Prace rewaloryzacyjne w Parku Miejskim

0
Rewaloryzacja Parku Miejskiego w Głubczycach / © fot. M. Kitka

Dobiegają końca prace remontowe w Parku Miejskim w Głubczycach


Park Miejski w Głubczycach jest miejscem chętnie uczęszczanym przez mieszkańców naszego miasta. W upalny dzień można w nim przyjemnie odpocząć na ławeczce, w cieniu drzew. Rankiem i wieczorami spotkać można uprawiających jogging entuzjastów sportu a popołudniem spacerujące matki z dziećmi i osoby starsze. To bez wątpienia ważne miejsce w życiu miasta.

Park staje się z dnia na dzień coraz piękniejszy. Pojawiły się od dawna upragnione, nowoczesne toalety, miejsca aktywnego wypoczynku (siłownie, klatka streetworkout), odnowione alejki i oświetlenie.

Jan Śnieżek, Usługi Komunalne w Głubczycach

W tej chwili prace prowadzone są na terenie Parku Miejskiego w ramach rewaloryzacji Parku Miejskiego. Roboty rozpoczęły się w maju od ul. Moniuszki poprzez plac zabaw, siłownię, drabinki streetworkout, alejki, toalety dla mieszkańców na fragmencie od ul. Moniuszki do Pocztowej.
Do końca września zostanie wykonana nawierzchnia absorbująca upadek na placach zabaw, streetworkoucie a na siłowni nawierzchnia mineralna. Zostanie wykonana także kanalizacja wraz z doprowadzeniem wody do toalet miejskich na tym odcinku.

Na drugiej części od ul. Pocztowej do Alei Śląskiej jest wykonany remont alejek parkowych w nawiązaniu do remontowanych kiedyś alejek, które były wykonane tutaj do ul. Wałowej. Aktualnie jest wykonywany także remont fontanny “Filozofa z lasu”, zwierząt z tzw. “fontanny z niedźwiedziem”. Do końca września planowane jest zakończenie tych robót.

“Staw łabędzi”

Rewaloryzacja Parku Miejskiego w Głubczycach / © fot. M. Kitka

Robiony jest także odcinek przy “Stawie łabędzim”. Do przyszłego tygodnia zakończone zostaną prace w alejkach. Robimy remont samego stawu. Wszystkie kamienie zostały oczyszczone, wypiaskowane. W przyszłym tygodniu mamy dostać materiały do spoinowania murów. Prace idą zgodnie z projektem. Zamówione mamy też deski na ławki.

Myślę, że do końca września uporamy się z ławkami a do końca października ze Stawem łabędzim, na którym ma być dodatkowo pływająca fontanna

Aleja Lwowska

Dojście do mostu od Alei Lwowskiej, odcinek z trylinką betonową – zostanie tam wymieniona nawierzchnia. Warstwa ścieralna, asfaltowa, zostanie wymieniona też na odcinku od kwiaciarni do Alei Lwowskiej i przy Stawie łabędzim (okolice dawnego fryzjera). Kolejne ciągi to od Al. Lwowskiej przez “Świątynię dumania” do ul. Żeromskiego. Na odcinku przy kortach tenisowych będzie uzupełniona nawierzchnia. Z kolei od ul. Powstańców do ul. Żeromskiego będzie wykonana nawierzchnia asfaltowa.

Remont Świątyni dumania został już wykonany. Mamy go za sobą. Praktycznie zostanie jeszcze przy kwiaciarni na wysokości Alei Śląskiej podłączenie wody, kanalizacji do drugiej toalety miejskiej.

Będziemy montować także 29 ławek wraz z kostką granitową. Pracy jest jeszcze sporo, ale myślę że uporamy się do 15 listopada, a więc daty wykonania wszystkich prac

TG: Mam pytanie ws ławek przy placu zabaw. Obecnie są tam tylko 2 ławki, czy w planie uwzględnionych jest więcej?

Tak, będzie więcej. Ławki będziemy montować na końcu. Na pewno będzie tam więcej ławek dla rodziców, dzieci czy korzystających z siłowni. Wszystko zgodnie z projektem. Myślę, że nie będzie to wyglądać źle.

Kradzieże z placów budowy

Prośba do mieszkańców miasta – wiem, że praktycznie przez całe wakacje dzieci bawiły się już na tym placu zabaw. Urządzenia można powiedzieć “zdały egzamin”. Na razie nie było większych uszkodzeń sprzętu. Gorzej było na streetworkoucie. Ktoś próbował podprowadzić urządzenia do przewrotów, zwisu. Jeden z mieszkańców znalazł je i przyniósł. 15 września zamontujemy z powrotem.

W trakcie prac skradziono nam obrzeża w ilości 60 szt. wykonane z EPDM’u, nawierzchni absorbującej upadek. Ponieśliśmy straty, które musimy wyłożyć. To nie było 6 szt. tylko 60 szt. Komuś to się przydało, nie wiem do czego. Tego typu rzeczy nie daje się na działkę. Przykre, że mamy w mieście mieszkańców, którzy “interesują się” takimi obrzeżami czy kostką granitową.

Mam nadzieję, że będziemy mieli piękny park, z którego będziemy się wspólnie wszyscy cieszyć. My, nasze dzieci, młodzież. Jest siłownia, można ćwiczyć.

Oświetlenie w parku

Kwestia oświetlenia. Jak widać park będzie oświetlony. Wykonane zostały roboty elektryczne. Latarnie są już zamontowane. Na odcinku od ul. Moniuszki do ul. Pocztowej, tylko część parku będzie na razie oświetlona. Kolejne alejki w przyszłości. Najważniejsze na dzień dzisiejszy jest to, aby pogoda nie płatała nam figli.

Prace wykonujemy jako Usługi Komunalne, spółka skarbu Gminy. Mamy też konsorcjanta, Pana Adriana Bąka z firmą Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych, która wykonuje nawierzchnie asfaltowe. Współpracujemy z firmą, która wykonuje renowacje fontann jak i firmą pomagającą nam układać nawierzchnię z kostki Polbruk. Mamy nadzieję, że uda zachować się termin oddania prac. Dziękuję.

Poprzedni artykułPolish U17 Open 2017
Następny artykułKonopnicka i Mickiewicza z nowym asfaltem
Wydarzenia, newsy, wywiady, fotorelacje z gminy Głubczyce. Portal współpracuje z miesięcznikiem "Głos Głubczyc" i TV Pogranicze. TwojeGlubczyce.pl to Twój portal regionalny! Jeśli masz informację o ciekawym wydarzeniu, napisz! kontakt@twojeglubczyce.pl tel.: +48 600 806 804