Legalna niania – dofinansowanie 50 na 50

0

Legalna niania – od 1 stycznia zmiana dofinansowania czyli 50 na 50. Opolskie nianie opiekujące się małymi dziećmi mogą być spokojne o swoją emeryturę


W nowym roku ZUS dalej będzie opłacał składki na ubezpieczenia społeczne za opiekunki, ale już tylko w połowie wysokości minimalnego wynagrodzenia. Pozostałe 50 proc. lub więcej będzie trzeba pokryć samemu.

Co mogą zrobić pracujący rodzice, a dla dziecka nie ma miejsca w żłobku czy przedszkolu? Dobrym pomysłem może być zatrudnienie niani w ramach umowy uaktywniającej, od której składki na ubezpieczenie społeczne opłaci ZUS z budżetu państwa. Teraz składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i wypadkowe) oraz na ubezpieczenie zdrowotne za nianię, z pensją nie wyższą niż minimalne wynagrodzenie w kraju (obecnie 2000 zł), pokrywa ZUS z budżetu państwa. Rodzice opłacają składki wtedy, gdy pensja niani przekroczy minimalne wynagrodzenie. Jeżeli więc wynagrodzenie opiekunki to np.: 2 300 tys. zł, to ZUS finansuje składki od podstawy wynoszącej 2000 zł, a rodzice od 300 zł. Na życzenie niani można ją również zgłosić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, ale składkę na to ubezpieczenie sfinansuje niania z własnych środków, a rodzic będący płatnikiem składek będzie ją wpłacał do ZUS.

– Od nowego roku zasady dofinansowania zmienią, bo państwo za pośrednictwem ZUS będzie finansować składki w połowie wysokości minimalnego wynagrodzenia

Jeśli rodzice chcą korzystać z pełnego finansowania składek przez ZUS, to z umowy podpisanej z nianią musi wynikać, że faktyczne rozpoczęcie sprawowania opieki nad dzieckiem rozpoczęło się w 2017 r. Rodzic powinien też zgłosić ten fakt w ZUS w ciągu 7 dni od dnia podpisania umowy uaktywniającej. Warto to załatwić jeszcze w grudniu – wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik ZUS w województwie opolskim.
O tej specjalnej formie zatrudnienia wie niewielu rodziców. Z danych opolskiego ZUS wynika, że w regionie tylko 84 rodziców zatrudnia teraz opiekunkę na podstawie umowy uaktywniającej, a w całej Polsce takich umów jest 8 315. Od października 2011 r. czyli od chwili wejścia w życie przepisów, które umożliwiają oskładkowane zatrudnienie niani, opolscy rodzice podpisali 936 takich umów. Zatrudnienie niani jest proste i korzystne dla obu stron. Zatrudniona babcia lub dziadek mogą ten okres wliczać w staż pracy. W rezultacie, po przeliczeniu może wzrosnąć wypłacana im emerytura.

Nianię można zatrudnić do dziecka, które ma od 20 tygodni do 3 lat. To również możliwe w przypadku czterolatka, jeśli nie ma możliwości zapewnienia dziecku opieki przedszkolnej. Zatrudnienie niani następuje na podstawie umowy z osobą fizyczną. Umowa powinna zawierać następujące dane: strony umowy; cel i przedmiot umowy; czas i miejsce sprawowania opieki; liczbę dzieci powierzonych opiece; obowiązki niani; wysokość wynagrodzenia oraz sposób i termin jego wypłaty; czas, na jaki umowa została zawarta; warunki i sposób zmiany, a także rozwiązania umowy.

Więcej na stronie internetowej: www.zus.pl/nianie

Sebastian Szczurek, Regionalny Rzecznik ZUS Województwa Opolskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.