Nie lekceważ apelu ZUS

0

Ponad 2 200 małych przedsiębiorców otrzymało w sierpniu specjalny list z opolskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych


O co chodzi?

Prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą w regionie są w nim zachęcani do uregulowania zaległych składek. Brak rozliczenia należnych składek do końca roku, może mieć przykre konsekwencje – utrata prawa do zasiłku chorobowego.

Idzie nowe

Wiadomość z ZUS pozwoli zorientować się w zaległościach i szybko reagować. Przyczyną powstania zadłużenia nie zawsze jest świadome uchylanie się od płacenia czy zwykła beztroska. Nawet chęć rzetelnego opłacenia składek może skutkować powstaniem zaległości. Wystarczy, że przedsiębiorca nie śledzi bieżących stawek czy dokona przelewu w niepełnej kwocie.

Drobne zadłużenie – to ciągle zadłużenie

– Listem chcemy przypomnieć, że opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne w terminie i w pełnej kwocie jest warunkiem podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Żeby korzystać w przyszłym roku z chociażby zasiłku chorobowego, trzeba jak najszybciej uregulować zadłużenie i terminowo wpłacać bieżące składki – wyjaśnia Jolanta Pałosz, zastępca dyrektora opolskiego oddziału ZUS.

Każdy kto obecnie prowadzi swój biznes ma obowiązek opłacania składek w terminie i w należnej wysokości. Osoba mająca zadłużenie w ZUS, ale na bieżąco opłacając składki, może liczyć na zasiłek z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego w czasie zwolnienia lekarskiego.

Od 1 stycznia 2018 r.  składki na wszystkie ubezpieczenia i fundusze będą opłacane jedną wpłatą. Nie będzie potrzeby wskazywać na jakie ubezpieczenia ani podania za jaki okres opłacana będzie składka. Od nowego roku każdą wpłatę ZUS samodzielnie podzieli na wszystkie rodzaje opłacanych składek na podstawie ich udziału w ostatniej deklaracji rozliczeniowej.

Gdy na koncie przedsiębiorcy pojawi się na zadłużenie, podzieloną wpłatę ZUS rozliczy na najstarszą należność w ramach danego ubezpieczenia albo funduszu. To jednak spowoduje pojawienie się zadłużenia za bieżące okresy. Nawet niewielka niedopłata na ubezpieczenie chorobowe spowoduje, że osoba prowadząca działalność gospodarczą straci prawo do zasiłku.

Chcemy pomóc

Co wtedy gdy jednorazowa spłata zadłużenia to zbyt duże obciążenie? Układ ratalny z ZUS może być wyjściem z sytuacji. Dlatego warto udać się do doradcy do spraw ulg i umorzeń. Pracownik ZUS konkretne formy oddłużenia, dostosowane do indywidualnej sytuacji i pomoże przygotować dokumenty.

– W liście podajemy adres i numer telefonu do doradcy. Jeśli do końca grudnia dojdzie do podpisania z ZUS umowy o rozłożenie zadłużenia na raty, a bieżące składki będą wpłacane, to jest gwarancja, że wpłaty przekazywane po 1 stycznia 2018 r. będą rozliczane na składki bieżące i na raty. To uchroni przed utratą prawa do zasiłku chorobowego – dodaje Jolanta Pałosz.

Sebastian Szczurek
Regionalny rzecznik prasowy
w województwie opolskim

Poprzedni artykuł150 lat Zgromadzenia Sióstr de Notre Dame
Następny artykułZbliża się rocznica powstania Państwa Podziemnego
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804