Grobnicka kultura – wczoraj i dziś

0
Grobnicka kultura - wczoraj i dziś / Gala / © fot. M. Kitka

16 grudnia na Zamku w Grobnikach odbyło się uroczyste podsumowanie projektu “Grobnicka kultura – wczoraj i dziś”


W trakcie projektu uczniowie klas I-IV brali udział w spotkaniach chóru pod kierownictwem Pani Ewy Maleńczyk, zajęciach plastycznych z Panią Martą (Drapiewską) Kitka oraz warsztatach teatralnych z Panem Waldemarem Lankaufem.

W sobotę mogliśmy oglądać wszystkie prace małych artystów, posłuchać kolęd w wykonaniu chóru oraz obejrzeć jasełka.

W Grobnikach kultura kwitła od wieków, w zasadzie od czasów Joannitów.  Z Grobnik wywodzi się b. wielu historycznie słynnych ludzi

To tu urodził się wielki reformator muzyki kościelnej Karl Proske. Dom, w którym się urodził stoi do dzisiaj, a muzyka grana dziś w kościele to muzyka, którą przygotował.

Bracia Carl Kothe, Aloys, Bernard i Wilhelm także popularyzowali muzykę kościelną na tym terenie (Śląsk) wydając kompozycje chóralne i kościelne wydawane w Głubczycach w XIX w.

Na ziemiach głubczyckich odbywał się pierwszy wyścig konny, pierwsze wyścigi rowerowe – trafiliśmy tutaj od losu naprawdę bardzo ciekawe miejsce

W okresie międzywojennym na zamku odbywały się występy muzyczne, występy orkiestry dętej.

Po wojnie działała prężnie grupa teatralna. […] Czasami nie zdajemy sobie sprawy, w jak bogatym historycznie i kulturalnie miejscu żyjemy. Te wszystkie informacje są przygotowywane i w przyszłym roku wydane w postaci książki. – mówi Paweł Buczek, radny Głubczyc, członek Stowarzyszenia “Inicjatywa”.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.