Firmy unikają ważnego pisma z ZUS – to błąd

0

Prawie 600 listów poleconych z nowym numerem rachunku składkowego wróciło do głubczyckiego ZUS. Sytuacja jest poważna, bo już za kilka tygodni bez tego numeru przedsiębiorcy nie rozliczą składek za siebie i pracowników. ZUS wyjaśnia powody zwrotów i zamierza ponownie wysłać korespondencję


Od nowego roku składki na ubezpieczenia społeczne będziesz opłacać tylko jednym przelewem. Wygodnie, tanio i bezpiecznie. Potem ZUS sam podzieli pieniądze na wszystkie rodzaje ubezpieczeń i funduszy. Jeśli jednak nie masz swojego indywidualnego numeru składkowego, to już w styczniu możesz mieć problem.

– Indywidualne numery rachunków wysłaliśmy do prawie 2000 aktywnych przedsiębiorców w Głubczycach i powiecie, a w całym województwie do ponad 53 tys. płatników. Ustalamy, dlaczego tak wiele z nich do nas wróciło. Wyślemy je ponownie, bo chcemy być pewni, że trafią do adresatów jeszcze przed końcem roku

– wyjaśnia Katarzyna Tromsa, kierownik głubczyckiego inspektoratu ZUS.

Szefowie ZUS domyślają się jakie są powody, że tysiące listów nie dociera do celu. Część z nich mogła zawierać błędny adres do korespondencji lub nieaktualny adres siedziby firmy. Ponadto wiele osób prowadzących własną działalność nie mieszka pod adresem, który jest w zusowskim systemie. Osoby mające w ZUS zadłużenie sprawdzają w internecie numer przesyłki poleconej. Widząc kto jest nadawcą, nie podejmują listu.

– Wiele osób zusowską korespondencję kojarzy z obowiązkiem uregulowania płatności, nie ma czasu by pójść na pocztę, po otrzymaniu awizo zapomina odebrać listu, dawno nie prowadzi działalności, a tego nie zgłosiła, a jeszcze inni wyjechali z kraju – twierdzi Sebastian Szczurek rzecznik ZUS województwa opolskiego.

Od połowy października ZUS w Opolu wysłał łącznie 81 tys. kopert zawierających numer rachunku składkowego. Pismo ma trafić do każdego podmiotu prowadzącego działalność biznesową. Również do tych firm i osób, które działalność zakończyły lub zawiesiły, ale mają zadłużenie z tytułu opłacania składek. Aż 8900 zwrotów w regionie to listy od czynnych przedsiębiorców. W całej Polsce ZUS wysłał ponad 3,6 mln informacji z nowym numerem konta. Przedsiębiorcy nie odebrali prawie 620 tys. listów.

ZUS apeluje, by prowadzący interesy nie lekceważyli rangi listu z nowym numerem konta, by w styczniu niepotrzebnie się nie denerwować. Jeśli nie chcesz czekać na specjalną przesyłkę, możesz sam pójść do zusowskiej placówki i tam zapytać o swój nowy numer składkowy.

Sebastian Szczurek
Rzecznik Regionalny ZUS
Województwa Opolskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.