Atrakcje Głubczyckich Dni Kultury 2017

0

Rozmowa z Panią kierownik Miejskiego Ośrodka Kultury w Głubczycach, Moniką Komarnicką na temat jesiennych, Głubczyckich Dni Kultury 2017


[TG] Pani Moniko, niedawno skończyła się Plenerowa Scena Głubczyckich Dni Kultury. We wrześniu był ostatni punkt programu. Niewiele czasu minęło, mamy październik i rozpoczynają się Głubczyckie Dni Kultury. Duży, bogaty program. Proszę powiedzieć parę słów na ten temat.

[Monika Komarnicka] Plenerowa Scena Głubczyckich Dni Kultury, był to projekt, który kilka lat temu zapoczątkowaliśmy nauczeni doświadczeniami jesiennych Głubczyckich Dni Kultury. Jesienne Dni Kultury poprzednimi laty – myślę że w dużym stopniu z naszej winy tak się stało, że ludzie uważali, że są niedoinformowani i pewnie tak było – niestety nie cieszyły się dużą popularnością. Mieliśmy małą frekwencję.

W związku z tym wyszliśmy na ulicę. Zaczęliśmy robić Plenerową Scenę GDK. Niemniej jednak Głubczyckie Dni Kultury, które mają tradycję już ponad 25 lat – szkoda byłoby z tego zrezygnować, szkoda byłoby tego nie robić – dlatego podtrzymujemy tą tradycję. Staramy się ją realizować na przyzwoitym poziomie.

Głubczyckie Dni Kultury jest to połączenie prezentacji naszych lokalnych z prezentacjami zaproszonych gości. Tak jest skonstruowany plan, że będziemy mogli zobaczyć uroczystości z okazji Dnia Nauczyciela w Szkole Podstawowej nr 1.

W kościele O.O. Franciszkanów zobaczymy koncert ku czci Jana Pawła II w reż. Pana Józefa Kaniowskiego, to będzie 15 października w niedzielę.

19 października w czwartek w Domu Kultury będziemy mogli zobaczyć „Głubczycki Tygiel” z Przedszkolem nr 1 a w piątek 20 października wieczorem, bardzo serdecznie zapraszam na bardzo dobry koncert Tomasza Sawickiego. I tutaj myślę ciekawy skład zespołu, bo Pan Jacek Mielcarek myślę, że znany jest mieszkańcom woj. opolskiego, Opolanin, fantastyczny saksofonista, klarnecista. Zagra też na instrumencie duduk. Pani Liliana Rzechorzek zagra na fortepianie, a Pan Tomasz Sawicki będzie śpiewał.

Większość koncertów jakie robimy w ramach Głubczyckich Dni Kultury jest nieodpłatna. Pojedyncze wydarzenia są na bilety i pojedyncze są na wejściówki

Kino

Idziemy dalej. 21 października w sobotę o godz. 16:00 rozpoczynamy Opolskie Kino Objazdowe filmem „Gru, Dru i Minonki”. To jest dla dzieci, bilet kosztuje 14 i 16 zł – w zależności czy ulgowy czy normalny. A o godz. 18:00 jest film „Botoks”. Dużo o tym filmie ostatnio w mediach się mówi. Ja osobiście chcę go zobaczyć. Widziałam zwiastun i chcę go zobaczyć. Jeśli mam go skrytykować to chcę wiedzieć co.

Fortepianowo

Później 22 października o godz. 17:00 bardzo serdecznie zapraszam na koncert fortepianowy włoskiego pianisty Luigi Fracasso. Będzie to koncert z wejściówkami. Spodziewamy się,  że przyjdzie dużo ludzi.

Nie chcemy sytuacji, że ktoś z Państwa zostanie w drzwiach potraktowany nieuprzejmie, że nie ma miejsca, że nie możemy wpuścić itd. Chcemy uniknąć takich sytuacji, dlatego w sekretariacie MOK są do odebrania wejściówki

Ich liczba odpowiada liczbie miejsc na sali. Jeżeli skończą się miejsca, to już w sekretariacie poinformujemy o tym, że niestety przepraszamy. Można telefonicznie rezerwować te wejściówki i później odebrać przed koncertem, nie ma problemu. Niemniej jednak będą to wejściówki, żebyśmy mogli z naszą publicznością kulturalnie obejść.

Poza kinem objazdowym, bo kino jest sprzedawane w trakcie.

Ekologicznie

Inauguracja konkursu “Siejąc kwiaty pomagamy pszczołom” 2017 / © fot. M. Kitka

Później 24 października we wtorek serdecznie zapraszam na spotkanie ze Szkołą Podstawową w Grobnikach, która realizuje bardzo duży program “Siejąc kwiaty pomagamy pszczołom”. To jest program, w ramach którego szkoła robi kampanię ochrony pszczół, zjawiska może wobec którego nie przywiązujemy dużej wagi, ale zjawiska bardzo ważnego.

Patriotycznie

25 października Pani Ewa Maleńczyk realizuje konkurs Pieśni Patriotycznej, i to już będzie etap powiatowy – ale o szczegółach nie będę opowiadać; o tym zostały poinformowane szkoły. Pani Ewa dość precyzyjnie to potraktowała, projekt jest w trakcie realizacji.

Teatralnie

27 października, tradycyjnie już Pan Waldemar Lankauf zaprasza na “Poranek teatralny”. Będą to występy dla dzieci ze szkół.

Sentymentalnie poetycko

27 października (piątek) o godz. 19:00 zapraszamy na koncert. Pani Mariola Konieczna, śpiew i gitara oraz Pan Jarosław Reclik, gitara. Koncert kameralny, myślę, że warto w piątek wieczorem, w takim nastroju jesiennym, a jesień mamy piękną, kolory mamy cudne. Poza kolorami, które serwuje nam natura możemy jeszcze posłuchać dobrych dźwięków, w dobrym wykonaniu, dobrej jakości.

[TG] To będzie muzyka w klimacie krainy łagodności, poezji śpiewanej?

[MK] Tak, coś takiego. Myślę, że w tym kierunku.

Koncertowo

28 października koncert biletowany Piotra Wróbla, na który też zapraszamy. Piotr jest znanym wykonawcą, szczególnie dla młodzieży. W internecie można sobie pooglądać jego prezentacje z zespołem. Ale tutaj jest jego projekt jakby zupełnie inny. Ja osobiście na ten koncert zapraszam, ponieważ w tym koncercie zobaczymy dobrą muzykę, ale też zobaczymy całą masę dobrych instrumentów. Mamy tutaj kontrabas – nieczęsto niestety mamy okazję słyszeć ten instrument. Mamy tutaj cajon – to jest hiszpański instrument perkusyjny, przeszkadzajki. Na kontrabasie zagra Pan Eugeniusz Kubat. Powiem tak… Pana Eugeniusza znam ze studiów i już wtedy był świetnym muzykiem. Koncertował w wielu zespołach jako muzyk sesyjny. Nadal to robi. Będzie to muzyka naprawdę na przyzwoitym poziomie.

Mikołaj Stachura na cajonie i instrumentach perkusyjnych. Dawid Broszczakowski fortepian, instrumenty klawiszowe i trąbka. Powiem tak… to jak on na fortepianie gra to jest rewelacja, ale te wejścia trąbek w zespole – to jest po prostu miód dla uszu! Piotr Wróbel to oczywiście śpiew i ukulele, gitara akustyczna. Będzie to taka “perełka”. Serdecznie polecam ten koncert.

Kresowe retrospekcje

29 października odbędzie się Dzień Kresowy. Rozpocznie się w kościele O.O. Franciszkanów uroczystą mszą, a później o 12 zapraszam do Miejskiego Ośrodka Kultury. Reżyserię tego koncertu, tego Dnia Kresowego organizatorzy przekazali Pani Marii Farasiewicz, więc to ona zagospodaruje ten Dzień Kresowy, a gościem honorowym, gwiazdą wieczoru będzie znany nam Pan Witold Matulka. Myślę więc, że warto przyjść.

W czasie Dnia Kresowego zaplanowany jest poczęstunek! Będzie zupa gulaszowa i coś na słodko, kawa i ciasto.

[TG] Czyli tak jak przystało na “wschodnią gościnność”.

– Tak, właśnie. Taką kresową biesiadę. Jeszcze dodam, że w trakcie DK będzie rozdawany śpiewnik i wspólne śpiewanie dla wszystkich Kresowian. Tutaj muszę dodać, że DK zostanie sfinansowany dzięki LGD Płaskowyż Dobrej Ziemi, ponieważ Organizatorzy wnioskowali o takie środki i te środki otrzymali.

Wyciszenie

Następnie wchodzimy w takie “wyciszenie”, bo mamy Wszystkich Świętych, mamy taką pauzę, czas na spotkania z rodziną, przyjaciółmi. Nie zaprzątamy Państwa uwagi. Natomiast już 3 listopada wieczorem o 19:00 zapraszamy na drugi, myślę dobry koncert. Philip Bracken, angielski artysta, który będzie śpiewał i grał na gitarze a towarzyszył mu będzie Pan Mielcarek, na klarnecie, saksofonie i duduku. Już będziemy znali ten “duduk” z poprzedniego koncertu i będziemy go mogli posłuchać.

4 listopada wieczorem o godz. 18:00 zagra dla nas zespół “Appleseed”. Jest to zespół z Poznania, którego członkiem jest Wojtek Ślepecki. Chłopak z Głubczyc, który wyjechał do Poznania i tam pracuje i też jak się okazuje muzykuje. Przyjeżdża do nas, to jest miłe, w rodzinne strony by podzielić się tym co artystycznie robi.

5 listopada wieczorem w niedziele, znów tradycyjnie zaprasza Pan Waldemar Lankauf na “Wieczór teatralny”. Jest to otwarte wydarzenie dla wszystkich, którzy mają ochotę zobaczyć spektakl teatralny.

Integracyjnie z “Bez barier”

6 i 8 listopada będziemy realizowali program integracyjny “Bez barier” wraz z jego 15-leciem. 6 listopada będzie w wykonaniu dzieci a 8 listopada w wykonaniu młodzieży. Jest to program, który od 15 lat realizowany jest przez Panią Marię Farasiewicz.

Klasycznie muzycznie

7 listopada zapraszamy Państwa do Państwowej Szkoły Muzycznej. Jest to oczywiście w kalendarzu GDK, ponieważ od lat Dzień Patrona PSM jest w naszym kalendarzu, więc w tym roku jest również. I będzie to koncert muzyki polskiej. Dlatego zapraszam w tym momencie wszystkich do Państwowej Szkoły Muzycznej na myślę, że piękny koncert.

Patriotycznie

Dalej zmierzamy do końca. Tradycyjnie w tym roku rozpoczęliśmy Dniem Nauczyciela a zakończymy uroczystościami z okazji święta Odzyskania Niepodległości 11 listopada, ale zaczniemy 10 listopada taką “wigilią” tejże uroczystości. Będzie to spektakl “Stary doktor” w reż. W. Lankaufa. Spektakl będzie o charakterze patriotycznym, dlatego bardzo serdecznie zapraszam ludzi, którym bliskie są takie treści, takie tematy.

11 listopada o godz. 12:00 pod Pomnikiem Czynu Zbrojnego, tradycyjnie już od wielu lat uroczystości z okazji święta Odzyskania Niepodległości a wieczorem o godz. 17:00 zapraszamy Państwa na koncert legendarnego zespołu “No to co” w tytule koncertu “Po ten kwiat czerwony”. Myślę, że ludzkie którzy znali ten zespół przyjdą z sentymentu, a ci którzy nie znają, bo na pewno takie są osoby – szczególnie wśród ludzi młodych – zapraszam do youtube tudzież innych wyszukiwarek gdzie można posłuchać tego zespołu.

Naprawdę pięknie grają, muzycznie to jest nadal bardzo dobry zespół, mają bardzo ładne teksty. Na ten koncert też mamy wejściówki, które można rezerwować w sekretariacie MOK.

Bardzo serdecznie Państwa zapraszam, mam nadzieję, że program który w tym roku Państwu proponujemy będzie się podobał. Zapraszam serdecznie.

Z Moniką Komarnicką rozmawiał Mateusz Kitka

 

Poprzedni artykułWiadomości TV Pogranicze 2017.10.11
Następny artykułDokonania kadry pedagogicznej Zespołu Szkół w Pietrowicach
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804