Praca czy emerytura? Oczywisty wybór na Opolszczyźnie

0

Opolski ZUS podsumował obniżenie wieku emerytalnego w regionie. Mylił się ten, kto myślał, że mieszkańcy województwa opolskiego będą pracować dłużej niż trzeba. Aż 97 proc. uprawnionych do przejścia na emeryturę złożyło wnioski. Znamy przeciętną wysokość świadczeń dla kobiet i mężczyzn


W województwie opolskim do końca listopada o emeryturę w obniżonym wieku (60/65 lat), mogło starać się ponad 5700 kobiet i około 3 330 mężczyzn. Większość, bo 8841 osób wypełniła formularz o wyliczenie i wypłatę emerytury. ZUS musi wydać decyzję w ciągu miesiąca.

– W trzy miesiące przyjęliśmy tyle wniosków, ile przeciętnie w ciągu całego roku

Pomocą naszym klientom służyło 19 doradców emerytalnych, którzy obliczali wysokość emerytury na dzień złożenia wniosku, ale też kwotę do wypłaty po roku czy dwóch latach dłuższej pracy – podsumował Antoni Malaka, dyrektor opolskiego ZUS.

Zusowskie placówki w województwie, w tym głubczycki inspektorat, wydały w październiku i listopadzie ponad 6540 decyzji przyznających emeryturę. ZUS przelał też pieniądze na konta i adresy świadczeniobiorców. Opolska emerytka dostała przeciętnie ponad 1682,50 zł brutto, a mężczyzna 2919,98 zł brutto. To kwoty wyższe niż średnia wysokość emerytury w obniżonym wieku wyliczona dla nowych emerytów w całej Polsce w tym samym okresie. Różnica między świadczeniem dla pań i panów jest znacząca, bo wynosi ponad 1200 zł. Z czego wynika taka rozpiętość?

Dysproporcje tłumaczy Mariola Chmielewska, dyrektor ds. świadczeń – Różnice biorą się z niższego wynagrodzenia kobiet na równorzędnych stanowiskach oraz z przerw w zatrudnieniu wynikających chociażby z opieki nad dziećmi. Ponadto panie na emeryturę mogą przejść pięć lat wcześniej, czyli krócej opłacają składki na konto emerytalne.

W naszym regionie z wyjaśnień ekspertów od emerytur i rent skorzystało od początku lipca prawie 66 tys. osób, z czego 23 tys. było zainteresowanych reformą obniżającą wiek emerytalny. Prawie 7 tys. zainteresowanych w ciągu kilkuminutowej wizyty w ZUS obliczyło wysokość swojego świadczenia bez składania wniosku i czekania na decyzję. Było to możliwe dzięki specjalnemu programowi czyli kalkulatorowi emerytalnemu.

Seniorzy, którzy wypełniali wnioski o emeryturę nie ustrzegli się jednak błędów. Nie zaznaczyli, że zakończyli aktywność zawodową i nie przedłożyli świadectwa pracy. Często brak było informacji o pobieranych zasiłkach z opieki społecznej. Ponadto wskazywali, że pieniądze chcą mieć wypłacane jednocześnie na konto bankowe i „do ręki” przez listonosza. To dlatego w kilkuset przypadkach ZUS musiał wydać decyzję odmowną albo zawiesić wypłatę emerytury.

Sebastian Szczurek
rzecznik regionalny ZUS
województwa opolskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Wprowadź swoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.