzom z 25 placówek medycznych z Głubczyc i powiatu – proponuje umowę i darmowe szkolenia. Powód? Tylko 3 proc. zwolnień lekarskich w regionie jest wystawianych w formie elektronicznej.
Do 25 placówek medycznych z Głubczyc i okolicy trafi specjalna oferta z opolskiego ZUS. To propozycja umowy o współpracy w zakresie zastąpienia zaświadczeń lekarskich w formie papierowej zaświadczeniami w formie elektronicznej. ZUS chce podać rękę niepublicznym i publicznym zakładom opieki zdrowotnej i innym jednostkom, gdzie jest prowadzona praktyka lekarska w dowolnej formie organizacyjno-prawnej.
– Zachęcamy kierujących placówkami medycznymi ale też osoby fizyczne z praktyką lekarską na terenie Głubczyc i całego powiatu, by poważnie przemyśleli naszą propozycję. Oferujemy nie tylko broszury i ulotki dostępne w naszych obiektach, ale też ekspertów, którzy na miejscu, w Państwa przychodni, zakładzie czy ośrodku przeszkolą zainteresowanych lekarzy i członków personelu – zapewnia Antoni Malaka, dyrektor opolskiego ZUS.
Wdrożenie nowego sposobu wystawiania zaświadczeń lekarskich przesunięto o pół roku, bo pierwotnie miał funkcjonować już od 1 stycznia. Od dwóch lat lekarze mogą to robić dwutorowo, czyli tradycyjnie i elektronicznie. Jednak już za kilka miesięcy jedną dopuszczalną prawnie formą będzie ta druga opcja.
W ostatnim kwartale minionego roku do palcówek ZUS w regionie, w tym do głubczyckiego inspektoratu wpłynęło ponad 154 tys. zwolnień lekarskich, z czego niespełna 4373 wystawionych było elektronicznie – czyli tylko 3 proc.
– Po podpisaniu umowy gwarantujemy, że nasi pracownicy wszystkim chętnym założą profil na Platformie Usług Elektronicznych i pokażą lekarzom jak sprawnie wystawić elektroniczne zwolnienie. Chcemy praktycznie wskazać jakie konkretne korzyści wynikają z e-zwolnienia, bo termin wejścia w życie tej formuły szybko się zbliża i nie warto z tym czekać do ostatniego dnia – wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik ZUS.
ZUS nie ukrywa, że liczy na wymierne efekty propozycji skierowanej do 450 placówek z województwa opolskiego. Owocem akcji mają być umowy o współpracy w dziedzinie popularyzacji elektronicznej formy wystawiania zaświadczeń przez opolski personel medyczny.
Sebastian Szczurek
Rzecznik Regionalny ZUS
Województwa Opolskiego
Całość materiału (tekst, audio, foto) nadesłana przez Rzecznika Prasowego ZUS