Branice w przebudowie

0
Branice - podpisanie umowy na remont drogi nr 419 / © fot. M. Kitka

6 października w Branicach przekazano teren budowy pod rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 419 przebiegającej przez Branice do granicy państwa


– Panie Marszałku, codziennie jakaś nowa droga, okazuje się, że albo w remoncie albo oddawana do użytku.

Marszałek Województwa Opolskiego, Andrzej Buła

Branice – podpisanie umowy na remont drogi nr 419 / © fot. M. Kitka

– To oczywiście musielibyśmy na to poświęcić co najmniej godzinę czasu, żeby pokazać jak opolskie inwestuje w samych siebie, ale dzisiaj tak naprawdę jesteśmy w Branicach na wielkim placu budowy, bo za nami inwestycja, która kosztuje około 22 mln zł przy dofinansowaniu 12 mln zł. Mówimy o kanalizacji, wielkie wyzwanie dla mieszkańców gminy Branice i miejscowości Branice i dla samego Pana wójta, dlatego że to duży wysiłek finansowy.

Jesteśmy dzisiaj tu, aby pokazać mieszkańcom Branic, że skończymy tą inwestycję nową nawierzchnią drogową, nowymi chodnikami, nowymi przejściami dla pieszych, bezpiecznymi ścieżkami rowerowymi na kolejne 12 mln zł.

Czasami nam ktoś zarzuca, że ważne są dla nas duże miasta, ważne są aglomeracje ale my chcemy pokazać, że pieniądze europejskie, które mamy to tak naprawdę mają służyć wszystkim mieszkańcom

Ja w ogóle mówiąc o budowie drogi, tak jak dzisiaj tutaj przyjechaliśmy na plac budowy, cały czas twierdzę, że to wielki projekt społeczny. Dlatego, że zmienia się otoczenie wokół nas, ludzie nabierają takiego pozytywnego stosunku do tego co ich otacza. Pewnie będą musieli wymienić ogrodzenia, pewnie będą musieli zagospodarować ogródki na nowo, po kanalizacji no i samo bezpieczeństwo korzystania z dojścia dzieci do szkoły, powrotu do domu, sprawa rowerów, które są coraz modniejsze u nas, przemieszczania się szybkiego, bezpiecznego.

Często mówiliśmy o tym, że my wylewamy asfalt, że robimy ileś chodników, ile km, a tak naprawdę to ja bardziej skłaniam się z tym, by pokazać ludziom, że to dla nich, i tak naprawdę im to będzie służyć.


6 października w Branicach, w budynku WDK miało miejsce przekazanie terenu budowy dla inwestycji: Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 419 w miejscowości Branice od km 16+143,80 do km 13+270. Wydarzenie odbyło się z udziałem Marszałka Województwa Opolskiego Pana Andrzeja Buły, Członka Zarządu Województwa Opolskiego Pana Szymona Ogłazy, Wójta Gminy Branice Pana Sebastiana Bacy, dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu Pana Bartłomieja Horaczuka oraz prezesa DROG-BUD Sp. z o.o. wykonawcy.

Wykonawca robót: DROG-BUD Sp. z o.o.
Data zakończenia zadania: wrzesień 2018
Wartość zadania: ok. 12 mln PLN
Długość odcinka: ok. 2,87 km

Informacje o drodze

Planowane przedsięwzięcie polegać będzie na przebudowie istniejącego odcinka drogi wojewódzkiej nr 419 wraz z infrastrukturą towarzyszącą w miejscowości Branice od km 16+143,8 do km 13+270. Omawiana inwestycja zlokalizowana jest w południowej części województwa opolskiego, w powiecie głubczyckim w obszarze zabudowanym.

Droga wojewódzka nr 419 stanowi połączenie siedzib starostw, gmin oraz mniejszych miejscowości Opolszczyzny. Ponadto stanowi bezpośredni dojazd do pogranicza Polsko-Czeskiego, a poprzez połączenie z drogą wojewódzką nr 416 umożliwiony jest dojazd do autostrady A4 i do Opola.

Utrudnieniem dla Wykonawcy jest fakt, że zadanie głównie realizowane będzie w terenie zabudowanym gdzie jest sporo sieci do przebudowy.

Branice – podpisanie umowy na remont drogi nr 419 / © fot. M. Kitka

Ogólny zakres prac

– rozbudowa jezdni do szerokości 6,0 – 7,0 m
– budowa ciągu pieszo-rowerowego o szerokości 2,5 m zgodnie z planem Gminy Branice: “Wielofunkcyjna Trasa Rowerowa szlakiem Doliny Opawy”
– budowa chodników o szerokości 1,5 m – 2,0 m
– przebudowa skrzyżowań z drogami podporządkowanymi
– budowa zatoki autobusowej
–  przebudowa i budowa zjazdów publicznych i indywidualnych
– przebudowa sieci wodociągowej, gazociągowej, telekomunikacyjnej, elektroenergetycznej w tym oświetlenia drogowego

Przedsięwzięcie obejmuje również przebudowę kanalizacji deszczowej, budowę miejsc postojowych, urządzenie zieleni, instalację drogowych barier energochłonnych, jak również dostosowanie skrzyżowań do parametrów poruszających się pojazdów i korektę łuków poprawiającą bezpieczeństwo oraz dostosowanie przejść dla pieszych do potrzeb osób niepełnosprawnych (płyty integracyjne). Planuje się także instalację pryzmatycznych elementów odblaskowych typu kocie oczka.

Średnie dobowe natężenie ruchu w 2015: 1410 pojazdów / dobę

Prognozowane średnie dobowe natężenie ruchu w 2026: 2 724 pojazdów / dobę

Na podstawie: Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu

Poprzedni artykułYONEX Lithuanian U17 2017
Następny artykułGłubczyckie Dni Kultury 2017
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804